Топ Новини

Сорос: Для запобігання кризі європейська влада повинні взяти банки під контроль

30 вересня 2011 в 10:12
Фінансові ринки штовхають світ до нової «великої депресії», а влада, особливо в європейських країнах, втратила контроль над ситуацією, стверджує у блозі на сайті The Financial Times фінансист Джордж Сорос.
soros.JPG
ZN.UA

«Влада повинна знову взяти те, що відбувається, під свій контроль, причому негайно», - закликає автор. Він рекомендує зробити три кроки.

Перше - уряди країн єврозони повинні досягти принципової домовленості про створення спільного міністерства фінансів єврозони. Друге - «передати великі банки під управління ЄЦБ в обмін на тимчасові гарантії і перманентну рекапіталізацію», - пише Сорос. Третє - нехай ЄЦБ дозволить, наприклад, Італії та Іспанії тимчасово рефінансувати їхні борги під мінімальні відсотки.

«Ці кроки заспокоять ринки і дадуть Європі час на розробку стратегії зростання, без якої неможливо вирішити проблему боргів», - вказує Сорос.

Укладення договору про єдине міністерство фінансів - справа довга. Євростабфонд, який зараз створюється, у своєму нинішньому вигляді - лише джерело фінансування, а як витрачати гроші, вирішують самі держави окремо. «Аби фонд міг співпрацювати з ЄЦБ, буде потрібне нове міжурядове агентство», - зазначає Сорос.

На його думку, невідкладне завдання - не допустити, щоб можливий дефолт Греції перекинувся на інші країни. Вразливих місць два - банки і держоблігації країн типу Італії та Іспанії. Сорос пропонує свій алгоритм їх захисту.

«Євростабфонд буде використовуватися переважно для гарантій банківських вкладів і рекапіталізації банків», - пише автор. Великі банки повинні будуть взяти на себе зобов'язання виконувати інструкції ЄЦБ на час дії гарантій. ЄЦБ доручить їм «зберігати максимальні суми кредитів та загальну суму дебіторської заборгованості, а також уважно відслідковувати ризики операцій з власними коштами банків». На думку Сороса, так вдасться зупинити «концентрований дегіринг, який є однією з головних причин кризи».

Щоб пом'якшити тиск на держоблігації, ЄЦБ знизить свою облікову ставку. Потім він заохотить країни, що опинилися у важкому становищі, залучати кошти шляхом емісії казначейських векселів, а банкам дасть стимули для їх купівлі. «Банки зможуть переоформити ці векселі в ЄЦБ, але вони не стануть цього робити, якщо зможуть наживатися на векселях більше, аніж на готівці», - рекомендує Сорос.

Так Італія та інші зможуть рефінансувати себе під 1% річних. Але їм доведеться дотримуватися жорсткої дисципліни: інакше ЄЦБ і євростабфонд перестануть купувати векселі і ринок зможе встановлювати надбавки за ризик.

«Ці заходи дозволять Греції оголосити дефолт, не влаштувавши глобальної кризи», - пише автор, підкреслюючи, що Грецію не стануть примушувати до дефолту.

Все це дозволить виграти час. «Довгострокове рішення - справа більш заплутана, тому що режим ЄЦБ не залишить місця для фіскальних заходів стимулювання економіки, а проблему боргів не вирішиш без зростання», - пише автор, радячи виробляти фіскальні правила євро шляхом перемовин.

Ідея поставити банки під контроль ЄЦБ неодмінно зустріне опір і у банків, і у національних урядів, визнає знаменитий фінансист. «Лише натиск громадян зможе домогтися її здійснення», - пише він.

 

За матеріалами:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.73
EUR 28.60
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...