Путін зміг збудувати собі мережу друзів серед еліт Заходу - FT

Поділитися
Путін зміг збудувати собі мережу друзів серед еліт Заходу - FT Путін зміг збудувати свою "п'яту колону" серед західних еліт. © сайт президента РФ
Трамп і Тіллерсон прийшли в політику зі сфер, в яких брати російські гроші було нормою.

На початку 1961 року у Великій Британії була розкрита "портлендська група шпишунів". Її агентами була, зокрема, американська пара середнього віку, яка жила в бунгало в околицях міста Райсліп, колекціонувала антикварні книги, а заодно відправляли таємниці про субмарини в Москву.

У квітні того року подвійний агент Джордж Блейк був засуджений до 42 років у в'язниці. І на той час це був найбільш суворий вирок за всю британську історію. В 1963-му його друг-зрадник Кім Філбі був вже на кораблі до Москви, а британці стежили за "Справою Профюмо". Прем'єр-міністр Гарольд Макміллан, який ненавидів всі ці заплутані справи, врешті-решт здався і пішов у відставку.

"Я пишу книгу про шпигунів часів Холодної війни. Я годинами живу в 1960-х роках. А коли повертаюся з них для того, щоб подихати свіжим повітрям і подивитися, що там в інтернеті, відчуваю, що дивлюся продовження", - пише на сторінках Financial Times Саймон Купер.

Він вказує на те, що лідер правих радикалів Франції Марін Ле Пен, яку фінансує Росія, поїхала в гості до Володимира ПУтіна.

"Москва допоможе Ле Пен перемогти на виборах", - оголосило одне з лояльних до Кремля російських видань, а потім видалило це повідомлення зі свого Twitter.

Тим часом, у Вашингтоні ФБР розслідує, чи допомогла Москва Дональду Трампу стати президентом.

"Шпигунські пристрасті часів Холодної війни були дитячою грою у порівнянні з цим, але тим не менше вони дають змогу зрозуміти суть російського впливу сьогодні", - пише автор.

Британці і американці в 50-х і 60-х роках минулого століття дуже боялися "червоних під ліжком". В 40-х ядерні шпигуни, вірогідно, допомогли СРСР збудувати ядерну бомбу, але більшість західних зрадників були дрібними акторами. Інформація, яку вони відсилали в Москву, зазвичай була не значною. Їй не довіряли чи ігнорували. У Кремля було мало політичних друзів окрім безнадійних комуністичних партій.

Насправді, більшою небезпекою тих часів було не те, як багато СРСР знав про західну політичну кухню, а те, як мало він насправді знав. Обидві сторони в 50-х блукали в тумані, намагаючись зрозуміти, чи планує суперник атаку. Тому існувала спокуса вдарити першим.

Сьогодні ж хакери дають Москві багато важливої інформації. Та й потім, кому потрібні шпигуни, якщо Трамп на своєму курорті у Флориді користується незахищеною телефонною лінією?! Росія останнім часом просунулася від збору інформації до збору впливу. Цьому сприяє російська присутність в міжнародному бізнесі, про яку годі було й мріяти в часи Холодної війни. Сьогодні за будь-яким російським багатієм стоїть впливовий друг з Кремля.

"Трамп і Ле Пен не відступники, а частина континууму російської мережі еліт на Заході. Трамп з ринку нерухомості Нью-Йорка, його Держсекретар Рекс Тіллерсон з нафтобізнесу, а його колишній голова виборчого штабу Пол Манафорт з політичного консалтингу - всі вони прийшли зі сфер, де російські гроші - це норма", - йдеться в статті.

Деякі російські бізнесмени підлизувалися до західних впливових людей, щоб задовольнити Путіна. Про це каже експерт Atlsntic Council Аліна Полякова. Автор нагадує, що в Лондоні нещодавно було багато шуму через те, що політик Джордж Озборн став редактором газети Evening Standard, яка належить Євгену Лебедєву - сину колишнього агента КДБ, який став олігархом і сам часто пише пропутінські статті в британських газетах. Озборн навряд чи якось пов'язаний з Кремлем. Але якщо він повернеться в британський уряд, Лебедєв буде радий.

"Роками західні політики беззастережно брали російські гроші, тому що мало хто з виборців цім переймався. Люди боялися "п'ятої колони" мусульман на дні суспільства, а не "п'ятої колони" друзів Путіна на верхівці", - йдется в статті.

Це, на думку автора, пояснює, чому соратники Трампа навіть не намагалися приховати зустрічі з російськими чиновниками. Виборців стало хвилювати це питання надто пізно. Якщо Ле Пен, яка підтримує російську анексію Криму, стане президентом Франції, у Кремля будуть друзі-президенти у двох з трьох країн Заходу з найбільшими арміями на Заході. Сталін про таке не міг навіть мріяти.

Тим часом, російський президент Володимир Путін скаржиться, що Трампу не дають нормалізувати відносини з Росією.

Нагадаємо, що видання New York Times писало, що команда Трампа спілкувалася зі спецслужбами Росії протягом року перед виборами. Видання зазначає, що американські спецслужби перевіряли, наскільки ці контакти пов'язані зі спробами Росії вплинути на результат виборів. У публікації згадуються, що зв'язком з російськими спецслужбами займалися Пол Манафорт і Майкл Флінн.

Радник Дональда Трампа з питань національної безпеки Майкл Флінн подав у відставку, у зв'язку з обговоренням санкцій з російським послом за місяць до обрання Трампа президентом.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі