Як прискорити падіння диктатури у Венесуелі

Поділитися
Як прискорити падіння диктатури у Венесуелі В акціях протесту проти диктатора Мадуро загинуло 26 людей © Хуан Гуайдо/Twitter
У країні триває криза - в акціях протесту проти диктатора Мадуро загинуло 26 осіб.

Протягом багатьох років здавалося, що соціалістичний режим Ніколаса Мадуро у Венесуелі перебуває на межі краху. Рівень ВВП країни в 2013 році впав майже в два рази. У минулому році інфляція становила понад мільйон відсотків. Це, а також брак продовольства, ліків, води і електрики, спонукало близько трьох мільйонів венесуельців - десяту частину населення, бігти з країни, пише The Economist у свіжому випуску.

Тим не менш, президент Ніколас Мадуро продовжив нехтувати конституцією і придушувати опозицію. 10 січня найбільш некомпетентний правитель Латинської Америки був приведений до присяги на другий шестирічний термін. І все ж друга інавгурація Мадуро була поворотним моментом, коли його пагубне президентство втратило формальну легітимність. Вибори, які він виграв у травні, були сфальсифіковані. Майже всі члени "Групи Ліми" - 14 основних латиноамериканських країн, заявили, що не визнають його президентом.

Що ще більш важливо, в опозиції з'явився молодий сильний лідер - Хуан Гуайдо. 5 січня він став головою венесуельських Національних зборів (парламенту), тобто главою останнього, що залишився в країні, демократично обраного інституту.

Десятки тисяч людей по всій країні виступили проти диктатури Мадуро 23 січня - на 61 річницю повалення попередньої диктатури Венесуели. Перед радісним натовпом в Каракасі Гуайдо проголосив себе виконуючим обов'язки президента - роль, яку відповідно до конституції, займає глава Нацзборів у разі відставки президента. Це виглядало як скоординований з США крок, оскільки президент Дональд Трамп відразу ж визнав Гуйдо тимчасовим лідером Венесуели. Слідом за США висловили підтримку уряди Канади, Бразилії, Коста-Ріки, Аргентини, Парагваю, Перу, Колумбії, Еквадору, Чилі, Гватемали, Гондурасу, а також представники Організації американських держав та ЄС.

Це піднімає два питання. Наскільки ймовірно, що Мадуро зможе втримати владу? І що може зробити світ, щоб прискорити його відставку?

Мадуро перш вже стикався з масовими протестами, зовсім недавно, у 2017 році. Тоді сили, переважно лояльні режиму, вбили більше 100 людей.

Незважаючи на те, що два десятки членів Національної гвардії в Каракасі повстали в цьому місяці, заколот був швидко придушений. Поки немає жодних ознак того, що війська присягнуть на вірність Гуайдо.

І все ж Мадуро може зайти в глухий кут. Вперше відтоді, як він виграв президентські вибори у 2013 році, він зіткнувся з лідером опозиції, який користується широкою підтримкою. Гуайдо має ясно дати зрозуміти, що його першою дією в якості правителя буде організація вільних виборів. Опозиційні лідери повинні запропонувати безпечний шлях для Мадуро і його соратників до притулку, можливо на Кубі, і політичне майбутнє для членів режиму, які дотримуються демократичних норм.

Потрібно зробити багато чого, щоб хитке становище Мадуро призвело до його падіння. США і Європейський Союз мають використовувати всі наявні в їхньому розпорядженні інструменти для сприяння передачі влади мирним шляхом уряду Гуайдо. Це може включати направлення частини коштів, сплачених за експорт нафти, на рахунок Національного зборів, а також загрози посилення режиму санкції проти Мадуро і його оточення.

Підтримка "Групи Ліми" допоможе відкинути глузування Мадуро про те, що Гуайдо - просто американська маріонетка. Якщо його одіозний режим остаточно завалиться, Венесуелі знадобиться величезна міжнародна підтримка у вигляді гуманітарної, економічної та політичної допомоги.

До подій цього тижня падіння диктатури Мадуро здавалося малоймовірним. Сьогодні ж безграмотно керована країна може опинитися на порозі кращого майбутнього.

23 січня у Венесуелі з новою силою спалахнули масові акції протесту проти режиму Ніколаса Мадуро, інавгурація якого відбулася два тижні тому. На багатотісячному мітингу в Каракасі голова Національної Асамблеї Хуан Гуайдо склав присягу тимчасового президента Венесуели. Під час протестів проти диктатури Мадуро загинули 26 людей.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі