Танення полярної криги призвело до підвищення рівня світового океану на 1,1 см

29 листопада 2012 в 20:49
За останні 20 років північна і південна полярні шапки втратили близько 1320 і 2940 мільярдів тонн льоду. Це призвело до підвищення рівня моря на 1,1 сантиметра.
ldy-v-anarktike.jpg
ecos.org.ua

Кліматологи об'єднали дані щодо зменшення площі та обсягів полярних шапок Землі, зібрані кліматичними супутниками з 1992 року, і з'ясували, що їхнє танення підвищило рівень світового океану на 1,1 сантиметра, говориться у статті, опублікованій в журналі Science.

«Тепер ми дивимося на більш просту і чітку картинку. У 1990-х роках відбувалося не так багато цікавого. Приблизно у 1999 році, льодові шапки почали втрачати більше маси, і, схоже, відтоді їхнє танення тільки прискорювалося», - заявив один з авторів роботи Бенджамін Сміт (Benjamin Smith) з університету штату Вашингтон у Сіетлі (США).

Група з 47 провідних кліматологів світу під керівництвом Ендрю Шепарда (Andrew Shepherd) з університету міста Лідс (Великобританія) ліквідувала неточність в оцінці швидкості танення криги в полярних шапках Землі, вивчивши і об'єднавши дані, зібрані десятьма кліматичними супутниками за останні 20 років.

Зокрема, вчені використовували інформацію, зібрану приладами американського зонда GRACE, європейських ERS-1, ERS-2 і Envisat, а також інших кліматичних супутників. GRACE вчені використовували для вимірювання товщини льодового покриву, а прилади інших супутників - для оцінки кількості опадів, що демонструє здатності й інших властивостей льодовиків.

Шепард і його колеги проаналізували ці дані, об'єднали їх і вирахували темпи втрати льоду для різних полярних регіонів - Гренландії, а також різних частин Арктики і Антарктики.

Потім вони вирахували загальний обсяг розталого льоду і визначили те, як змінювалася швидкість убування полярних шапок. Об'єднання даних з більшості кліматичних супутників Землі дозволило авторам статті скоротити розкид у значеннях приблизно наполовину.

За розрахунками кліматологів, за останні 20 років північна і південна полярні шапки втратили близько 1320 і 2940 мільярдів тонн льоду. Це призвело до підвищення рівня моря на 1,1 сантиметра. У середньому, танення льодовиків щорічно «додавало» по 0,59 міліметра до рівня світового океану, що становить лише 20% від загальної швидкості росту моря - 3,3 міліметра на рік.

Як відзначають дослідники, полярні шапки скорочувалися протягом цього періоду вкрай нерівномірно. Так, найбільше постраждав льодовий щит Гренландії - з настанням нового тисячоліття він почав танути у п'ять рази швидше у порівнянні з початком 1990-х років.

Найменше постраждала полярна шапка на сході Антарктиди - тут кліматологи зафіксували не зменшення, а збільшення площі та обсягів льодовиків. Тим не менше, загальний "баланс" льоду на південному полюсі залишається негативним через величезні втрати у західній частині Антарктики.

За словами вчених, підготовлені ними карти і кліматичні моделі допоможуть зрозуміти причини такого швидкого скорочення полярних шапок Землі.

Ця проблема стає все більш актуальною - у серпні 2012 року японські вчені оголосили про рекордне скорочення криги в Арктиці. Цілком можливо, що в майбутньому нас очікують і нові рекорди, для запобігання яким необхідно розуміти ті процеси, які впливають на стан полярних шапок.

Читайте також:

Зміни клімату загрожують Україні втратою більше половини орних земель

Вчені довели причетність людини до глобального потепління

Нью-Йорк опиниться під водою до 2300 року

Розкриття величезних дзеркал на орбіті Землі може привести до посухи

 

За матеріалами:
Теги Наука
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Реклама
USD 26.63
EUR 29.00
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...