Санкції проти Росії: у пресу просочився проект Єврокомісії

Поділитися
Санкції проти Росії: у пресу просочився проект Єврокомісії © viza.md
El Pais і The Financial Times ознайомилися з проектом економічних санкцій проти Росії, який вчора було розглянуто представниками країн ЄС. Газети публікують витяги з документа і коментарі джерел.

"ЄС пропонує санкції проти Росії, які будуть коштувати більше 10 млрд євро", - повідомляє в заголовку El Pais. Це розмір потенційних збитків для Москви, при цьому "для Європи збитки будуть більш ніж наполовину менші", пояснюють кореспонденти Лусія Абельян і Клауді Перес. Рішення по проекту має бути прийнято в найближчі дні.

Щоб покарати Росію за її роль в українській кризі, "Брюссель пропонує закрити російським державним банкам доступ до європейського капіталу, ввести ембарго на озброєння, припинити поставки товарів подвійного (цивільного і військового призначення), відмовитися від продажів ключових технологій для важливих стратегічних секторів, в тому числі енергетичного", - пише газета.

За словами джерел у дипломатичних колах, у четвер представники країн ЄС провели "жваву дискусію" і висловилися за перехід до цієї нової фази економічних санкцій, хоча поки не вирішено, наскільки інтенсивними будуть санкції, йдеться в статті.

На думку авторів, найболючіший захід для російської економіки - потенційна заборона європейського фінансування інститутів, контрольний пакет яких належить Кремлю. Європейські інвестори придбали 47% бондів, емітованих цими організаціями в минулому році. "Виконавча влада ЄС пропонує заборонити всім фізичним особам та організаціям ЄС інвестувати у фінансові інструменти, термін погашення яких перевищує 90 днів", - йдеться в статті.

"Вплив на російських інвесторів полягатиме у зростанні вартості емісії, навіть якщо в результаті їм вдасться знайти альтернативні джерела на третіх ринках", - пояснюється у тексті. "Цей захід вдарить і по ЄС, але в набагато більш м'якій формі", - зауважує газета.

Фахівці ЄС кажуть, що на першому етапі санкції не торкнуться інвестицій європейців в облігації російської держави і приватних компаній. "Брюссель має намір заподіяти Росії максимального збитку при мінімальних збитках для ЄС", - пояснює видання.

Другий серйозний захід - збройне ембарго. Росія експортує в ЄС озброєння на 3,2 млрд євро, а країни ЄС постачають у Росії зброю на 300 млн євро. За словами джерел, досягнута домовленість, що ембарго торкнеться тільки контрактів у майбутньому.

Сектор товарів подвійного призначення - найболючіша тема для ЄС. Оборот їхнього експорту з ЄС до Росії - 20 млрд євро на рік. "Щоб мінімізувати шкоду, Єврокомісія пропонує почати з деяких товарів, приблизно 20% експорту", - пише газета.

Що стосується заборони на передачу технологій, то, за словами експертів, вже існуючі санкції США так чи інакше впливають на експорт з Європи ("вето Вашингтона охоплює все, що вироблено за більш ніж 25%-ю участю США").

До кінця тижня Єврокомісія має представити інший проект санкцій - "більш конкретний і, ймовірно, менш амбітний", підсумовує видання.

The Financial Times у статті "ЄС розгляне далекосяжні санкції проти Росії" повідомляє, що пропонується, зокрема, заборонити російським банкам лістинг нових емісій на європейських біржах, так що вони не зможуть залучати кошти неєвропейських інвесторів у Лондоні і на інших фондових ринках Європи". Щоправда, журналіст Пітер Шпігель пише, що заборона на ринки капіталу малоймовірна: кілька країн ЄС неодноразово давали зрозуміти, що їм не хочеться схвалювати секторальні санкції.

Тим не менш документ "вперше демонструє, як широко у Брюсселі готується перехід до всеосяжних каральних заходів, здатних паралізувати російську економіку", - йдеться в статті.

"Обмеження доступу до ринків капіталу для російських фінансових інститутів, що належать державі, підвищить для них вартість залучення коштів та обмежить їхню здатність фінансувати російську економіку, якщо влада Росії не забезпечить їм компенсаційне фінансування", - йдеться в документі.

"Це також створить ситуацію ринкової невизначеності, яка, ймовірно, вдарить по бізнес-клімату у Росії і прискорить відтік капіталу", - ось ще одна цитата.

Газета зупиняється на забороні на експорт технологій. "Вона торкнеться обладнання в трьох секторах: глибоководне буріння, освоєння Арктики і видобуток сланцевої нафти", - передає видання. Згідно з остаточним проектом, газові проекти порушені не будуть. Єврокомісія вважає, що заборона стане сильним ударом, бо російські компанії не зможуть знайти ключові компоненти на інших ринках.

Фінансові заходи ЄС будуть вторити спробам США натиснути на уряд Путіна шляхом дестабілізації ринків капіталу, відзначає газета. США регулярно згадують про відтік капіталу як про головне досягнення в руслі введення санкцій. "Це змусить компанії просити про державне фінансування як про палліатив, що створить додаткове навантаження на держбюджет", - сказано в документі. !zn

Читайте також:

Канада ввела нові санкції проти Росії

Литва готує власні санкції проти громадян Росії

Міжнародні резерви РФ скоротилися за тиждень на 4,2 мільярда доларів

Єврокомісія передала країнам ЄС перелік санкцій проти Росії

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі