Реформа Держстату ускладнює перехід української статистики на євростатівські стандарти - експерт

13 березня 2016 в 11:20

Україну підштовхують до переходу на американську модель статистики.

 

статистика
Експерт розкритикував реформу Держстату

Оголошений наприкінці минулого року початок реформування державної статистики України, по суті, зводиться до чотирьох різновекторних і різнокаліберних аспектів, два з яких у стратегічному плані серйозно ускладнять завершення переходу вітчизняної статистики на євростатівські стандарти на нашому шляху в Євросоюз і спрямовані на її руйнування.

Про це йдеться у статті для DT.UA статистика, завідувача відділу статистики Інституту економіки та прогнозування НАН України Андрія Ревенка.

За його словами, серед нововведень - скорочення на 20% штатів Держстату, скасування за "хвацькою" рекомендацією біляурядових громадських активістів 15 форм статзвітності, а також передача близько 80 форм із Держстату в інші міністерства та відомства. І, нарешті, внесення низки змін до законодавства про статистику.

Читайте також: Держстат відзвітував про зменшення кількості безробітних в Україні

"Початкові імпульси реформування вітчизняної статистики Міністерством економрозвитку стосуються серпня минулого року, коли маловідома неурядова (але, зважаючи на все, небезприбуткова) організація EasyBusiness in UA, що тісно співпрацює з цим міністерством, опублікувала перелік із понад ста статистичних форм, які підлягають скасуванню, скороченню й переадресуванню з Держстату в інші міністерства та відомства. І її категоричні й безапеляційні рекомендації викликали негативну реакцію українських експертів-статистиків, включаючи тих, хто раніше працював у міжнародних організаціях системи ООН і Держкомстаті/Держстаті", - йдеться у статті.

За його словами, 76 форм статотзвітності, згідно з пропозиціями EasyBusiness in UA, підлягають передачі з Держстату на адміністрування в дев'ять інших міністерств і відомств, зокрема, у Міненерговугільпром — 9, у Міносвіти та науки — 12, у Мінінфраструктури — 14.

"Найбільше "пощастило" МінАПК, куди має бути передано 28 форм, що характеризують діяльність сільгосппідприємств, на які в Україні припадає приблизно половина виробництва сільгосппродукції (ще половина — на господарства населення, продукція яких розраховується в Держстаті вибірковим методом). Зрозуміло, що при реалізації такого підходу багаторазово ускладниться визначення зведених показників по галузі, особливо по регіонах країни. Та й уся сільгоспстатистика виявиться штучно розчленованою. Причому в усіх вищезгаданих міністерствах, включаючи МінАПК, на відміну від Держстату, немає територіальних органів, які могли б збирати та обробляти статистичну інформацію", - пише Ревенко.

На його думку, по суті, Україну підштовхують до переходу на американську модель статистики.

"США — єдина країна, де відсутній центральний статистичний орган. І в цьому легко переконатися, відкривши на сайті Держстату в розділі "Корисна інформація" підрозділ "Національні статистичні органи", що базується на даних Статистичного департаменту ООН. У США державна статистика розосереджена, як видно з цієї інформації, по семи міністерствах та інших державних органах", - йдеться у статті.

"Однак США, на відміну від України, не ставить своєю метою вступ до Євросоюзу. А там статистикою займається Євростат, що розташований у Люксембурзі і має прямі контакти із центральними національними статорганами, в яких зосереджено всю статистичну інформацію, а не з десятками інших нестатистичних урядових структур. І у разі імплементації висновків EasyBusiness in UA нам згодом неминуче доведеться повертатися до нинішньої системи, до її болісного відновлення", - пише Ревенко.

Детальніше про реформу Держстату читайте у статті Андрія Ревенка "Реформування статистики: коли менше не краще" у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

За матеріалами: DT.UA
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Реклама
USD 27.12
EUR 29.45
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...