Топ Новини

У кішок виявили ген плямистості

21 вересня 2012 в 11:05
У дикій природі плямисте забарвлення у кішок зустрічається набагато рідше, ніж смугасте. Ген плямистості вдалося знайти, порівнявши ДНК диких кішок зі смугастим і плямистим забарвленням. Вчені встановили, що темні смужки зливаються в плями тільки у тварин, що несуть мутації в обох копіях гена Taqpep.
1271909390_42.jpg
walland.ru

Біологи встановили, що за виникнення плямистого забарвлення у котячих відповідає мутація в гені Taqpep, який кодує трансмембранну протеазу. Робота опублікована в журналі Science.

Злиття смужок у плями зустрічається у різних видів сімейства котячих. У дикій природі, проте, це відбувається дуже рідко. Через це, наприклад, гепардів, що мають таке забарвлення, колись навіть виділяли в окремий вид.

Ген плямистості вдалося знайти, порівнявши ДНК диких кішок зі смугастим і плямистим забарвленням. Вчені встановили, що темні смужки зливаються в плями тільки у тварин, що несуть мутації в обох копіях гена Taqpep. Раніше про цей ген не було нічого відомо. Аналіз його послідовності показав, що Taqpep кодує трансмембранний фермент - амінопептідазу. Він здатний відщеплювати кінцеві амінокислоти від інших білків і містить у своєму активному центрі іон металу.

Подальші дослідження показали, що Taqpep не бере участь самостійно у фарбуванні плям - за це відповідає інший ген - Edn3. Роль Taqpep зводиться до контролю типів розташування темних і світлих зон. Саме від нього залежить, будуть це смужки або плями. Цікаво, що самі плями з'являються набагато пізніше, вже після того як Taqpep закінчує роботу.

У дикій природі плямисте забарвлення у кішок зустрічається набагато рідше, ніж смугасте. Це говорить про наявність значного тиску відбору, що видаляє мутації з Taqpep.

Вважається, що смугасте забарвлення краще виконує функцію камуфлювання, ніж плямисте. Тим не менш, вчені вважають, що одним цим не можна пояснити рідкість мутацій. Можливо, фермент, який кодується Taqpep, виконує ще якусь, поки невідому біохімічну функцію, паралельно регулюючи формування забарвлення.

Читайте також:

Вчені виявили, що стародавні люди навчилися користуватися вогнем мільйон років тому

Вчені склали найбільш повну карту ДНК людини

Колиска людства перемістилася більш південніше

За матеріалами: Лента.ру
Теги Наука
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...