Трамп продемонстрував рішучість в Сирії, але що далі? - The Economist

Поділитися
Трамп продемонстрував рішучість в Сирії, але що далі? - The Economist Після рішення Трампа вдарити по Сирії ракетами лишається не зрозумілим, як зміняться його відносини з Москвою. © donaldjtrump.com
Після американського удару по сирійській базі з'явилося багато питань щодо відносин Вашингтона з Москвою.

Без сумніву Дональд Трамп хотів підкреслити свою рішучість, щоб контрастувати з млявістю свого попередника. Ще на початку тижня були певні натяки на те, що президент США готується щось зробити.

Після того, як 4 квітня літаки сирійського режиму влаштували хімічну атаку і вбили 85 людей у підконтрольному опозиціонерам місті Хан-Шейхун, Трамп оголосив, що Башар Асад "перейшов багато червоних ліній". І от зранку 7 квітня він перейшов до дій.

Про це сьогодні пише The Economist, нагадуючи, що 59 крилатих ракет США вдарили по сирійській базі в Шайраті, з якої літаки режиму Асада з хімічною зброєю на борту здійснювали вильоти. Американський удар був точний і обмежений. Але він все одно знищив ідею про те, що застосування будь-якої сили у відповідь на жорстокість Асада неприпустиме через можливу конфронтацію з його союзником Росією.

Росіян попередили про удар, але з ними, схоже, не консультувалися з цього приводу. Не відомо, чи на знищеній військовій базі були російські солдати. Але попередження, яке без сумніву було передане сирійцям, дозволило режиму евакуювати з бази в Шайраті літаки і персонал. З військової точки зору, американська операція фактично ніяк не вплинула на можливості режиму Асада.

Видання зауважує, що Трамп заслужив похвалу за бажання зробити хоч щось окрім порожніх заяв про порушення міжнародних норм і зобов'язань з боку сирійського президента. В минулому Трамп здавався байдужим до ідеї гуманітарного вторгнення. Але зіштовхнувшись з таким жорстоким і провокативним вчинком за його президенства, він попросив своїх генералів відповісти режиму Асада належним чином. Видання відзначає професійну команду в сфері безпеки, зокрема міністра оборони Джеймса Меттіса і радника з національної безпеки Герберта МакМастера. Однак зауважує, що остаточне рішення все ж було за президентом.

"Багато чиновників часів Обами будуть шкодувати, що їхня адміністарція не зробила нічого подібного. Обама досі стверджує, що пишається угодою з Росією від 2013 року після більш серйозних атак, за якою Асад відмовиться від хімічної зброї в обмін на американську відмову проводити авіаудари, якими Обама пригрозив. Тепер очевидно, що навіть при найкращих зусиллях з контролю, Асад зміг сховати великий хімічний арсенал з метою застосування його знову, коли стане зрозуміло, що він зможе зробити це безкарно. Тепер питання в тому, що буде далі", - йдеться в статті.

Майже "невидимий" Держсекретар Рекс Тіллерсон наступного тижня зустрінеться з президентом Володимиром Путіним в Москві. Він вже заявив, що Росія була або "співучасником" сирійського режиму у хімічній атаці, або виявилася "неспроможною" стримати свого союзника.

Лише кілька днів тому чиновники адміністрації Трампа подали сигнал, що вони більше не ставлять за ціль усунути Асада від влади в Сирії. Чи змінилася позиція Трампа тепер? Вдаривши Асада по руках і давши росіянам зрозуміти, що він не може діяти безкарно, чи продовжить Америка стояти осторонь мирних переговорів? Дивно, але Тіллерсон після хімічної атаки сказав, що політика щодо Сирії не змінилася.

У всякому разі ідея співпраці з Москвою у кампанії проти "Ісламської держави", яку Трамп підтримував, тепер здається приреченою. Також цікаво, як американський ракетний удар по сирійській базі вплине на більш широкі відносини між США і Росією, які Трамп хотів відбудувати. Та попри велику кількість невизначеностей, нинішній президент США показав, що він може здивувати.

Раніше повідомлялося, що військові США запустили 59 ракет по військовій базі урядових військ в Сирії, в районі провінції Хомс. Ракетний удар є відповіддю на хімічну атаку в сирійській провінції Ідліб.

Нагадаємо, 4 квітня в сирійській провінції Ідліб, яку контролюють повстанці, сирійська армія провела атаки за допомогою газу, які призвели до смерті близько 100 осіб. Близько 400 людей отримали поранення, зокрема хімічні опіки очей та дихальних шляхів. Правозахисні організації стверджують, що для атак армія Асада використовувала заборонену хімічну зброю, від використання якого раніше публічно відмовилася.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі