Поки США виводять свої війська з Африки, РФ посилює там свої позиції. Експерти пояснили, навіщо це їй

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Поки США виводять свої війська з Африки, РФ посилює там свої позиції. Експерти пояснили, навіщо це їй © EPA-EFE/ISSIFOU DJIBO
Проникнення Росії на Африканський континент вигідне й Китаю.

США виводять своїх військових з Нігеру, а з Францією уряд цієї західноєвропейської країни розірвав відповідну угоду ще минулого року. На фоні цих подій, Росія навпаки намагається зміцнити свої позиції на Африканському континенті та докладає для цього багатьох зусиль. Які цілі переслідує РФ, розповів  Володимир Кравченко у статті «Навіщо Росія йде в Африку й чому це погано для України».

Так, ще середині квітня до Нігеру прилетіла велика група російських військових радників. За даними радіостанції Radio Télévision du Niger, російський Іл-76 був завантажений зброєю й «новітньою системою ППО, придбаною в межах військового співробітництва з РФ». Тоді як до Буркіна-Фасо за останні місяці прибули понад сотня російських солдатів із контрольованого Міноборони Росії «Африканського корпусу». Останній є нічим іншим, як наступником ПВК «Вагнер». Водночас в Малі перебуває більш як тисяча російських найманців.

«Ці події — одні з багатьох, що демонструють, як починаючи з 2018 року, коли найманці з «Вагнера» розмістилися в ЦАР, Москва крок за кроком нарощує присутність і вплив у Африці. Зокрема в зоні Сахелю, який простягнувся від Атлантичного океану до Червоного моря: після того, як у Буркіна-Фасо, Малі, Нігері відбулися військові перевороти, хунти, що захопили владу, згортають військове й політичне співробітництво зі США та Францією і зміцнюють відносини з Росією», – пише Кравченко.

У коментарі ZN.UA професор політології Національного університету «Києво-Могилянська академія» Олексій Гарань зазначив, що РФ переслідує в Сахелі декілька цілей, зокрема хоче:

  • контролювати стратегічні галузі національних економік і мати доступ до корисних копалин; 
  • розпорошити увагу й ресурси Заходу між кількома великими конфліктами;
  • створити міграційний тиск на Захід: дестабілізація в африканських державах традиційно спричиняє сплеск нелегальної міграції до Європи, а Нігер для африканців – один із транссахарських маршрутів до ЄС.

Своєю чергою африканіст, співзасновник Центру дослідження Африки Юрій Олійник у коментарі ZN.UA звернув увагу на те, що Росія зацікавлена в контролі над безперервним логістичним ланцюжком зі сходу на захід, від Індійського до Атлантичного океану. 

«Дії Москви в Сахелі — це ще й демонстрація Глобальному Півдню, що Росія активно працює в Африці, протистоячи Заходу», – додав Олійник.

При цьому Китай контролює Африку значно більше, ніж США та Франція. І для КНР, на думку опитаних ZN.UA експертів, проникнення Росії на Африканський континент є вигідним, оскільки послаблює вплив Сполучені Штати. Конкуренція ж, яка іноді виникає між китайськими й російськими компаніями, не є критичною.

«Зміна зовнішньополітичних орієнтирів країн Сахелю спричинена не лише ефективною роботою проросійського лобі. На думку опитаних ZN.UA експертів, причини переорієнтації загалом зводяться до зміни влади в країнах Сахелю й установлення військових диктатур, недостатньої військової та економічної присутності Заходу у вирішенні проблем регіону, включно з підтримкою демократії й захистом прав людини», – пише Кравченко.

Невипадково, за його словами, українські й західні експерти кажуть про вакуум, який утворився в регіоні через те, що США нехтували Африкою, а колишні метрополії, такі як Франція, не змогли повністю трансформувати неоколоніальні зв’язки в партнерські відносини. Чим і скористалася Росія, значно менш педантична в питаннях постачання зброї, контролю над розподілом кредитів, екологічних наслідків будівництва промислових об’єктів тощо.

Раніше Financial Times писав, що введення російських військ поклало край військовій присутності США в Нігері. І тепер доля американських активів у країні, в тому числі бази безпілотників поблизу північного міста Агадес, залишається незрозумілою.

Також у виданні зазначали, що Росія заповнює порожнечу залишену Заходом в Сахелі. Африка — сфера діяльності заступника міністра оборони Росії Євкурова.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі