Топ Новини

Мінфін хоче більше брати в борг у населення

7 грудня 2012 в 08:41
У Міністерстві фінансів мають намір нарощувати випуск казначейських зобов'язань для населення. За рахунок цього в Мінфіні хочуть наростити частку фізосіб у структурі державного боргу в 5 разів - до 10%. Експерти скептично ставляться до ініціативи: на її реалізацію буде потрібен не один рік.
dengi moneti _DSC4648-002.JPG
Андрій Товстиженко, ZN.UA

Випуск казначейських зобов'язань (КЗ) стане основним інструментом залучення коштів фізичних осіб в держбюджет, заявили вчора в Мінфіні. Так, у березні 2013 року планується почати продажі нової партії КО, повідомила директор департаменту боргової та міжнародної фінансової політики Міністерства фінансів Галина Пахачук.

Як і писало раніше ZN.UA, в 2013 році Мінфін має намір збільшити запозичення у населення: йому будуть запропоновані як валютні, так і гривневі казначейські зобов'язання. За інформацією джерел у відомстві, Мінфін має намір позичити у фізосіб млрд, екперти оцінюють можливість обсяг випуску КО у 0-600 млн.

"Ми повинні домогтися того, щоб у клієнта, який прийшов у відділення банку, завжди був вибір з декількох інструментів інвестування, в тому числі в папери Кабміну. Частку фізосіб у структурі держборгу потрібно довести до 10%", - вважає Галина Пахачук.

Зараз частка запозичень фізосіб у структурі держборгу України складає мінімум 2%: майже 900 млн грн отримано у жовтні-листопаді від реалізації КО, ще до 100 млн грн - через участь в інститутах спільного інвестування. Частина коштів інвестована в облігації внутрішньої держпозики.

Як повідомлялося, в умовах складної несприятливої ситуації на зовнішніх боргових ринках, уряд в держбюджеті-2013 має намір зробити акцент на внутрішніх запозиченнях. Зокрема, наступного року Україна має намір позичити близько 135,53 млрд грн. При цьому внутрішні запозичення плануються на рівні 92,863 млрд грн і зовнішні - близько 42,668 млрд грн.

Кабмін навряд чи вирішить проблему виплати держборгу за рахунок внутрішніх запозичень

Відзначимо, що практика залучення коштів населення до держбюджету поширена в ЄС, яскраві приклади - досвід Італії і країн Скандинавії.

"Щоб залучити у 2013 році 10% закладеної у бюджеті суми, Мінфіну доведеться проробити колосальну роботу. Деяким клієнтам, наприклад, зручніше було б купувати папери, якщо б вони були у бездокументарній формі", - розповідає аналітик ринку облігацій компанії "Інвестиційний капітал Україна" (ICU) Тарас Котович, пише «Коммерсантъ-Украина».

Головні конкуренти Мінфіну - банки (з січня по жовтень обсяг депозитів збільшився на 44,5 млрд грн). У міністерстві готові боротися за клієнтів. "Ми надаємо прибутковість з премією до існуючих на ринку пропозицій. Коли ми встановлювали прибутковість 8% щодо другої серії КВ, середня ставка за депозитами в іноземній валюті у 20 найбільших банках становила 7,95%, а на зовнішньому ринку ми залучили кошти під 7,8%", - пояснює Галина Пахачук.

Втім, однією тільки ставкою клієнтів не залучити. "Найбільше обмеження в Україні - довіра", - говорить виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко. Про це свідчить відсутність інтересу населення до розміщення КО у 2002, 2004 і 2009 роках.

"Щоб населення повірило у нові держпапери, повинен пройти як мінімум повний цикл їхнього життя - з моменту розміщення до повного погашення", - упевнений Тарас Котович. Проблемою стала низька обізнаність про нові інструменти - 70% попиту спостерігалося саме в Києві та Київській області.

"Коли аналогічний інструмент запускали у Швеції, реклама про продукт була розміщена мало не на кожній зупинці громадського транспорту", - відзначає пан Котович.

Читайте також:

Україна у 2013 році планує позичити 135 млрд грн

У 2013 році Кабмін має намір позичати менше, але потім знову візьметься за своє

Рада НБУ рекомендувала Кабміну закривати «дірки» в держбюджеті грошима населення

 

За матеріалами: Коммерсантъ-Украина
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...