Рішення КСУ може розблокувати процедуру стягнення боргів з багатьох підприємств ПЕК

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Рішення КСУ може розблокувати процедуру стягнення боргів з багатьох підприємств ПЕК © Андрій Товстиженко, DT.UA
Конституційний суд фактично уможливив поновлення численних виконавчих проваджень, що, в свою чергу, може призвести до розблокування процедур стягнення боргів з багатьох підприємств паливно-енергетичного комплексу.

Конституційний суд України 18 грудня виніс рішення у справі про стягнення заборгованості з підприємств паливно-енергетичного комплексу. Головним наслідком рішення суду може стати відновлення процесу стягнення боргів з підприємств, які беруть участь у спеціальній процедурі погашення заборгованості, введеній для підприємств ПЕК у 2005 році.

Звернення до Конституційного суду, подане ТОВ «ДІД Конс», інтереси якого представляли юристи «Волков і Партнери», було викликано неоднозначною практикою застосування закону «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» (далі – закон про ПЕК), який був ухвалений 23 червня 2005 року. Відповідно до цього закону в Україні запроваджувався спеціальний механізм розрахунків між підприємствами ПЕК, основною метою якого було заявлено поліпшення фінансового становища таких підприємств та запобіганню їх банкрутству. Сам закон був вузько спеціалізованим та регулював переважно розрахунки за енергетичну сировину та інші товари та послуги, спожиті в процесі виробництва та постачання енергоносіїв, та податкову заборгованість підприємств-учасників.

Учасниками процедури стала більшість підприємств паливно-енергетичного комплексу. Так, станом на 3 серпня 2012 року в ній брали участь 226 підприємств. Серед них, як державні, так і приватні компанії, в тому числі ті, що входять до складу найбільших фінансово-промислових груп України.

Законом про ПЕК були внесені зміни до законодавства, відповідно до яких мали бути зупинені виконавчі провадження щодо підприємств, які є учасниками згаданої спеціальної процедури. Саме практика застосування цього положення і стала предметом постійних суперечок, які протягом декількох років розглядали українські суди. Однозначної практики суди виробити не змогли. Так, суди приймали як рішення, відповідно до яких сама участь підприємства в спеціальній процедурі розрахунків була підставою для зупинення будь-якого виконавчого провадження, так і рішення, за якими зупиненню підлягали лише провадження, що стосувалися тільки видів заборгованості, прямо визначених Законом про ПЕК. Деякі з судових рішень фактично робили неможливим примусове стягнення з підприємств-учасників спеціальної процедури будь-яких боргів.

Ця ситуація неодноразово ставала предметом розгляду Верховного Суду України та Європейського суду з прав людини, який, зокрема, відзначав порушення Україною своїх зобов'язань стосовно захисту права власності та права на доступ до правосуддя в зв'язку з неможливістю стягнення боргів з більшості підприємств ПЕК на виконання рішень судів.

Нарешті, 18 грудня Конституційний суд постановив, що виконавче провадження може бути зупинено тільки стосовно стягнення заборгованості, вказаної в законі про ПЕК, а сам факт участі юридичної особи в спеціальній процедурі проведення розрахунків в ПЕК не може бути підставою для зупинення будь-яких процедур стягнення заборгованості з боржника.

Таким чином, Конституційний суд фактично уможливив поновлення численних виконавчих проваджень, що, в свою чергу, може призвести до розблокування процедур стягнення боргів з багатьох підприємств паливно-енергетичного комплексу. !zn

Читайте також:

Держава починає приватизацію ТЕЦ

Уряд дозволив «Нафтогазу» залучити кредит Китаю на $3,6 млрд

Уряд шукатиме нового власника для непрацюючого Лисичанського НПЗ

Бойко переведе усі ТЕЦ на вугілля Ахметова

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі