Західні ЗМІ: Промова Путіна про приєднання Криму може стати вінцем його кар'єри

Поділитися
Західні ЗМІ: Промова Путіна про приєднання Криму може стати вінцем його кар'єри © kremlin.ru
Головне послання Путіна було дуже простим: "Росія повернулася". Тон президента РФ був "швидше діловим, ніж агресивним", пишуть спостерігачі, хоча деякі побачили "ниття розчарованої людини про несправедливість життя". Проте росіяни можуть прокинутися в новому світі, коли західні санкції почнуть "кусатися".

Перебуваючи 14 років на чолі російської політики, президент РФ Володимир Путін став неперевершеним майстром "домашніх заготовок", однак звернення до обох палат парламенту в Георгіївському залі Кремля про приєднання Криму може стати вершиною його кар'єри. Цією промовою може запам'ятатися він сам і все його президентство, вважає оглядач The Independent Мері Дежевські.

Промова Путіна була звернена відразу до кількох аудиторій. Він з певною мстивістю порадів за кримських росіян і заспокоїв татар, визнавши їхні муки від рук Сталіна. Благородним жестом (хоча "шляхетність - не та якість, яка зазвичай асоціюється з Путіним", - зазначає автор) стала подяка українським військовим за виявлену ними стриманість. Росіянам, які живуть в Україні, Путін надав моральну підтримку, не більше того, а з жителями Росії поділився 20-річною образою на Захід за розвал СРСР. Що стосується західної аудиторії, то їй призначалися слова про приниження Росії після холодної війни і про подвійні стандарти.

"Тон Путіна був швидше діловим, ніж агресивним", - визнала Дежевські. Він, якщо і не простягнув Києву і Заходу оливкову гілку, то натякнув, що кризу може бути залагоджено.

"Однак, коли Путін підписував угоду про анексію з керівництвом Криму, в жодній з аудиторій не залишилося сумнівів у тому, що дія Росії незворотна. Це була переможна промова, виголошена піднесеним лідером, в день, який більшість росіян будуть вважати історичним", - підсумовує Дежевські.

Оглядачу The Guardian Саймону Тісдоллу суть звернення Путіна до парламенту зрозуміла: "Після багатьох років обману і образ з боку західних держав Росія повернулася". "Подобається це США і їхнім друзям чи ні, але, як показала криза в Україні, Росія більше не буде нічого покірливо зносити", - йдеться в статті. В основному Путін говорив про Крим, але більш широкою його темою було те, що через чверть століття після розпаду СРСР Росія нарешті відстоює свої права.

"Путін - поганий оратор, - стверджує оглядач. - У нього "дерев'яна" манера виступати. Вираз обличчя змінюється рідко. Посмішка здається поступкою. Навіть коли його мова стає злою і звинувачувальною, обличчя залишається байдужим. Це зовнішня відсутність емоцій, яка приховує потаємні образи, справляє моторошне враження".

За враженнями Тісдолла, промова Путіна багато в чому була "50-хвилинним ниттям розчарованої людини про несправедливість життя і про історичний детермінізм, який бумерангом повернувся до своїх найвірніших адептів".

"Злість і образа нестримно лилися з Путіна, змішані з очевидно необгрунтованою впевненістю в тому, що США і ЄС фактично не здатні збити нову російську транскордонну наполегливість", - пише журналіст.

"Західні країни звинуватили Росію в порушенні міжнародного права? Це чистої води лицемірство, ще один наочний приклад подвійних стандартів США і компанії, передає Тісдолл думку Путіна. "Добре, що вони хоч згадали про те, що існує міжнародне право, і на тому спасибі, краще пізно, ніж ніколи", - заявив президент.

Після кримського референдуму Путін з вражаючою швидкістю визнав самопроголошену незалежність півострова і підготував договір про його приєднання. Виклавши свої міркування у зухвалому зверненні до російських парламентаріїв у Кремлі, Путін пройшов в сусідній зал і під час короткої церемонії підписав угоду з проросійським керівництвом Криму. "Так Крим став для Росії 84-м регіоном", - повідомляє кореспондент The Christian Science Monitor Фред Вейр.

За задумом Москви, Крим тепер увійде до складу Російської Федерації як автономна республіка із власним парламентом і президентом. Однак такий результат не буде прийнято Євросоюзом і США. Вони називають кримський референдум нелегітимним, а російську анексію - небезпечним прецедентом: в XXI столітті жоден великий міжнародний гравець "не відкушував і не ковтав" шматок іншої держави. "Донедавна", - уточнює Вейр.

"За останні 20 років відносини Росії і Заходу не принесли Москві бажаних результатів, так що Путін, очевидно, вирішив, що настав час змінити умови", - наводить Вейр слова головного редактора журналу "Росія в глобальній політиці" Федора Лук'янова.

"До чого такий поспіх? А заради чого зволікати? Швидка розв'язка влаштовувала і російську, і кримську владу. Що стосується політичних наслідків і західних погроз санкціями, то ми, здається, готові заплатити цю ціну", - говорить Лук'янов.

Однак у найближчі кілька місяців росіяни можуть прокинутися в новому світі: міжнародний протест проти анексії Криму буде посилюватися, а західні санкції почнуть "кусатися".

Серед наслідків напевно будуть спроби Європи диверсифікувати канали поставок енергоносіїв та інші заходи, які потоплять і без того стагнуючу російську економіку, упевнений заступник директора Центру політичних технологій Олексій Макаркін. Наслідки міжнародної ізоляції все більше будуть відчуватися і всередині країни. "Ми вже спостерігаємо зміну тону у внутрішній політиці. Тих, хто виступав проти приєднання Криму до Росії, відкрито назвали "зрадниками". В опозиції, яка критикує владу зовні системи, з'явиться безліч нових проблем", - прогнозує Макаркін. !zn

Читайте також:

За порадою Путіна: Солдати РФ, прикриваючись дітьми і жінками, штурмують ще один український штаб у Криму

Глава британського Мзс пообіцяв Путіну ізоляцію

Путін: Росія приймає Крим і Севастополь до складу РФ

Путін: Ми не хочемо розділу України, але Крим ніколи не буде бЕндеровским

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі