МВФ дещо не розуміє в питанні України - Bloomberg View

Поділитися
МВФ дещо не розуміє в питанні України - Bloomberg View Блокада ОРДЛО і захоплення українських підприємств можуть відбитися на зростанні ВВП України. © Семен Семенченко / Facebook
Оглядач припускає, що цього року Україна може не продемонструвати прогнозоване економічне зростання через дії захоплення підприємств в Донбасі бойовиками.

Війна між Росією і Україною вступила в нову фазу цієї середи. Проросійські бойовики в Донбасі оголоси про захоплення активів українських олігархів на окупованих ними територіях. Мало хто за межами України знає, що впродовж трьох років конфлікту всі ці заводи і шахти платити податки Києву. Тож їхнє виробництво теж враховувалося при оцінці українського ВВП.

Про це на сторінках Bloomberg пише оглядач Леонід Бершидський, додаючи, що через так звану "націоналізацію" заводів бойовиками Україна може не продемонструвати прогнозоване економічне зростання.

Навідміну від усіх бойових дій і геополітичних наслідків, економічна сторона війни на Сході України не так часто опинялася в центрі уваги. Вважалося, що Україна просто втратила все виробництво в підконтрольних терористам Донецьку і Луганську. Автор додає, що так званими самороголошеними "республіками" в Донбасі керує небезпечна суміш з міцевих кримінальних авторитетів, бойовиків і офіцерів російської армії. Всі вони діють лише зі згоди Кремля. В так званих "ЛНР" і "ДНР" немає банківської, податкової і юридичної систем в правильному розумінні цих термінів.

Втрата важкого виробництва в регіоні коштувала Україні 9,9% ВВП у 2015 році. Але близько 20 великих заводів і шахт з 75 тисячами працівників продовжували працювати завдяки сумнівним домовленостям. Їхнє виробництво вважалося українським. Частина продукції експортувалася через Україну, забезпечуючи необхідні надходження в іноземній валюті.

Дуже не просто оцінити, яка частка від українського ВВП припадає на заводи на захоплених проросійськими бойовиками територіях. У МВФ немає таких даних. Але, на думку оглядача, це важливі активи. Бершидський додає, що український депутат Наталія Веселова нещодавно подала запит від уряду з проханням надати інформацію, скільки 8 шахт і заводів на підконтроольній бойовикам території заплатити податків Україні. Дані свідчать, що в 2016 році вони сплатили 47 мільйонів доларів. На всі зареєстровані в Україні підприємства в східних регіонах припадає трохи більше 1% від усіх отриманих податків у минулому році.

Бойовики ж гостро залежать від фінансування з Москви. Їхнє функціонування обходиться Росії в сотні мільйонів доларів на рік. Це великий тягар для російського бюджету. Кремль платив, але тиснув на ватажків, щоб змусити їх збирати гроші з бізнесу на підконтрольних територіях. Нещодавно у них з'явилося хороше виправдання для цього, оскільки активісти і військові ветерани організували блокаду залізничних шляхів, які сполучують окуповані Донецьк і Луганськ з рештою України. Уряд в Києві не наважився розганяти блокадників силою, оскільки це було б дуже непопулярним кроком і викликало б обурення у багатьох українців.

Інвестиційний банк Dragon Capital підрахував, що сама блокада обійшлася б Україні в 0,6% ВВП в 2017 році. Але це без урахування втрат, пов'язаних з захопленням проросійськими бойовиками заводів на окупованих територіях, які платили Києву податки. На думку Бершидського, не виключено, що тепер українська економіка не покаже жодного зростання за підсумками року, оскільки, згідно з прогнозами, воно повинно було скласти 2,5%. І МВФ доведеться визнати, що оцінки були надто оптимістичними.

Бершидський нагадує, що більшість захоплених терористами підприємств належать олігарху Рінату Ахметову. Він навряд чи змириться з втратою активів і спробує добитися повернення контролю над ними. Однак, навіть якщо блокада з українського боку завершиться, він лишиться в складному становищі, оскільки Москва дала згоду на захоплення його підприємств.

Раніше лідер терористичного угруповання "ДНР" Олександр Захарченко заявив, що "зовнішнє управління" введено майже на 40 підприємствах ОРДО з українською юрисдикцією.

СБУ опублікувала запис перехопленої розмови ватажка терористичної угруповання "ДНР" Олександра Захарченка з громадянином Росії, в якому обговорюється подальша доля захоплених підприємств. Розмова доводить, що більшість активів російські куратори планують передати Сергію Курченку, який втік на Росію.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі