Українські банки припинять розвивати банкоматну мережу?

22 червня 2012 в 10:02
Після зниження міжбанківських комісій за картками VISA, банки будуть отримувати за зняття готівки з карт менше собівартості і банкомати працюватимуть у збиток.
bankomat-platezh__DSC8076.JPG
Андрій Товстиженко, ZN.UA

Найближчим часом кількість банкоматів на вулицях українських міст може зменьшитися. Принаймні, сьогодні найбільші банки всерйоз заговорили про згортання планів розвитку банкоматної мережі. Причиною тому стала широко розрекламована компанією VISA «акція» по зниженню для України міжбанківських комісій за переведення в готівку коштів по «чужим» картам, а саме ставка interchange за зняття готівки.

Як виявилося, такий експеримент не має нічого спільного з турботою про зниження тарифів для клієнтів. «Операції зі зняття готівки в банкоматах є для нас майже не прибутковими. Тепер же вони стають і зовсім збитковими, - каже заступник голови правління найбільшого українського банку «ПриватБанк» Олег Гороховський. - Крім того, ця зміна знищує результати довголітньої роботи великих банків і уряду, які прищеплювали платіжну культуру українців. Тепер пластикова карта знову стане не більше ніж доступом до готівки, а рівень операцій з оплати товарів і послуг почне знижуватися і досягне рівня десятирічної давності».

Раніше за зняття 200 гривень (середня сума зняття по «чужій» карті) український банк - власник банкомату отримував 5 гривень комісії, що було приблизно на рівні собівартості послуги, тепер же ця цифра зменшилася до 3 гривень. Навряд чи варто говорити, що для безперебійної роботи мережі необхідні інкасація банкомату, витрати на обслуговування, зв'язок і постійно зростаючу орендну плату. Тепер же, після зниження міжбанківських комісій за картками VISA, банки будуть отримувати за зняття готівки з карт менше собівартості і банкомати працюватимуть у збиток. На думку опитаних українських банкірів, рішення VISA про адміністративне зниження комісій в Україні виглядає дуже дивним і зовсім необґрунтованим експериментом, оскільки в сусідній Росії, де, до речі, розташований регіональний офіс VISA, комісії ніхто не планував знижувати.

Багато фінансистів висловлюють припущення, що в явній дискримінації по відношенню до українських банків можуть бути зацікавлені великі європейські чи російські гравці, які планують активне входження на вітчизняний ринок. Адже після зниження міжбанківських комісій будь-який іноземний банк, який хоче працювати в Україні, тепер може взагалі не витрачатись на розвиток банкоматної мережі компенсуючи клієнтам комісію, яка після зміни платіжної системи стала просто «смішною». І замість багатьох мільйонів доларів інвестицій у створення власної мережі, вільно користуватися інфраструктурою конкурентів. Як у цій відверто недобросовісній схемі виявилась замішаною компанія зі світовим ім'ям - в цьому ще варто розібратися, в тому числі і Антимонопольному комітету.

За матеріалами:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
Курс валют
USD 25.70
EUR 28.22
Останні новини