Завдяки Сирії Путін перетворюється із вигнанця на важливого посередника – FT

Поделиться
Завдяки Сирії Путін перетворюється із вигнанця на важливого посередника – FT Путин получает новые дипломатические "козыри", благодаря Сирии. Иллюстрация © Сайт президента России
Зустріч президента РФ з лідерами України, Німеччини і Франції, можливо, невипадково запланована після засідання Генасамблеї ООН.

Рідко коли комусь із світових лідерів вдавалося створити таку інтригу навколо свого виступу на засіданні Генеральної асамблеї ООН, як Володимиру Путіну.

Про це на сторінках Financial Times пише Нейл Баклі, нагадуючи, що це буде перша поява російського президента в штаб-квартирі ООН за останні десять років.

Відбувся неймовірний поворот подій. Коли участь Путіна в засіданні Генасамблеї ООН було підтверджене в серпні, західні дипломати вирішили, що ізольований за вторгнення в Україну лідер максимум підготує традиційну антиамериканську промову.

Але нещодавнє розгортання військ і арсеналу РФ в Сирії призвело до появи припущень, що виступу в стилі Хрущова не буде, а Путін готує великий дипломатичний демарш, пов'язаний з пропозицією російської допомоги і навіть лідерства і війні проти "Ісламської держави". Свої заяви від буде підтверджувати "фактами на місцях" у формі десятків винищувачів, танків, артилерії і всього іншого, що Москва відправила в Сирію впродовж останніх днів. Деякі російські і західні ЗМІ припустили, що Путін може наказати вдарити по терористах ще до початку засідання Генасамблеї.

Військова інтервенція в Сирію дозволила Путіну різко змінити свій імідж з вигнанця на важливого посередника і, знову ж таки, перетворити Росію на важливого гравця у вирішенні глобальних питань. Попри питання, які виникають у США щодо активності Путіна, Вашингтон точно не може його ігнорувати. Тож президент Барак Обама все ж таки зустрінеться з ним.

Читайте также: США пообещали не отменять санкции против РФ из-за дискуссий по Сирии

Навіть ті, хто добре знає Путіна, говорили, що стратег з нього нікудишній. Анексія Криму і війна на Сході України не призвели ні до чого хорошого для Росії і сильно нашкодило російській економіці. Але втручання у сирійську війну виставляє його як "спритного тактика".

Вторгнення в Сирію було типовим для російського лідера, оскільки воно несе безліч ризиків. Армія Росії може випадково вступити в сутичку з проамериканськими силами, а також зазнати нищівного виснаження, як радянська армія в Афганістані у 1980-х роках. Однак, в короткостроковій перспективі Москва досягла важливих для себе результатів.

Росія хоче врятувати свого союзника Башара Асада від долі іракського диктатора Садама Хусейна чи лівійського Муаммара Каддафі. Таким чином, Москва хоче здобути вирішальне слово на переговорах про подальшу долю Сирії і розширити свій вплив на Близькому Сході.

Також Путін точно зацікавлений у війні проти "Ісламської держави", оскільки боїться поширення сирійського конфлікту на російській Північний Кавказ. І з цієї точки зору в нього є спільні інтереси з США.

"Путін хоче змусити США визнати Росію рівноправним гравцем в Сирії як у питанні війни проти терористів, так і в політичному вирішенні конфлікту. Він хоче перехопити політичну ініціативу і змінити курс розвитку подій в Сирії і Іраку. Він також хоче, щоб Україна відійшла на задній план в думках Заходу", - пояснив директор московського Центру Карнегі Дмитро Тренін.

Деякі аналітики припускають, що Путін хоче піти ще далі і в приватному порядку запропонувати США неоголошену угоду: Росія допомагає розбити "Ісламську державу" в Сирії, а Захід визнає російські інтереси в Україні.

Оглядач також зауважує, що Путін зустрінеться з лідерами України, Франції і Німеччини в Парижі, щоб обговорити війну в Донбасі, після засідання Генасамблеї ООН. Із усіх дилем російської присутності в Сирії найбільше занепокоєння викликає можливість спроб пов'язати конфлікт в Сирії з війною на Сході України. Київ виправдано побоюється, що його партнери в США і ЄС можуть погодитися на спокусливу пропозицію Росії, щоб зупинити потік біженців з Сирії в Європу.

В інтерв'ю американському телеканалу Путін сказав, що бачить вирішення кризи в Сирії тільки шляхом підтримки Асада. При цьому, російський лідер визнав, що метою недавнього посилення російської військової присутності в Сирії є порятунок уряду Асада, оскільки він втрачає позиції в цій війні.

У п'ятницю, 25 вересня, Білий дім повідомив, що Обама погодився зустрітися з Путіним після "неодноразових прохань" РФ.

24 вересня агентство Bloomberg повідомило, що Путін готовий розпочати односторонню військову операцію проти бойовиків терористичної організації ІДІЛ у Сирії, якщо США відкинули його пропозицію приєднається до міжнародної коаліції. У свою чергу, США хочуть обговорити координацію авіаударів у Сирії з російською стороною, щоб уникнути можливих інцидентів з ВПС Росії.

Крім того, розвідувально-аналітичне агентство Stratfor прийшло до висновку, що Москві потрібна Сирія заради переговорів з США про майбутнє України і зняття санкцій.

Росія зацікавлена в створенні основи для операції з приводу майбутнього України, а також створення атмосфери, в якій Захід зніме санкцій. РФ знає, що це не може відбутися відразу, але Москва зацікавлена в досягненні своїх цілей у найближчих року-двох.

Агентство Bloomberg також писало, що Путін в Сирії хоче "виторгувати" у Заходу право впливати на Україну. Російський президент не намагається використовувати Сирію для відволікання, він хоче перетворити її на свій "козир" в суперечці із Заходом.

Поделиться
Подготовил/ла Лесь Димань
Заметили ошибку?

Пожалуйста, выделите ее мышкой и нажмите Ctrl+Enter или Отправить ошибку

Добавить комментарий
Всего комментариев: 0
Текст содержит недопустимые символы
Осталось символов: 2000
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот комментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурная лексика, ругань Флуд Нарушение действующего законодательства Украины Оскорбление участников дискуссии Реклама Разжигание розни Признаки троллинга и провокации Другая причина Отмена Отправить жалобу ОК
Оставайтесь в курсе последних событий!
Подписывайтесь на наш канал в Telegram
Следить в Телеграмме