Помилки Клінтона привели до влади в Росії Путіна і КДБ – експерт

Поділитися
Помилки Клінтона привели до влади в Росії Путіна і КДБ – експерт Клінтон і Обама помилилися щодо Росії © Facebook/President Bill Clinton
Професор Гарвардського університету переконаний, що наступнику Обами доведеться зосередитися на захисті України.

Шанс на зближення Росії з США безповоротно зник в 90-х роках, коли адміністрація президента Білла Клінтона помилково вирішила, що для розвитку демократії в РФ американській стороні нічого робити не потрібно. Це призвело до того, що молода російська демократія зазнала поразки, а владу в свої руки взяли колишні агенти КДБ і Володимир Путін.

Про це в інтерв'ю Rzeczpospolita сказав експерт з питань Росії професор Гарвардського університету Марк Крамер. Він пригадав, як в 90-х роках тодішній президент Борис Єльцин робив ставку на інтеграцію своєї країни з західними організаціями і перед усім з НАТО.

"Білл Клінтон багато про це говорив, але нічого не зробив. А в 1994 році тогочасний міністр оборони Німеччини Волькер Рухе заявив, що Росія ніколи не буде прийнята в НАТО. В Москві тоді почали розуміти, що для росіян немає місця в західному світі. Якби не та помилка, такі люди як Путін, апарат КДБ, швидше за все, не повернулися б до влади", - сказав Крамер.

Він нагадав, що застерігав про це в коментарі для Washington Post під заголовком: "Те, що має вигляд КДБ і діє як КДБ, насправді і є КДБ". Однак в 2000 році президентом Росії став Володимир Путін. І після цього змінювати підходи стало запізно.

"Клінтон думав, що після розпаду СРСР Росія неминуче стане західною країною. І не треба для цього нічого пропонувати росіянам, тому що і так приєднаються до нашої цивілізації. Але Клінтон недооцінив Путіна. Пізніше стратегія "перезавантаження" у відносинах з Росією Барака Обами теж закінчилася цілковитою поразкою. Президент США розраховував, що Путін вже ніколи не повернеться в Кремль після 2012 року і зробив ставку на Дмитра Медведєва. І це дуже образило Путіна, хоча він ніколи про це не говорив", - вважає експерт.

Він також висловив переконання, що хочуть цього у Вашингтоні чи ні, але новому президенту США доведеться більше працювати над захистом України.

"Збереження незалежності України вкрай необхідне, якщо хочемо, щоб Росія остаточно не розбила єдність Європи. Але в цьому немає нічого нового. Ще 15 років тому, коли президент Леонід Кучма почав продавати російським олігархам стратегічні українські підприємства, адміністрація Білла Клінтона почала чинити тому спротив. А в 2014 році Білий Дім ще рішучіше відреагував, коли Росія була готова застосувати грубу силу, щоб знищити українську незалежність", - сказав Крамер.

Водночас, він не бачить можливості для приєднання України до НАТО. За його словами, Київ лише один раз демонстрував бажання вступити в Альянс. Це сталося в 2008 році. Але він розглядав це як спосіб зміцнити свою безпеку і при цьому не проводити модернізацію своєї армії і не гарантувати підтримку союзникам по НАТО. Експерт звертає увагу, що саме так вчинила Польща. Враховуючи цей досвід, Альянс навряд чи дозволить Україні втілити цей план зараз.

Стосовно Криму, то Крамер вважає, що на бажання його відібрати в України натякав ще президент Борис Єльцин. Тож Москва, швидше за все, давно виношувала цю ідею. Однак шанси на його повернення законному власнику, на думку професора Гарвардського університету, дуже малі. На його думку, Україна, вірогідно, вже ніколи не повернеться до своїх кордонів до 2014 року.

Нещодавно презиеднт США Барак Обама заявив, що Путін вважає НАТО та ЄС ворогами Росії. Також Обама звернув увагу на те, що в Європі на тлі міграційної кризи зміцнюється ультраправий націоналізм, який "загрожує зруйнувати європейську єдність, а в деяких випадках експлуатується такими людьми як Путін". Нагадаємо, Обама також заявив, що російська агресія в Україні загрожує цілісної, вільної і мирної Європі і прогресу, який був досягнутий після завершення холодної війни.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі