Пропоновані зміни до закону про Нацполіцію неприйнятні і несуть великі ризики для прав людини – експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Пропоновані зміни до закону про Нацполіцію неприйнятні і несуть великі ризики для прав людини – експерт "Презумпція правоти" не повинна розглядатися парламентом, вважає експерт © Uncleroo / Depositphotos
"Презумпція правоти" не повинна розглядатися парламентом, це рішення спричинить для суспільства більше негативних наслідків.

Озвучені зміни в закон про Національну поліцію України містять занадто великі ризики для прав людини. Про це DT.UA заявив правозахисник, Харківський інститут соціальних досліджень Денис Кобзін.

Як відомо, глава Нацполиции Хатія Деканоїдзе спільно з МВС готує ряд змін, які посилять закон України про Національну поліції. Проект змін до законів, що регулюють діяльність поліції, майже готовий. Розширює повноваження поліцейських документ громадськості обіцяють представити 31 жовтня. В першу чергу мова йде про зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення (Купап), закону про дорожній рух і безпосередньо в закон про Нацполиции.

"Пропозиції, які вже були озвучені, неприйнятні і містять занадто великі ризики для прав людини", - говорить експерт.

Він вказує на те, що в закон про Нацполіцію планується, зокрема, запровадити обов'язок поліцейського незалежно від посади, місцезнаходження і часу доби здійснювати всі можливі заходи із захисту громадян від протиправних посягань - так званий принцип безперервності роботи поліцейського. Це створює ситуацію, коли працівник фактично 24 години 7 днів в тиждень на службі.

"Відповідно, всі його дії можна розглядати як дії і вимоги посадової особи, що, природно, призведе до зловживань, коли фактично кожна людина з корочками може вимагати що завгодно від людини без них. Зловживання цією нормою призведе до численних порушень і виконання незаконних наказів з боку "анонімних" співробітників поліції, яких без індивідуальних жетонів буде важко притягнути до відповідальності", - пояснює Кобзін.

Крім того, за його словами, у змінах до ст. 263 Купап "Строки адміністративного затримання" пропонується для деяких видів адміністративних правопорушень збільшити строки затримання з 3 до 24 годин. Ключові ризики для прав громадян у реалізації цієї норми полягають у тому, що співробітники поліції отримують можливість маніпулювати цією нормою, утримуючи людину для оперативних цілей до 24 годин. Також очевидно, що це істотно збільшить навантаження на ІТТ, де і зараз ситуація катастрофічна - некомплект персоналу понад 50%, люди не призначені на посади, зарплата конвоїра не досягає 3000 грн, і вони масово йдуть у Нацгвардію, бракує конвойних авто і все для них необхідного, дуже важко надати медичні послуги затриманим. "У разі продовження затримання до 24 годин багатьох людей є ризик, що деяких затриманих просто не будуть везти в ІТТ (тому, що ІТТ апріорі набагато менше, ніж відділів поліції), і людей будуть тримати де попало і як попало. Тим же, кого довезуть, не зможуть надати людські умови утримання", - стверджує він.

Кобзін також підкреслює: інше озвучена зміна ст. 266 Купап містить положення, коли освідування на алкогольне або наркотичне сп'яніння при відсторонення від керування транспортним засобом проводиться працівником поліції без свідків (зараз при двох свідках). "Це неминуче знижує його об'єктивність, неупередженість, довіра до його результатів і створює очевидні корупційні ризики. Фактично ми створюємо ситуацію, коли слово людини буде проти слова працівника поліції", - говорить він.

"Очевидно, що в такому вигляді "презумпція правоти" не повинна розглядатися парламентом. Це рішення просто неекологічно і спричинить для суспільства більше негативних наслідків, ніж позитивних. У той же час незрозуміло, чому правозахисні організації не були запрошені на етапі підготовки цих змін, а Національна поліція робила їх у своєму "поліцейському" світі. Але ми не втрачаємо надії, що у поліції є вікно для діалогу з суспільством і ця дискусія виникне до внесення запропонованих змін до парламенту", - резюмує експерт.

Читайте детальніше про оцінки пропонованих зміни в законодавство, зокрема і результати правоохоронної реформи в цілому в матеріалі Алли Котляр "МВС: презумпція правоти "реформаторів"?".

Читайте також: Деканоїдзе офіційно заявила про закінчення переатестації поліцейських

Раніше міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що МВС України готує пакет законодавчих ініціатив, серед яких буде і імператив презумпції правоти поліцейського.

Нагадаємо, вранці 25 вересня у Дніпрі водій автомобіля Citroen застрелив патрульного поліцейського Артема Кутушєва, який зупинив його автомобіль за порушення правил дорожнього руху. Працівник патрульної поліції загинув на місці, а його напарниця Ольга Макаренко отримала поранення. Згодом вона померла у лікарні під час операції. Кутушев виховував трирічну доньку, Макаренко - двох синів.

У вбивстві патрульних підозрюють 33-річного жителя міста Торез Донецької області Олександра Пугачова. Радник міністра внутрішніх справ, народний депутат Антон Геращенко повідомив, що Пугачов є колишнім бійцем батальйону "Торнадо".

Пізніше міністр МВС Арсен Аваков повідомив, що вбивця поліцейських затриманий. Він отримав поранення в перестрілці з правоохоронцями і йому зробили операцію в одній з лікарень Дніпра.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі