25-річна Україна багато зробила, але шлях до успіху триває – Atlantic Council

Поділитися
25-річна Україна багато зробила, але шлях до успіху триває – Atlantic Council Головною проблемою в Україні лишається корупція, боротися з якою складніше в умовах російської агресії.
Колишні посли США пишуть, що страхи ЦРУ 90-х років про розпад української держави не здійснилися, однак вона постала перед серйозними викликами через корупцію і війну.

25 років тому після семи десятиліть радянського домінування і трьох сотень років підпорядкування Росії, Україна проголосила незалежність. Це сталося після того, як на референдумі 90% мешканців проголосували за самостійну державу.

Тоді кожен український регіон, навіть на 60% населений етнічними росіянами Крим, підтримав незалежну Україну. Але нова країна одразу ж постала перед величезними проблемами. Було не зрозуміло, чи русофільський схід відділиться від проєвропейського заходу. Або ж Україна зможе розвинути національну ідентичність, яка буде враховувати регіональні відмінності? Не менш важливою була і її здатність порвати з пострадянськими елітами, створити міцну демократію і ринкову економіку. Ніхто не знав, чи українська незалежність де-юре стане де-факто.

Про це в статті для Atlantic Council пишуть колишні посли США в Україні Джон Гербст, Стівен Пайфер і Вільям Тейлор.

"Ми активно працювали над політикою щодо України і Росії в середині 90-х років. Озираючись, можна сказати, що деякі наші стурбованості тих часів були перебільшені. Горезвісна "Оцінка національної розвідки", яку склало ЦРУ, віщувала, що Україна може розвалитися на дві. Тепер очевидно, що це була помилка. Українські політики, попри численні свої промахи, змогли в цілому впоратися з відмінностями в поглядах мешканців сходу і заходу", - пишуть дипломати.

Вони додають, що Україна також змогла позбутися своїх "демонів нетерпимості" свого недалекого минулого. Антисемітизм і складні відносини між українцями і поляками характеризували життя в Україні століттями. Сьогодні діалог українців з етнічними євреями і поляками стало характеристикою реальності в країні. Тому в 2014 році вигадки Москви про те, що нібито "фашисти-антисеміти" прийшли до влади в Києві, були для всіх очевидною маячнею. За останні два роки українські націоналістичні політики-радикали не досягли жодного успіху.

Нажаль для України і народу Росії, президент Володимир Путін почав проводити політику зростаючого авторитаризму вдома і імперіалізму за кордоном. Це стало головним викликом для Києва.

Певною мірою, Путін зробив ставку на поганий аналіз ЦРУ за 90-ті роки, коли почав свою приховану війну проти України в Донбасі. Небажання більшості росіян і російськомовних українців в регіоні повставати проти Києва пояснює, чому Кремлю довелося відправляти свою регулярну армію в серпні 2014 року і лютому 2015-го, щоб зберегти так звані "ДНР" і "ЛНР". Насправді ж окупація Криму і війна в Донбасі лише посилили українську самосвідомість і патріотизм, які рухають країну в напрямку Європи і подалі від імперіалістичної Росії.

"Коли підконтрольні Росії сили бойовиків почали рухатися на захід від Донецька навесні 2014 року, оглядачі передбачали, що Україна не має причин чи бажання їх зупинити. Але в червні 2014 року новообраний президент Петро Порошенко почав таку сильну протидію, що лише регулярна армія Росії могла її зупинити. З того часу Київ по-суті загнав Москву в глухий кут", - пишуть колишні американські посли, зауважуючи, що це важливе досягнення України.

Однак вони додають, що не все в нашій країні "усипано трояндами". З часів проголошення незалежності Україною не керували добре освічені чи налаштовані на реформи політики. Корупція характеризувала політичну і економічну системи, через що економічне зростання було дуже повільним. В Україні діє дуже активне і далекоглядне громадянське суспільства, яке змушує важливі зміни відбутися. Однак, навіть попри це, прогрес дуже повільний і нерівномірний. Помаранчева революція, здавалося б, обіцяла проведення реформ. Але якщо президент Віктор Ющенко і дотримувався демократичних стандартів правління, він не зміг побороти корупцію.

Автори пишуть, що Євромайдан і вибори після них привели до влади більше налаштованих на реформи людей, ніж будь-коли за українську незалежну історію. Новий уряд зміг добитися серйозних змін. Але корупція досі лишається серйозною проблемою. Якби не агресія Кремля, в України були б сильніші позиції для просування потрібних реформ. Однак їй доводиться мати справу з обома викликами одразу.

"США повинні допомогти в цьому. Демократична, реформована Україна, яка зберігає свою територіальну цілісність і політичну незалежність, входить в інтереси Америки. Вашингтон надавав серйозну підтримку Україні впродовж 25 років і повинен продовжити це робити, але при цьому тиснути на Київ, змушуючи його робити кроки, націлені на побудову сильної і гнучкої країни. Український успіх важливий не лише для українців, а й для стабільності і безпеки Європи в усіх сенсах, що було головною політичною метою США з кінця Холодної війни", - йдеться в статті.

Як повідомлялося, масові заходи з нагоди Дня Незалежності, прходили по всій Україні. Найбільш масштабною подією став військовий парад у Києві. Однак військова агресія Росії в святковий для українців день лише пожвавилася. У День Незалежності України бойовики 43 рази обстріляли позиції сил АТО. В хід пішла навіть заборонена Мінськими угодами важка артилерія і танки.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі