В чому полягають розбіжності у зовнішній політиці Байдена щодо Ізраїля? — Bloomberg

Поділитися
В чому полягають розбіжності у зовнішній політиці Байдена щодо Ізраїля? — Bloomberg © EPA/DEBBIE HILL/POOL UPI
Білий дім може пообіцяти підтримку Ізраїлю, що б не сталося, або запобігти ескалації, але не зробити й те, і інше.

Брифінг у Державному департаменті США 15 квітня був особливим. Він стосувався подвійного послання Байдена до Ізраїля після масованого шквалу безпілотників і ракет з боку Ірану, що стався цими вихідними. У першій частині йдеться про те, що американська підтримка Ізраїлю є і назавжди залишиться "залізною". У другій частині уточнюється, що США сповнені рішучості "запобігти ескалації", що означає ширшу регіональну або навіть глобальну війну. Цей другий аспект вимагає, щоб Ізраїль проявив стриманість у своїх діях у відповідь. Але яка з цих двох частин має пріоритет? Агенство Bloomberg розібралося.

Якщо підтримка Ізраїля з боку США справді залізна, то Байден поєднав американську велику стратегію з відповіддю Ізраїля в найближчі дні й тижні. Припустимо, наприклад, що прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу та його уряд залякають Іран або навіть розбомблять іранські ядерні об'єкти. Тоді угрупування в Тегерані та по всьому Близькому Сходу відчують, що вони повинні атакувати Ізраїль усіма силами, щоб не виглядати слабкими. Як тільки це станеться, США, які пообіцяли захищати Ізраїль, опиняться у стані війни з Іраном, навіть якщо Росія і Китай, ймовірно, стануть на захист Тегерана.

Крім того, Байден міг би поставити свою підтримку під певні умови: так, США прикривають Ізраїль, але лише доти, доки уряд Нетаньягу не вдаватиметься до подальшої ескалації. Таким чином, брифінг у понеділок виявився сповненим розбіжностями. Байден підтверджував і підтверджує свою підтримку Ізраїлю після того, як 7 жовтня ХАМАС здійснив напад на єврейську державу. Але він також вмовляв і майже наказував Нетаньягу проявити стриманість у бомбардуваннях Сектору Гази й сприяти більшій гуманітарній допомозі — поки що з обмеженим успіхом. 

Ще одна асиметрія полягає у тому, що Байден досі терпить Ізраїль, коли той перетинає його "червоні лінії", і продовжує постачати зброю без жодних умов. Але він диктує, щоб Україна ніколи не використовувала американську зброю для ударів по цілях у самій Росії, і притримує деякі види боєприпасів, щоб бути впевненим у цьому.

Одна з відповідей, звичайно, полягає в тому, що Байден ще більше боїться ескалації конфлікту між Росією і Заходом, тому що Путін має ядерну зброю і безглуздо погрожує її застосувати, тоді як Іран не має ядерної зброї (поки що), а Ізраїль має. Тим не менш, стає все важче зробити так, щоб все це звучало узгоджено. Що робить 2024 рік історичним, так це те, що світові події в різних місцях — у Східній Європі, на Близькому Сході й, можливо, навіть в Азії — сходяться, щоб викрити ці протиріччя зовнішньої політики США і зробити їх все більш неприйнятними.

Нагадаємо, що газета The Times розповіла про те, чому союзникам завжди буде легше захищати Ізраїль, а не Україну. Захід на чолі зі США боїться Росії, але не Ірану. Байден більше боїться програшу Путіна в Україні, ніж його перемоги. Адже переможений Путін буде мстивим. Більше про конфлікт між Іраном та Ізраїлем пише завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак у статті "Іран атакував ракетами Ізраїль. Чи розпочнеться на Близькому Сході нова війна?". 

 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі