Топ Новини

В Україні вперше знімуть художній фільм про сталінські репресії проти кримських татар

15 червня 2012 в 15:22
Фільм буде заснований на долі двічі Героя СРСР, льотчика-винищувача Амет-Хан Султана, який брав участь у визволенні Криму в складі Восьмої повітряної армії. У складі цієї ж армії він звільняв і Севастополь - 9 травня 1944 року. А 18 травня 1944 року в 4 ранку за наказом Сталіна почалася депортація кримських татар.

 

В кінці вересня в Криму стартують зйомки художнього фільму «Хайтарма» («Повернення»), який розповідає про трагічну сторінку з життя кримських татар - сталінської депортації 1944 року.
 
Про це в інтерв'ю DT.UA повідомив відомий в Україні актор і режисер Ахтем Сейтаблаєв - зірка Київського театру на Лівому березі Дніпра, постановник фільмів «Темні води», «Операція Чегевара» та інших.
 
«Це буде фільм про трагічну сторінку мого народу - про кримських татар. Сама ж історія буде заснована на долі двічі Героя СРСР, льотчика-винищувача Амет-Хан Султана, який брав участь у визволенні Криму в складі Восьмої повітряної армії. У складі цієї ж армії він звільняв і Севастополь - 9 травня 1944 року. Він отримав короткострокову відпустку, тому що командир полку знав, що він уродженець Алупки ... А 18 травня 1944 року в 4 ранку за наказом Сталіна почалася депортація кримських татар за звинуваченням нібито в зраді і співпраці з фашистами», - розповів Сейтаблаєв.
 
«Всіх кримських татар протягом одного дня депортували з Криму в вагонах для худоби. А в дорозі їх загинуло практично 40%. Хоча за тією ж радянською статистикою всі чоловіки кримськотатарської національності з 18 років служили в рядах Червоної армії і захищали батьківщину. А в цей час їх матерів, сестер, дочок, батьків, бабусь і дідусів вантажили у вагони для худоби і депортували в Середню Азію і на Урал. Ось про це і буде фільм», - додав він.
 
За словами режисера, стадія активної підготовки до створення фільму розпочнеться з середини липня, а в кінці вересня почнуться зйомки.
 
«Робоча назва - «Хайтарма ». У перекладі з татарської - «Повернення». Ще ця назва головного татарського танцю. По композиції це парний танець чоловіки і жінки, в якому і музична, і хореографічна частини мають свої повтори, «рондо». Для мене така назва - стислий зміст тієї чи іншої історії. Мовляв, не тільки погане, але і хороше повертається», - сказав він.
 
Картина буде зніматися на приватні гроші - у держави ідея про створення такого фільму не знайшла відгуку. «Слава Богу, що знайшовся кримський татарин, який виявив бажання і хоче, щоб фільм відбувся», - зазначив Сейтаблаєв.
 
Попередньо, бюджет картини складе близько 2,5 млн доларів. Основні витрати підуть на реконструкцію колишніх подій: це костюми, зброю, техніку, потяги, машини, літаки. Локаціями для зйомок стануть Алупка, Бахчисарайський район, Судак.
 
«Мрію, щоб фільм побачило якомога більше кримських татар, яких по світу живе немало», - розповів режисер.
 
Подробиці читайте в свіжому номері «Дзеркала тижня. Україна» в інтерв'ю Катерини Константинової з Ахтемов Сейтаблаєва. ! Zn
 
Читайте також:
 
 
 
За матеріалами:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Немає коментарів
Реклама
USD 26.76
EUR 28.75
Останні новини
НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ
Загрузка...