Топ Новини

Кримінальна відповідальність за обмін валюти звичайним громадянам не загрожує

22 листопада 2012 в 09:53
Нацбанк влаштував «психологічну атаку», налякавши населення введенням тотальної кримінальної відповідальності за нелегальний продаж валюти і ухилення від сплати податків. Однак правоохоронним органам буде досить складно зловити на нелегальному обміні, як і довести.
dollari_08.jpg
Андрій Товстиженко, ZN.UA

Кримінальна відповідальність за обмін іноземної валюти на гривню в обхід банків, про яку заявили раніше в НБУ, настане лише в разі, якщо громадянина зловлять при продажу валюти на суму від ,8 тис.

Навіть якщо співробітники правоохоронних органів почнуть притягати до кримінальної відповідальності людей, що обмінюють валюту на вокзалах, біля обмінних пунктів або навіть через інтернет, більшість громадян зможуть її уникнути, пише "Коммерсантъ-Украина"..

- НБУ погрожує «валютникам» кримінальною відповідальністю

Згідно зі ст. 212 і 212-1 Кримінального кодексу, умисне ухилення від сплати податків і зборів карається штрафом, тільки якщо зазначені дії призвели до ненадходження до бюджетів чи державних цільових фондів коштів у "значних розмірах".

Це сума, яка в тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян. Тобто до кримінальної відповідальності призведе несплата збору від продажу валюти на суму від 17 тис. грн. Щоб виникала необхідність у сплаті такого податку, потрібно продати на чорному ринку валюту на суму від ,8 тис.

Операції на меншу суму, згідно з КК, не підпадають під дію норми, яка передбачає відповідальність за ухилення від сплати податків.

При цьому згадані статті КК не передбачають покарання у вигляді позбавлення волі, а максимальний штраф складає 425 тис. грн.

"До кримінальної відповідальності обмін невеликих сум не призведе, оскільки повинні бути виконані всі вимоги, зазначені у КК", - відзначає радник практики вирішення суперечок юрфірми Integrites Ганна Тищенко.

- НБУ обіцяє "присікати будь-які спроби нажитися" на валютному ажіотажі

Юристи сумніваються, що звичайні громадяни постраждають і понесуть покарання. "Довести, що дві фізичні особи здійснювали обмін валюти і ухилялися при цьому від сплати податків, практично неможливо. У них немає ліцензій на здійснення валютних операцій, вони не є фінансовими установами. І людина завжди може сказати, що брала гроші в борг або повертала їх, а це не заборонено. Теоретично можна звинуватити в ухиленні від сплати податків, але для цього необхідні докази того, що одна особа незаконно займається професійною діяльністю з конвертації валюти", - говорить керуючий партнер юрфірми "Лавринович і Партнери" Максим Лавринович.

Від правоохоронних органів будуть потрібні значні зусилля, щоб виявити хоча б незначну частину таких операцій.

"Щоб у правоохоронних органів була доказова база, достатня для осуду винного, злочинців доведеться ловити "на гарячому". Інакше довести, що валюта була куплена (або продана, - ред.) саме після введення нового збору, буде вкрай важко. Адже зараз люди рідко залишають собі чеки при купівлі валюти", - пояснює радник практики вирішення суперечок юрфірми Integrites Ганна Тищенко.

Нагадаємо, що притягнення до відповідальності будь-кого, хто скористається послугами "міняйл", стане можливим після введення збору у Пенсійний фонд у розмірі 15% від суми обміну готівкової валюти.

Читайте також:

Нацбанк «активно вивчає» можливість введення обмежень на розрахунки готівкою

Парламентська більшість відклала 15%-й податок на продаж валюти

Опозиція звинуватила сім’ю Януковича в бажанні розжитися за рахунок 15%-го податку на продаж валюти

За матеріалами: Коммерсантъ-Украина
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Loading...
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...