Топ Новини

Закупівля газу на спотових хабах у Європі - ще один варіант досягнення незалежності від Росії

27 січня 2012 в 11:21
Одним з варіантів досягнення незалежності України від поставок російського газу є закупівля на спотових хабах. Для цього можуть знадобитися певні інвестиції, але основне - бажання влади.
gazprom_w750_img_5447-1.jpg
gazprom.ru

Для України закупівля газу на спотових хабах — це ще один варіант, ще один аспект досягнення енергетичної незалежності. І в такий спосіб Україна може й насправді скоротити споживання дорогого російського природного газу. Для початку хоча б до рівня 2009 року

Можна сформулювати поняття «хаб», як це зроблено в огляді «Газовий ринок Європи ...» енергетичного центру Сколково: «Спотові майданчики зазвичай формуються в районах із високою концентрацією продавців і покупців газу, наприклад у вузлах газотранспортної мережі — хабах». Таких хабів у тій же Європі чимало. І потреба в них зростатиме з урахуванням потреб європейського газового ринку.
 
Інша річ, що газотранспортну систему України доведеться — у разі закупівлі газу на європейських хабах — реверсирувати. Але українська сторона до цього, судячи з усього, готується. Реверс усієї ГТС можливий. Це відомо ще з січня 2009 року. А от для часткового знадобляться інвестиції. Встановлення тих самих лічильників газу на вході на західних кордонах України. Але, як кажуть, було б бажання...
 
Європейський газовий ринок продовжує активно використовувати спотові ціни на газ і рухається у бік становлення даного механізму ціноутворення як основного. Так кажуть експерти.
 
Великі постачальники погодилися на включення у формулу довгострокових контрактів до 40% спотового компонента.
 
Офіційна імпортна ціна, яку публікує уряд Німеччини, ілюструє добре диверсифікований портфель імпортних контрактів німецьких газових компаній, що робить ціну на кордоні з Німеччиною еталоном нафтоіндексної ціни в Північно-Західній Європі.
 
Ринкові ціни на газ в Європі підпорядковуються на цей момент повною мірою класичній логіці балансу попиту та пропозиції на фізичному ринку і не залежать прямо від ціни на нафту, створюючи на ринку періоди дисфункції між газовими та нафтоіндексними цінами.
 
Історично подібні дисфункції були викликані сезонними коливаннями попиту та пропозиції, тоді як в останні роки, починаючи з економічної рецесії в 2008-му, ці розбіжності зумовлені вже принципово іншою структурою ринку. І в цьому новому ринку Україна має знайти своє місце.
 
 
Детальніше читайте в свіжому випуску «Дзеркала тижня. Україна» в статті Алли Єрьоменко «Споти як вихід із газпромівського тупика?». 
 
Читайте також:
 
 
 
 
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...