Конституційний законопроект Порошенка про судову реформу залишає важелі впливу президента на суди - експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Конституційний законопроект Порошенка про судову реформу залишає важелі впливу президента на суди - експерт Ряд положень у законопроекті Порошенко не сприяють успішній судовій реформі © Прес-служба Президента України
В результаті прийняття законопроекту та без встановлення достатніх запобіжників на рівні закону Україна ризикує отримати через декілька років плеяду "суддів Порошенка".

Президентський законопроект №3524 про зміни до Конституції в частині правосуддя, який вже у наступний пленарний четвер, 2 червня, Верховна Рада може прийняти, без встановлення достатніх запобіжників на рівні закону, хоча і тимчасово, але легітимує вплив президента на суди.

Про це йдеться в статті головного експерта по судовій реформі РПР Михайла Жернакова для DT.UA.

На його думку, в тому, що для повноцінної реформи судоустрою необхідні зміни до Конституції, практично ніхто не сумнівається. Але наскільки зміниться ситуація в судовій системі завдяки прийняттю саме президентського законопроекту №3524 змін до Конституції в частині правосуддя, залежить від ряду факторів.

Те, як буде описано на рівні закону та практично здійснено відбір нових суддів, і наскільки буде мінімізоване втручання політичних органів в цей процес, безпосередньо позначиться на незалежності майбутніх суддів і, відповідно, успіху реформи, вважає автор.

"Положення, котрі містить презентований 27 травня на засіданні Ради з питань судової реформи новий законопроект, що 2 червня може бути винесений у зал на голосування, - як, наприклад: повернути призначення голів судів до Вищої ради юстиції (по-новому охрещеної у Вищу раду правосуддя), на яку президент має незаперечний вплив, чи залишити за головою держави право підписувати і видавати посвідчення суддям та головам судів особисто або через "довірену особу", - цьому точно не сприятимуть. Адже все це робиться у кращих традиціях попередньої влади, - через аналогічні механізми впливали на суди архітектори судового режиму Януковича - Ківалов та Портнов", - йдеться в статті.

На думку автора статті, сьогодні президент не може не показати хоча б якихось суттєвих змін в судах.

"Гарант Конституції, фактично, з перших днів на посаді перебрав на себе всю відповідальність за впровадження судової реформи в Україні, зосередивши всі центри розробки судової реформи у своїй адміністрації. І президент, і решта "політичних еліт" дуже глибоко занурилися в дискурс "судова реформа - реформа №1". У цій ситуації дуже небезпечно не показати жодного результату, особливо з огляду на відсутність великих успіхів на інших фронтах", - йдеться в статті.

Жернаков вважає, що президент Порошенко теоретично не проти позбутися від суддів Януковича, а чинна Конституція дуже обмежує ці можливості.

"Тому, у зв'язку з можливим результативним голосуванням за ці зміни, постає ще одне важливе завдання - не допустити, щоб була призначена чергова "плеяда" лояльних до політичної влади суддів, а ми через кілька років вигадували способи позбутися "суддів Порошенка", - йдеться в статті.

Читайте також: Порошенко очікує від Ради 300 голосів за судову реформу

Раніше голова Верховної Ради Андрій Парубій заявив, що парламент проголосує за внесення змін до Конституції в частині правосуддя в середині липня. "15 липня - це крайній термін, до якого ми повинні зробити все можливе, аби завершити цю реформу", – зазначив політик.

2 лютого Верховна Рада 244 голосами прийняла за основу президентський законопроект про зміни до Конституції в частині правосуддя. З критикою законопроекту вже виступили фракції "Самопоміч", "Народний фронт", "Опозиційний блок" і "Радикальна партія".

Напередодні Конституційний суд визнав відповідними нормам статей 157 і 158 Основного закону доопрацьований президентський проект закону про внесення змін до Конституції в частині правосуддя.

Детальніше про судову реформу в Україні читайте в статті Михайла Жернакова "За завісою судової реформи" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі