Страхи Східної Європи: хто наступний у путінському списку?

Поділитися
Страхи Східної Європи: хто наступний у путінському списку? Страхи Східної Європи: хто наступний у путінському списку?
У небажанні США і їхніх союзників у Західній Європі зміцнювати НАТО знаходить відображення нерішучість протистояти Росії безпосередньо, як у військовому плані, так і через каральні економічні санкції.

Члени Північноатлантичного альянсу з числа країн Східної Європи ставлять під сумнів здатність і бажання НАТО захищати їх від російської агресії. Дії Москви у Грузії і Україні в рамках "захисту громадян за межами РФ" змусили замислитися: яке місце вони займають у списку "покупок" Володимира Путіна?

Членів НАТО у Східній Європі все дужче турбують дії Росії і здатність (або бажання) альянсу їх захистити, передає кореспондент The New York Times Стівен Ерлангер.

Вихолощений за роки скорочення витрат на оборону і допоміжної участі в далеких війнах на кшталт афганської та лівійської операцій, Північноатлантичний альянс, за зізнанням його керівництва, більше не готовий протистояти новій напористості Кремля.

Члени НАТО у Західній Європі можуть розцінювати протистояння за Україну як настирливу загрозу їхніх комерційних зв'язків із Москвою. "Однак для нас мова йде не про гроші, а про наше існування, - каже колишній міністр оборони Латвії Артіс Пабрікс. - Ви можете зберегти свою свободу, а ми, можливо, ні, так що ситуація відрізняється".

У небажанні США і їхніх союзників у Західній Європі зміцнювати НАТО знаходить відображення нерішучість протистояти Росії безпосередньо, як у військовому плані, так і через каральні економічні санкції, говориться в статті. Особливо сильні ці настрої у таких членів альянсу, як Іспанія, Італія, Франція і Німеччина.

Адміністрація Обами також поки відхиляє пропозиції суттєво збільшити крихітну присутність американських військ і військ НАТО в Європі або забезпечити військовою технікою країни, що межують з Росією. "Білий дім не хоче, щоб НАТО підливала масла у вогонь, заявив один високопоставлений чиновник, однак нещодавно він направив американські війська для тимчасових навчань у Польщі та Прибалтиці", - пише автор статті.

Ніхто не піддає сумніву можливість альянсу протистояти Росії на полі бою, підкреслює Пабрікс, однак якщо Путін помітить, що НАТО розділилося або не визначилося з питання про те, чи рівноцінні безпека Латвії та безпека Німеччини, він може кинути йому виклик. "Якщо він це зробить, а НАТО не дасть силову відповідь, то з НАТО буде покінчено, - стверджує Пабрікс. - Ми повинні послати чіткий сигнал про те, що це червона риска, але не як у Сирії: якщо ви переступити за межу, ми відкриваємо вогонь".

"Після нещодавніх дій Росії на Україні не дивно, що інші сусідні з Росією країни намагаються зрозуміти, яку позицію вони займають у "списку покупок" Володимира Путіна, - йдеться у статті Яака Треймана, Юріса Бункіса і Дайви Наварретт, почесних консулів Естонії, Латвії і Литви відповідно, Los Angeles Times. - Те, що вони входять до цього списку, сумніву не підлягає".

Консули звертають увагу на статтю 61 конституції Росії, яка свідчить, що "Російська Федерація гарантує своїм громадянам захист і заступництво за її межами".

"Де межа гарантій статті 61? - цікавляться автори. - Якщо закоханий російський студент отримає ляпаса від української дівчини, чи увійдуть до Києва російські танки? Якщо вже на те пішло, якщо російські громадяни поскаржаться на нестачу доступного житла у Санта-Моніці, чи треба нам чекати, що російський спецназ захопив мерію міста і під дулами автоматів проведе голосування, щоб визначити, чи варто їй увійти до складу Російської Федерації?"

"Стаття 61 так і проситься бути доведеною до абсурду. Проте у реальному світі напад Росії на Грузію і анексія Криму за логікою, гідною "Аліси в країні чудес", перетворили абсурд на реальність російських танків і військовослужбовців, що вторгаються у сусідню державу", - повідомляється в статті.

"Тактичні ходи Путіна у Грузії і на Україні дуже нагадують тактику Сталіна щодо насильницького приєднання Естонії, Латвії і Литви до Радянського Союзу. Ми знову спостерігаємо масове нарощування військ на кордонах, зрежисовані прохання про захист, введення армії і голосування під дулом автоматів", - наголошується в публікації.

"Становище росіян за межами Росії хвилює Путіна не більше, ніж їхнє положення у самій Росії. Стаття 61 лише дає виправдання для довірливих. Дозвільними домислами його не зупинити. Потрібні конкретні дії. Тільки тоді ми зможемо насолодитися "світом у наш час", - підсумовують Трейман, Бункіс і Наварретт. !zn

Читайте також:

НАТО відправить у Чорне море ще один бойовий корабель

"Зелених чоловічків" для російської агресії готувала компанія з Німеччини, - The Daily Beast

Американські десантники візьмуть участь у спільних навчаннях у Польщі та країнах Балтії

В НАТО розповіли, що видає військових Росії на сході України

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі