Топ Новини

Ризик послаблення зростання економіки загострився, - радник голови НБУ

20 травня 2011 в 12:15
Внутрішні фактори росту поступово змінюють зовнішні, вважає Валерій Литвицький.
moneti_222__DSC4643_znua.JPG
Андрій Товстиженко, DT.UA

Таку думку висловив керівник групи радників голови Національного банку України (НБУ) Валерій Литвицький.

"Ризик ослаблення зростання став загострюватися. Це слід врахувати в орієнтирах монетарної і валютної політики", - сказав він.

За оцінками В.Литвицького, у березні кумулятивна динаміка ВВП знизилася з 5,9% до 5,2%, у квітні - до 4,6-4,9%, тоді як прискорення інфляції склало 1,7 процентних пунктів (п.п.) - до 9,4% у річному вимірі.

"Економіка залишається сильною. Зріст - впевненим. Але, як і інфляція, він є менш надихаючим, ніж це виглядало у січні-лютому. Макроекономічні ризики відносно збалансовані. Значної їх асиметрії у квітні не відбулося. Домінуючим залишається ризик посилення інфляційного тиску", - в цілому оцінив ситуацію керівник групи радників голови НБУ.

На його думку, досяжність бюджетного орієнтиру зростання на 4,5% залишається досяжною, а споживча інфляція за підсумками року може бути менше 10% і навіть 9%, але при відповідних діях.

В.Литвицький відзначив, що грошова пропозиція повинна спиратися на реалії того, що набирає силу переформатування локомотивів економічного зростання: стає більш активним перехід до внутрішніх чинників.

Зокрема, радник вказав на гальмування кумулятивного показника росту у промисловості за підсумками квітня на 1,2 п.п. - до 8,5%, сільському господарстві - на 1,3 п.п., до 4%, транспорту і зв'язку - на 1,4 п.п., до 11,1%.

Одночасно зростання в будівництві прискорилося на 4,8 п.п. - до 11,6%, у роздрібній торгівлі - на 1,5%, до 13,8%, нагадав В.Литвицький, уточнивши, що поки вони не можуть витягнути всю економіку, оскільки їх питома вага у створенні ВВП приблизно у 3 рази нижча.

"Набирає чинності перезавантаження факторів зростання: орієнтовані на зовнішній попит галузі відчувають певне пригнічення попиту на світових ринках, порушених уповільненням відновлення глобальної економіки; одночасно галузі кінцевого споживання вийшли на авангардні позиції", - підкреслив радник голови НБУ.

За його словами, цьому сприяло високе зростання реальної зарплати і номінальних доходів, а також впевнене відновлення інвестиційного попиту. В.Литвицький нагадав, що інвестиції в основний капітал ростуть третій квартал поспіль і в I кварталі 2011 року це зростання досягло 12%. "Це свідчить про закінчення трирічних інвестиційних канікул", - констатував він.

Радник голови НБУ відзначив, що утримання та збільшення нинішніх темпів зростання має сприяти послабленню несприятливого ефекту бази порівняння у наступні місяці, хороший урожай, який при оптимальному менеджменті держави у сфері експорту дозволить здійснити істотний внесок сільського господарства у створення ВВП.

"Перегляд бюджету в бік підвищення витрат на споживання в умовах проведення сильної антиінфляційної і відповідальної курсової політики може підвищити внесок споживання, зокрема, торгівлі в нарощування висхідної динаміки ВВП. Допоможе справі і посилення інвестиційної складової в період завершення проектів у контексті підготовки до Євро-2012", - сказав також В.Литвицький.

За матеріалами: Інтерфакс-Україна
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.73
EUR 28.60
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...