ЄС повинен грати важливішу роль у вирішенні конфлікту в Україні – Сікорський

Поділитися
ЄС повинен грати важливішу роль у вирішенні конфлікту  в Україні – Сікорський Сікорський закликає ЄС повернутися до виконання Лісабонської угоди. Ілюстрація © radeksikorski.pl
Польський політик зауважує, що в зовнішній політиці Європи окремі країни помітніші, ніж Євросоюз.

Євросоюз перестав бути помітною силою на міжнародній політичній арені, поступившись лідерам окремих країн. Замість політично потужного об'єднання у вирішенні конфлікту в Донбасі беруть участь Німеччина і Франція, які навіть спільного кордону з Україною не мають.

Про це на сторінках Financial Times пише колишній спікер Сейму і міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. Він пригадує, як в 2008 році злагоджено відреагували всі лідери ЄС на вторгнення Росії в Грузію і яких швидких результатів вдалося добитися. Однак захоплені Росією Абхазія і Південна Осетія залишилися непідконтрольні Тбілісі, а мешканці сепаратистських регіонів живуть у складних умовах без будь-який перспектив, поки грузинська і російська влада досі в стані боротьби.

Сікорський нагадує, що під час переговорів щодо Лісабонської угоди всі сторони погодилися, що у порівнянні з усіма іншими країнами світу кожна країна Європи занадто маленька і не значна. Тому дійсно впливати на процеси у світі європейці можуть лише разом. Тому замість перехідного головування в Раді ЄС була введена посада президента, яку нині займає Дональд Туск. І саме його роль полягає в тому, щоб консолідувати всі країни і вказати вектор у зовнішній політиці ЄС.

Міністри закордонних справ настільки відчули потребу в спільних злагоджених діях, що погодилися поступитися деякими своїми повноваженнями заради збільшення дипломатичної потужності ЄС. Раніше вони збиралися на європейські ради, а тепер у них є верховний комісар з питань безпеки і зовнішньої політики.

Баронесса Кетрін Ештон, яка першою обійняла цю посаду, змогла досягти певних важливих успіхів. Завдяки її посередництву, Косово і Сербія нарешті почали говорити. Військові ЄС придушили піратство біля африканського західного узбережжя, а Іран більше хотів вести розмову з Європою, ніж з кимось іншим.

Але останнім часом окремі країни об'єднання знову стали більш помітними в міжнародній політиці, ніж ЄС. В питанні Сирії, конфлікту між Ізраїлем і Палестиною, в Лівії і складному питанні щодо напливу біженців, Федеріка Могеріні лишилася на другому плані, попри всі зусилля.

"В питанні України ЄС навіть не сидить за столом переговорів. Натомість Німеччина і Франція, які навіть не мають спільних кордонів з Україною, самі взяли на себе роль боротися з агресією Росії, досягнувши однак лише часткового успіху", - йдеться в статті.

На думку Сікорського, причина таких змін в ЄС очевидна і вона криється в фінансовій кризі, яка показала, що країни, яким доводиться платити за неї, хочуть мати абсолютне право приймати рішення. Але те, що було невідворотним у вирішенні кризи єврозони, зовсім не працює в зовнішній політиці. Росія користуються роздробленістю ЄС.

"Після того, як мінські угоди провалилися, а війна на Сході України продовжується і досі, ми знову опинилися там, де були десять років тому. Лідери Росії, Китаю, США будуть слухати лідерів великих країн ЄС, але вони не збираються слухати те, що чують. І якщо їм захочеться "зателефонувати в Європу", досі невідомо, чий номер їм треба набрати", - пише Сікорський.

Європа лишається неспроможною впливати на події і змінювати хід історії на свою користь, враховуючи її статус найбільшої економіки.

"Якщо зовнішня політика полягає в тому, щоб сприяти розбудові вільного світу, нам потрібно повернутися до правил Лісабонської угоди. В кожній окремій справі країни-учасниці повинні зважити, чи краще їм вирішити проблему самотужки, або ж цілим ЄС", - вважає польський політик.

Він також нагадує, що криза в Греції показала, що той, хто хоче зайняти центральну роль у вирішенні проблеми, найвірогідніше буде звинувачений у випадку провалу. Тож якщо Україна програє, в цьому звинуватять Німеччину теж.

Також Сікорський був переконаний, що спроба Росії захопити Маріуполь стане останньою краплею для Заходу.

Через ескалацію конфлікту в Донбасі у серпні глава МЗС України Павло Клімкін скликає консультації "Нормаднской четвірки".

"Нормандська четвірка" збирається в різних форматах протягом року. Однією з головних домовленостей четвірки стало відведення важкого озброєння від лінії зіткнення, однак навіть воно не було виконано досі.

Новий президент Польщі Анджей Дуда, як відомо, став ініціатором підключення Польщі та інших країн Східної Європи до прямих переговорів з вирішення конфлікту в Україні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі