Топ Новини

Російська преса вивчила наслідки "процесу століття": розорення, що загрожує Березовському, і погані новини для Путіна

3 вересня 2012 в 10:10
Суд хоч і намагався абстрагуватися від політики і не вникати в особливості взаємодії підприємництва і влади у Росії в період керівництва Путіна, досить неприємне враження про російський бізнес-клімат все ж могло скластися.
berezovsky.jpg
epl.ee

 Суд за позовом Бориса Березовського до Романа Абрамовича, який завершився 31 серпня в Лондоні, може мати далекосяжні наслідки. По-перше, програш у Високому суді Лондона може серйозно ускладнити і без того не блискуче матеріальне становище опального олігарха. По-друге, суд хоч і намагався абстрагуватися від політики і не вникати в особливості взаємодії підприємництва і влади у Росії в період керівництва Володимира Путіна, досить неприємне враження про російський бізнес-клімат все ж могло скластися. Підсумки скандального суду розбирає російська преса.

Ще до початку слухань у справі Березовського і Абрамовича низка ЗМІ висловлювала припущення про те, що головною метою олігарха є не встановлення справедливості в його розумінні, а елементарна спроба заробити. Якщо так, то Березовський домігся прямо протилежного результату: експерти вважають, що йому загрожує розорення.

В англійському процесуальному праві базовим принципом відшкодування судових витрат - вони включають оплату юристів, судові збори, послуги перекладачів, експертів, технічну допомогу та інше - залишається їх покладання на сторону, яка програла, роз'яснив "Ведомостям" колишній головний юрист ЮКОСа, нині професор Університету Вестмінстера Дмитро Гололобов .

За його словами, юристи Абрамовича можуть вимагати від Березовського в якості умови апеляції security for costs (забезпечення можливих витрат) внести на депозит суду велику  суму - кілька десятків мільйонів фунтів. "В Абрамовича хороші шанси здерти з Березовського все до останньої копійки, щоб той вже ні на кого не міг більше подати до суду, - підсумовує юрист. - Він просто може розорити Березовського. Путіну це, напевно, сподобається".

Яка сума рахунку, який буде пред'явлено Березовському юристами Абрамовича, поки незрозуміло. "Наскільки я знаю, вечірки з нагоди рішення суду не планується. Але ми будемо вимагати відшкодування судових витрат з боку позивача - Березовського. Точної суми вимог поки назвати не можу", - пояснив представник Романа Абрамовича Джон Манн.

Британські ЗМІ оцінюють судові витрати кожної зі сторін приблизно у 100 млн фунтів стерлінгів - це близько 159 млн доларів. До початку 2012 року середні розцінки лондонських адвокатів досягли 800-1000 фунтів на годину, а найкращі оцінювали свій час у 1500 фунтів. Відомо, що свого адвоката Абрамович тільки за підготовку до процесу одноразово виплатив близько 10 млн фунтів. А в цілому гонорари адвокатів власника "Челсі", за словами знайомих з ними лондонських юристів, вже перевищили 150 млн фунтів. Що ж стосується Березовського, то скільки саме він вже заплатив юристам, невідомо - договір між ним і юридичною фірмою Addleshaw Goddard, що представляє його інтереси, передбачає, що адвокатський гонорар залежить від результату позову. Addleshaw Goddard завчасно придбала страховку, яка покриє її витрати в разі програшу.

Статок Березовського до суду оцінювався приблизно у півмільярда доларів, з яких 250 млн він відписав при розлученні колишній дружині, а їй гроші підуть у першу чергу. "Як би ми скоро не побачили Березовського в ролі керуючого маєтками колишньої дружини", - іронізує Гололобов.

Однак судовими витратами неприємності Березовського не обмежаться, вважають знайомі з ходом справи джерела: "Характеристика Березовського, яку йому дала одна з найповажніших британських суддів - Елізабет Глостер, може зашкодити втікачеві олігархові і в його інших лондонських процесах. До його свідчень, не підкріплених документами, інші британські судді вже можуть ставитися більш скептично".

Підсумки процесу "Березовський проти Абрамовича" можуть мати і більш масштабні наслідки. Нагадаємо, в ході процесу британським суддям довелося вникати у специфіку російських підходів до ведення бізнесу в період первісного нагромадження капіталу. Крім "блатних" термінів, таких як "дах", "хвилеріз" тощо суд дізнався і про корупцію та кримінал, що сприяли російському підприємництву на рубежі століть. Головні принципи - це отримання "даху", відхід від податків, "відмивання" грошей, описують секрети успіху "Ведомости".

Подібний лікнеп для західної публіки може нашкодити репутації російського президента, чий перший термін припав саме на події, які розглядалися в Лондоні, вважають експерти.

"Завдяки цьому процесу весь світ вимушено дізнався про те, чим є путінська система управління. Всі дізналися, що в Росії платять мільярди за дах, наскільки велика корупційна складова, що можна інсценувати аукціон і взяти в частку в бізнесі бандитів тощо. Все це тепер встановлено Лондонським судом. Це дуже негативно позначиться на репутації Путіна і його оточення і тільки зміцнює недоброзичливе ставлення інвесторів до російського бізнесу", - заявив "Ведомостям" політолог Дмитро Орєшкін.

Читайте також:

У Лондоні почався суд у справі «Березовський проти Абрамовича»

Суд з Абрамовичем обійшовся Березовському у 100 мільйонів фунтів

Російський мільярдер Дерипаска зізнався, що платив злочинним угрупованням за безпеку

Квітень. Лондон

 

За матеріалами: Коммерсантъ , , ,
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...