Як Балтійські країни протистоять Росії

Поділитися
Як Балтійські країни протистоять Росії © Сайт президента России
Після того, як десятиліттями Москва насильно годувала Балтійські країни брехнею, вони майже несприйнятливі до неї.

На початку 1990-х років президент знову незалежної Естонії виступив з промовою в Гамбурзі. У ній він засудив радянську окупацію країн Балтії. Тоді ще маловідомий російський чиновник був настільки обурений, що вибіг із зали, грюкнувши дверима. Це був Володимир Путін.

Ця історія, розказана у книзі Ніла Тейлора "Естонія: сучасна історія", повчальна. Путін вважає розпад Радянського Союзу "найбільшою геополітичною катастрофою ХХ століття". Естонці, латиші й литовці швидше охарактеризували б так сам Радянський Союз. Історичні дискусії часто починаються з фрази "Сталін убив моїх дідуся і бабусю". Відчуття, що їхній величезний сусід не поважає їхню незалежність, не кажучи вже про членство в ЄС і НАТО з 2004 року, пронизує балтійську політику донині, пише журнал The Economist у свіжому випуску.

Враховуючи, наскільки крихітними є балтійські держави, і наскільки масштабні і загрозливі військові навчання проводить Росія поблизу їхніх кордонів, ви, мабуть, чекаєте, що вони будуть похмурими. Особливо коли президент їхнього головного союзника - Вірменії, здається, розглядає альянси як тягар. І все ж настрій балтійців на подив піднесений.

Незважаючи на сумніви президента США Дональда Трампа, місія НАТО в Балтійських країнах ефективна. Багатонаціональний батальйон НАТО в кожній країні занадто малий, щоб провокувати Росію, але досить великий, щоб стримувати її. У Латвії знаходять це прекрасним. Війська близько 19 з 29 членів НАТО знаходяться на місцях. Якщо б Путін втрутився, йому довелося б вбивати громадян більшості цих країн, що неминуче призвело б до відповіді Альянсу. Це, ймовірно, занадто ризиковано навіть для нього.

Незважаючи на ізоляціоністську риторику Трампа, військова співпраця Балтії з Америкою покращилася за час його президентства завдяки збільшенню бюджету Пентагону і широкій підтримці законодавців, які відвідують балтійські країни.

Всі країни Балтії хотіли б більшої присутності американських військ на своїй території. Зазначивши, що Польща запропонувала розмістити у себе велику американську базу і назвати її "Форт Трамп", литовський чиновник іронічно сказав, щоб прибалти запропонували розмістити передові оперативні бази США і назвати їх на честь Меланії, Іванки та Дональда-молодшого.

Всі три балтійські держави витрачають близько 2% ВВП на оборону - умова для країн-членів НАТО, за невиконання якої Трамп часто лає своїх європейських союзників. Відтоді, як Росія незаконно анексувала Крим, Литва, як і Естонія, повернула військову повинність. Служба включає в себе відпрацювання партизанської тактики.

Росія постійно перевіряє оборонну здатність НАТО. Іноді військові літаки РФ порушують повітряний простір Естонії, щоб побачити, наскільки швидко на це відреагують. Частіше перевірки відбуваються в кіберпросторі, при цьому Росія заперечує свою причетність до них. Атаки проводять з комп'ютерів, які можуть перебувати де завгодно. У 2017 році Литва постраждала від 50 тисяч хакерських атак.

"Це відбувається постійно", - сказав чиновник.

Однак, після серйозної кібератаки на Естонію в 2007 році, кіберзахист балтійських держав посилилася. Дванадцять років тому хакери атакували банки, ЗМІ та урядові установи після того, як Естонія перенесла ненависний пам'ятник солдату Червоної Армії (Бронзовий солдат) з центру Таллінна на Військовий цвинтар. З тих пір всі три країни направили значні ресурси на протидію кіберзлочинам. В Естонії розташований центр кібербезпеки НАТО. Уряди країн Балтії впевнені, що росіяни не зламали їх системи голосування, але вони зберігають пильність. В Естонії відбудуться парламентські вибори в березні, в Литві пройдуть вибори президента в травні. Всі три країни, візьмуть участь у виборах до Європарламенту цієї весни. Всі вони стурбовані потенційним втручанням Москви.

Ще більшу стурбованість викликає інформаційна війна. Російські тролі і пропагандисти сповнені рішучості підірвати НАТО, ЄС і балтійську демократію. Вони роздмухують проблему дискримінації російськомовних. Винаходять фейки, такі як згвалтування німецькими солдатами НАТО неіснуючої литовської сироти. Розпалюють суперечки, наприклад, щодо імміграції. Президент Литви Даля Грібаускайте нещодавно попередила, що "войовнича неграмотність і агресивний популізм" становлять загрозу для її країни.

Проблема в тому, що російська меншина в країнах Балтії, як правило, дивиться російське телебачення, яке вирує пропагандою. Самі естонці цього не роблять.

"Після десятиліть дезінформації ми щеплені. Більшість людей не вірить тому, що звучить по-путінськи", - заявила Єва Еек-Паюсте з Міжнародного центру оборони і безпеки, аналітичного центру в Талліні.

Ті, хто поїдуть в Нарву - місто, що стоїть на річці, яка розділяє Естонію від Росії, зможуть наочно побачити різницю в політичній культурі. ЄС пожертвував багато грошей на пішохідний прохід з обох сторін. Та його частина, що на російській стороні, разюче відрізняється від естонської.

Раніше повідомлялося, що Литва заявила про можливі спроби Росії вплинути на вибори президента.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі