Топ Новини

НБУ змусить банки запасатися валютою

14 січня 2011 в 12:23
НБУ може скасувати постанову, що зобов'язує банки формувати резерви під валютні кредити в гривні.

НБУ може скасувати постанову, яка зобов'язує банки формувати резерви під валютні кредити у гривні. За допомогою скасування постанови №109 НБУ вирішить одразу два завдання: вгодить закордонним банківським групам і змусить банки затарюватися надлишковою валютою. Про це у п'ятницю, 19 листопада, газета "Экономические известия".

Чорновий варіант меморандуму між українською владою і МВФ містить обіцянку Нацбанку скасувати дію постанови №109, яка регулювала порядок розрахунку нормативу валютної позиції. Згідно з цією постановою, банки були зобов'язані формувати гривневі резерви під валютні кредити.

Щоб зрозуміти, як працювала ця постанову в кризу, потрібно повернутися на початок 2009 року, коли ця постанова ще не діяла. Тоді банки повинні були формувати резерви під валютні кредити в інвалюті. На практиці це означало наступне: видавши кредит на суму 0 і оцінивши ризик неповернення позики у 10%, фінустанова могла (і мала б) придбати і записати їх на баланс - тим самим закривалася т.зв. коротка валютна позиція, коли чисті активи банку перевищували його потенційні зобов'язання.

У квітні 2009-го, під час чергових курсових коливань, чиновники Нацбанку підрахували, що за допомогою такого механізму банки могли накупити валюти про запас приблизно на ,5 млрд. Щоб змусити банкірів (насамперед групи з іноземним капіталом) цю валюту розпродати, НБУ і ввів постанову №109, яка вимагала розраховувати нормативи валютної позиції без обліку резервів, а резерви під валютні позики формувати у гривні.

«Зараз, коли вплив наслідків кризи відчувається все менше, ми маємо намір скасувати постанову №109 і враховувати при розрахунку довгої валютної позиції всі резерви, сформовані банками під валютні кредити», - сказано в листі про наміри, який українські чиновники передали наглядовій раді МВФ.

Таким чином, тепер для балансування активів і зобов'язань банкірам треба знову купувати валюту.

«Ми розуміємо, що це може викликати різкий стрибок попиту на валюту на міжбанку, тому введемо адаптаційний період перерахунку нормативу довгої валютної позиції. До червня 2011 року до нормативу розрахунку довгої валютної позиції будуть включатися лише 40% від сформованих резервів», - сказано в проекті Меморандуму з МВФ.

Якщо врахувати, що активи банківської системи у валюті на 1 жовтня становили близько млрд і сконцентровані вони в основному у банків з іноземним капіталом, які вважають проблемними близько 20% кредитів, можемо припустити, що розрахунковий обсяг резервів під валютні позики на сьогодні становить близько млрд.

Таким чином, Нацбанк знову намагається вирішити проблеми валютного ринку руками закордонних банківських груп, які активно кредитували в інвалюті. Формально виконавши їхню вимогу про скасування постанови №109 (в міжнародному обліку формування резервів під кредит у валюті, відмінній від валюти позики, є неприйнятним), НБУ намагається використовувати банки для зниження курсової волатильності на міжбанківському ринку.

Якщо вірити очікуванням виконавчого директора НБУ з економічних питань Ігоря Шумила, платіжний баланс далі буде зводитися з позитивним сальдо. Інше джерело валюти для міжбанку в найближчому майбутньому - черговий транш кредиту МВФ, який буде розпродаватися урядом для покриття дефіциту бюджету.

При цьому надлишок валюти, що надходить на ринок, НБУ, згідно з домовленостями із МВФ про обмеження зростання монетарної бази, постійно викуповувати не зможе.

Таким чином, разом зі скасуванням постанови №109, виконувати функцію абсорбенту надлишкової пропозиції валюти на міжбанку будуть іноземні банки. А НБУ залишиться лише оперативно регулювати норматив їх валютну позицію, послаблюючи або посилюючи її в залежності від ситуації на валютному ринку.

За матеріалами: Экономические известия

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...