На Кабмін подали в суд за нерозірвання газових контрактів Тимошенко

Поділитися
Після набуття чинності вироку щодо "газової справи" Тимошенко і визнання судом контрактів між "Газпромом" і "Нафтогазом" як такими, що завдають шкоди державі, Кабміну слід було скликати позачергові збори акціонерів "Нафтогазу" і поставити питання про розірвання (або визнання недійсними) цих самих контрактів.

Директор юридичної компанії Lions Litigate, к.ю.н. Станіслав Батрин звернувся з позовом до Кабміну і Фонду держмайна про визнання недійсними контрактів на поставку газу від 19 січня 2009 року між ВАТ "Газпром" і НАК "Нафтогаз України".

Позов було подано в середу, 6 березня, повідомляє "Українська правда".

Назва позовна вимога полягає в тому, щоб зобов'язати Кабмін скликати позачергові загальні збори акціонерів НАК "Нафтогаз України" і включити до порядку денного питання про розірвання (або визнання недійсними) контрактів від 19 січня 2009 року на постачання газу і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на період з 2009 по 2019 рік.

Азаров жалкує, що газові контракти з Росією так і не вдалося переглянути

За словами Батрина, специфіка управління НАК "Нафтогаз України" полягає в тому, що держава в особі Кабінету міністрів реалізує господарську компетенцію щодо компанії. Водночас, особи, які володіють часткою в статутному капіталі НАК "Нафтогаз України" у розмірі, принаймні 10%, вправі (а держава зобов'язана), згідно з положеннями статуту компанії, ініціювати проведення позачергових загальних зборів, а також внести в порядок денний таких зборів питання про розірвання газових угод, або ж визнання їх недійсними.

Тільки за наслідком прийняття рішення керівним органом НАК "Нафтогаз України", цей суб'єкт господарювання вправі звернутися до Арбітражного інституту Торгової палати м. Столькгольм щодо розірвання чи визнання недійсними контрактів на поставку газу. Аналогічно, тільки НАК "Нафтогаз України" може стати ініціатором і стороною перемовин з контрагентом ВАТ "Газпром" в питаннях про внесення змін до чинного контракту, наголосив Батрин.

За його словами, перемовини між президентами двох країн щодо ціни на газ є прямим свідченням втручання органів державної влади у діяльність самостійних суб'єктів господарювання.

Батрин підкреслив, що газові угоди від 19 січня 2009 року укладені не між державами "Україна" та "Росія", а між ВАТ "Газпром" та НАК "Нафтогаз України", як самостійними господарюючими суб'єктами.

"Це також означає, що якщо президент України самостійно вирішує питання про ініціювання перегляду газових угод, то він перевищує владні повноваження з наслідком, подібним до наслідків у справі Тимошенко", - зазначив юрист.

Щодо позовних вимог, він констатує, що вироком Печерського райсуду Києва у справі №1-657/11 від 11.10.2011 (суддя: Кірєєв Р.В.) встановлено, що підписання та виконання умов контрактів на поставку газу спричинило тяжкі наслідки державі на суму 194 625 386,70 доларів США, або 1 516 365 234,94 грн.

Зрештою, за словами юриста, ВАТ "Газпром" виставив до НАК "Нафтогаз України" вимога про сплату 7 млрд. доларів США за недобір газу, який Україна не отримувала в 2012 році, - спираючись на положення контрактів, виконання яких завдає шкоди інтересам держави і народу України, представляє загрозу нацбезпеці України.

"Беручи до уваги те, що відповідно до положень Конституції, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, те що держава відповідає перед людиною за свою діяльність, і те, що держава зобов'язана вживати заходів щодо охорони інтересів народу, - вбачається, що починаючи з дати набрання чинності вироком Печерського суду м. Києва у справі Тимошенко суб'єкти владних повноважень протиправно не вирішили питання про перегляд газових контрактів, про їх розірвання чи звернення до суду з вимогою про визнання їх недійсними", - йдеться в повідомленні.

Цим самим, дії органів державної влади є протиправними та такими, що не спрямовані на захист інтересів держави та народу України, всупереч вимогам Конституції, переконаний юрист.

Нагадаємо, Генпрокуратура звинуватила Тимошенко, а суд визнав її винною, у перевищенні службових повноважень при укладанні газових контрактів з РФ у 2009 році, чим державі було завдано збитків на суму більше 1,5 млрд грн.

Відзначимо, що на думку юристів, у разі розглядів між "Нафтогазом" і "Газпромом" в Стокгольмському арбітражі, шанси України виграти набагато вищі, ніж у Росії. Проте влада поки не поспішає з судовими розглядами, і ось вже який рік поспіль все ще розраховує домогтися зниження ціни шляхом "мирних" кулуарних переговорів. !zn

Читайте також:

Українсько-російська газова угода: судова перспектива?

МЗС Росії назвав неправомірними спроби розірвати газові угоди з Україною

Стокгольмський арбітраж створив прецедент, який може допомогти Україні в газових переговорах з РФ

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі