Новий закон про виплати ошуканим вкладникам майже не вплине на фінансову систему України – юрист

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Новий закон про виплати ошуканим вкладникам майже не вплине на фінансову систему України – юрист Закон про захист ошуканих вкладників став ситуативною поступкою вкладникам "Михайлівського" © Wikimapia.org
Автори закону зробили його придатним тільки для захисту інтересів вкладників банку "Михайлівський".

Закон про відшкодування фізичним особам шкоди, заподіяної зловживаннями у сфері банківських послуг, який набув чинності 19 листопада, торкнеться виключно вкладників збанкрутілого банку "Михайлівський", і фактично не зможе бути використаний для захисту інтересів клієнтів інших фінансових установ України.

Про це у своїй статті для DT.UA пише адвокат Олександр Виговський. За його словами, норми закону сформульовані таким чином, що їх застосування до будь-яких інших подібних ситуацій в майбутньому апріорі неможливе.

Так, закон прямо забороняє банкам здійснювати операції через залучення коштів фізосіб без їх відображення в активах і пасивах банку (що робив саме "Михайлівський"), а також забороняє банкам залучати кошти фізосіб, якщо це прямо не передбачено законом.

"Таким чином, автори закону постаралися поставити бар'єр на шляху аналогічних махінацій у майбутньому, щоб у банків не виникало спокуси приховувати таким чином порушення економічних нормативів і водити за ніс регулятора", – зазначає Виговський.

Крім цього, в законі чітко вказується, що його норма про прирівнювання до вкладів коштів у небанківській фінустанові стосується лише тих коштів, які були залучені за посередництва банку, віднесеного до категорії неплатоспроможних на момент набуття даним законом чинності.

"Тож навіть коли уявити собі гіпотетичну ситуацію, що якийсь інший банк також успішно випробував цю схему залучення коштів від фізичних осіб, шанси його клієнтів у майбутньому добитися гарантованого повернення своїх коштів за рахунок ФГВФО дуже невисокі", – йдеться в статті.

Виговський робить висновок, що закон не буде мати практично жодних наслідків для банківської та фінансової системи України.

"Гучно іменувати його "законом про захист інтересів обманутих вкладників" немає жодних підстав, оскільки він захищає виключно тих осіб, котрі своєю активною участю в протестних акціях добилися відповідних поступок. Розширення сфери дії системи гарантування вкладів фізичних осіб має суто ситуативний характер", – підсумовує він.

Читайте також: Суд заарештував ТРЦ "Гулівер" у рамках справи про розкрадання коштів банку "Михайлівський"

Нагадаємо, 19 листопада набув чинності закон про виплати ошуканим вкладникам банків, який дозволить вкладникам банку "Михайлівський" отримати компенсацію втрачених коштів від держави.

Раніше голова НБУ Валерія Гонтарєва заявила, що власник банку Віктор Поліщук, якого вона назвала "пройдисвітом", і голова правління Ігор Дорошенко сядуть у в'язницю мінімум на 5 років за те, що робили з "Михайлівським".

Детальніше про закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо відшкодування фізичним особам через систему гарантування вкладів фізичних осіб шкоди, завданої зловживаннями у сфері банківських та інших фінансових послуг", спрямований на врегулювання ситуації з вкладниками "Михайлівського" читайте у статті Олександра Виговського "Ситуативна захист небанківських вкладників" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі