Місцеві вибори в Туреччині: опозиція прагне "завдати удару" Ердогану

Поділитися
Місцеві вибори в Туреччині: опозиція прагне © Getty Images
Аналітики розглядають місцеві вибори як загальнонаціональний показник підтримки чинного президента та стійкості опозиції.

У неділю, 31 березня, у 81 провінції Туреччини відбудуться місцеві вибори, на яких Партія справедливості та розвитку (AKP) президента Реджепа Тайїпа Ердогана хоче повернути собі міста, втрачені у 2019 році, в тому числі найбільше місто країни Стамбул і столицю Анкару. Про це пише Reuters.

Аналітики розглядають місцеві вибори як загальнонаціональний показник підтримки Ердогана, а також стійкості опозиції, особливо мера Стамбула Екрема Імамоглу. У місті, де проживає понад 16 мільйонів людей і на яке припадає понад чверть ВВП країни, очікується напружена боротьба.

Що стоїть на кону?

На останніх місцевих виборах у 2019 році головна опозиційна Республіканська народна партія (CHP) “шокувала” Ердогана, отримавши перемогу в Стамбулі та Анкарі, поклавши край більш ніж двадцятирічному правлінню AKP.

Ердоган, який керує Туреччиною понад два десятиліття й останніми тижнями активно агітує за AKP, розпочав свою політичну кар'єру на посаді мера Стамбула в 1994 році.

За даними Вищої виборчої ради, у місті мають право голосу майже 11 мільйонів людей. Явка на загальних і місцевих виборах у Туреччині зазвичай висока - близько 90%.

Головним суперником чинного мера Імамоглу є представник AKP Мурат Курум, колишній міністр уряду. Опитування показують невелику перевагу Імамоглу.

У травні минулого року Ердоган був переобраний президентом, а його альянс здобув більшість у парламенті в результаті напружених загальних виборів - результат, який розколов і розчарував альянс CHP та інших опозиційних партій.

Бюджет муніципалітету Стамбула перевершує бюджети всіх інших 80 міст країни - 516 мільярдів лір ($16,05 мільярдів) у 2024 році. Бюджет Анкари становить 92 мільярди лір.

Контроль над великими містами та їхніми бюджетами може дати партіям можливість впливати на фінансування, контракти та створення робочих місць, підвищуючи їхню популярність на національній арені.

Стамбул має особливе значення для Ердогана, оскільки він піднявся на національну політичну сцену під час перебування на посаді мера в 1994-1998 роках.

Імамоглу став головним суперником Ердогана з боку опозиції. На думку аналітиків, якщо він виграє другий термін на посаді мера, то, найімовірніше, братиме участь у наступних президентських виборах, тоді як поразка може зашкодити його кар'єрі й залишити опозицію у ще більшому безладі.

Для Ердогана повернення Стамбула й Анкари сприятиме можливим змінам до конституції, що потенційно могло б продовжити його правління після 2028 року, після закінчення нинішнього терміну, кажуть аналітики.

Згідно з чинною конституцією країни, перебування на посаді президента обмежене двома термінами. Минулого року Ердоган отримав третій термін завдяки юридичній лазівці, що виникла внаслідок переходу до президентської системи у 2018 році, оскільки його перший термін пройшов за попередньої системи.

Кандидати

47-річний Мурат Курум від партії AKP був міністром навколишнього середовища та урбанізації з липня 2018 року до червня минулого року, залишивши посаду після загальних виборів у 2023 році. Після цього він був обраний депутатом парламенту Стамбула.

52-річний Екрем Імамоглу від CHP родом з міста Трабзон, де він був головою одного з районів до того, як став мером Стамбула. Імамоглу переміг на виборах 2019 року в Стамбулі за підтримки альянсу CHP, націоналістичної партії IYI та прокурдської Народно-демократичної партії. Цього року ці дві партії не висувають власних кандидатів. За даними соціологічних опитувань, багато турецьких курдів мають намір відкинути партійну лояльність і підтримати Імамоглу на виборах.

За даними соціологічних опитувань, чинний мер Анкари Мансур Явас від AKP, колишній голова району Анкари, впевнено випереджає суперника від своєї партії Тургута Алтінока, ще одного колишнього очільника району.

Нещодавно Ердоган заявляв, що місцеві вибори 2024 року стануть останніми у його політичній кар'єрі. 

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі