Топ Новини

США розсекретили документи про підготовку до ядерної війни проти СРСР

17 вересня 2012 в 15:34
Засекречена директива була підписана в період кульмінації холодної війни в зв'язку з вторгненням СРСР в Афганістан і нестабільною ситуацією на Близькому Сході. На цьому фоні уряд США знизив поріг відповідальності за рішення почати ядерну атаку.

У Сполучених Штатах влада розсекретила документи з американського Архіву національної безпеки США при Університеті Джорджа Вашингтона, які вперше дають уявлення про те, як адміністрація тодішнього президента Джиммі Картера в 1980-х роках збиралася перемагати й виживати в ядерній війні з СРСР.

Президентська директива 59, підписана Картером 25 липня 1980, була однією із найбільш спірних документів періоду холодної війни. Розпорядження давало великі повноваження президенту в плануванні та веденні ядерної війни, зокрема не виключалася і можливість першого удару по потенційному ворогу.

При цьому творці документа вважали, що використання атомної зброї не призведе до апокаліпсису, якщо застосувати ядерні боєголовки проти звичайних армійських з'єднань супротивника, що не мають подібного арсеналу.

У минулі роки окремі цитати з директиви з'являлися на сторінках газет The New York Times і The Wall Street Journal, проте Архів нацбезпеки оприлюднив повний текст документів тільки в кінці минулого тижня.

У директиві 59 говорилося, що Вашингтон дійсно серйозно готується до ядерної війни. Передбачалося, що якби політика стримування зазнала краху і США почали війну, американські військові повинні були поводитися так, щоб змусити противника понести неприйнятні для нього витрати.

Одним з основних елементів стратегії було виявлення ядерних цілей противника, їх обстріл і подальша оцінка збитку. Всі ці дії повинні були підкріплювати традиційні методи ведення війни. Творці директиви 59 передбачали затяжний характер ядерної війни, щоб уникнути ескалації конфлікту.

Засекречена директива була підписана в період кульмінації холодної війни в ​​зв'язку з вторгненням СРСР в Афганістан і нестабільною ситуацією на Близькому Сході. На цьому фоні було вирішено знизити поріг відповідальності за рішення почати ядерну атаку, при цьому деякі експерти висловлювали побоювання, що директива тільки посилить напруженість у світі. Як наголошується на сайті Університету Джорджа Вашингтона, найдивнішим було те, що, незважаючи на бурхливу дискусію в уряді, навіть не всі високопоставлені чиновники, які висловлювали заклопотаність з приводу директиви, мали доступ до документа.

Нагадаємо, в 1979 році генеральний секретар ЦК КПРС Леонід Брежнєв і Джиммі Картер підписали договір ОСО-2 про обмеження стратегічних озброєнь, але через введення радянських військ в Афганістан документ так і не було ратифіковано конгресом США. Відносини між двома країнами загострилися до межі, а в 1980 році, як відомо, на знак протесту США навіть бойкотували літню Олімпіаду в Москві.

Читайте також:

США приховували інформацію про причетність комуністів до Катинського розстрілу

Уряд Австралії розсекретив документи про загрозу ядерного протистояння РФ і США


Росархів розкрив нові документи про Сталіна

 

За матеріалами: Лента.ру
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...