Закон США про санкції стане бомбою сповільненої дії для Трампа і Путіна - The Guardian

Поділитися
Закон США про санкції стане бомбою сповільненої дії для Трампа і Путіна - The Guardian Американський закон про санкції лякає російських олігархів. © kremlin.ru
Трампу доведеться виконати закон про санкції, схвалений влітку, і коли він це зробить, у російського президента з'являться проблеми з оточенням.

В Росії пропаганда підживлює ілюзорні надії. Інформагенція ТАСС пище, що Європа нібито починає розуміти, що її політика санкцій проти Кремля "марна і безплідна". Про це їй сказав у понеділок член Комітету з закордонних справ Держдуми РФ Сергій Железняк.

Ворто віддати Росії належне: вона невтомно переслідує деякі цілі. Але правда в тому, що вона насправді дуже хоче позбутися міжнародних санкцій, запроваджених після російської агресії проти України. Про них не говорять у Великій Британії, але вони важливі.

Про це на сторінках The Guardian пише оглядач Наталі Нугайрід. Вона додає, що західні санкції займають центральну роль у розслідуванні відносин між Володимиром Путіним і Дональдом Трампом, а також того чи була між ними змова. Цю справу автор називає потенційним "Рашагейтом". Пошук ослаблення санкцій був частиною горезвісної зустрічі у червні 2016 року між російськими емісарами і представниками кампанії Трампа, серед яких був Дональд Трамп-молодший.

Гілларі Клінтон була Держсекретарем, коли перші санкції були запроваджені. І це було однією з важливих причин, чому система Путіна і її армія хакерів, ботів і тролів так завзято працювали, щоб підірвати кампанію кандидата-демократа. Санкції США мають велике значення через американський фінансових вплив у світі. Але Володимир Путін хоче ослаблення європейських санкцій не менше, ніж американських.

Економічний тиск США і Європи був ретельно обдуманий і скоординовий. Російські гроші присутні по всій Європі. В нещодавно виданій книзі під назвою "Росія і західні праві радикали" дослідник Антон Шеховцов описав зв'язок між підтримою популістичних рухів у Європі з боку Кремля і тим, як їхні лідери систематично засуджують санкції проти Росії.

Проблема зараз не на передньому плані, але це може змінитися вже в лютому. Автор нагадує, як Трамп неохоче підписав минулого серпня закон про санкції після того, як обидві палати Конгресу майже одностайно його підтримали, бажаючи не дозволити президенту одноосібно скасувати тиск. Закон називався "Акт стримування ворогів Америки за допомогою санкцій". Пункт 241 цього документу, на думку оглядача, становить найбільшу вибухову загрозу для пірамідальної структури влади Путіна.

Цей пункт вимагає, щоб до лютого 2018 року адміністрація в США підготувала детальний звіт для Конгресу, який буде містити "ідентифікацію найбільш впливових олігархів" Росії, а також дані про їхні відносини з Путіним, докази корумпованості, оцінку статків і джерел доходів. Будь-хто, хто підпадає під ці критерії, може зіштовхнутися з адресними санкціями, які будуть включати заморозку активів і заборону на перетин кордону. І не лише російські багатії потраплять під американський тиск, а й члени їхніх родин і всі, хто з ними веде бізнес на Заході. Тож закон заходить далі, ніж будь-яке з рішень проти соратників Путіна, які були ухвалені до нього. На думку оглядача, за умови якісної імплементації, такі санкції можуть дестабілізувати російський режим, а не лише завдати неприємностей близькому колу Путіна.

Юридичні фірми радять російським олігархам розлучатися з дружинами і реєструвати всі свої активи на них, щоб вберегти своє майно. Тож в результаті паніка шириться серед багатів. Ден Фрід, який координував санкції в адміністрації Барака Обами, каже, що ніколи не бачив нічого подібного. Російські олігархи заповнили Вашингтон лобістами і юристами, намагаючись зрозуміти, що на них насувається.

"Вони хочуть знати, чи будуть їхні імена внесені в чорний список", - сказав Фрід, який контактував з деякими емісарами і "відчув відчай".

Адресні санкції проти багатіїв створюють реальну проблему для фундаменту влади Путіна. Росія - авторитарна клептократія. Лояльність еліт до президента гостро залежить від захисту, який він може їм гарантувати. 65-річний Путін готується до переобрання наступного березня, але він хоче бути впевненим, що система уплавління, яку він збудував, лишиться непохитною. Олігархам не подобаються санкції, особливо ті, які не дозволяють їм насолоджуватися своїм багатством закордоном.

Російський істеблішмент може й дотримується націоналістичного тону, але він хоче жити за межами Росії, розуміючи, що повне право власності найкраще захищене там, де є верховенство права. Путін може й популярний, але олігархи точно ні.

Під час візиту в Азію Трамп скаржився, що "Росія надміру придушена санкціями".

"Це сталося недавно і на найвищому рівні. Настав час залікувати ці рани", - говорив він.

Нинішня адміністрація досі не виконала повністю запроваджені Конгресом санкції. Насправді дуже багато індикаторів вказують на те, що процес їх виконання зупинився. І ніхто не бажає його відновити. Але годинник, який відраховує час до крайнього терміну в лютому, клацає. Між Трампом і Путіним дистанція в 5 тисяч миль. Але вони обоє чують цей годинних дуже гучно.

Раніше видання The Economist писало, що санкції США лякають еліти в Росії. Виконання Акту про санкції грає ключову роль. Напруга між Конгресом і Білим домом, яка призвела до ухвалення документу, може підірвати його імплементацію. Але навіть якщо адміністрація Трампа не кинеться із захватом виконувати персональні санкції, вона все одно не може їх ігнорувати.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі