Вчені назвали місця, де через воду можуть початися війни – The Economist

Поділитися
Вчені назвали місця, де через воду можуть початися війни – The Economist © Amnesty Internaional
Колорадо, Ганг-Брахмапутра, Інд, Ніл і Тигр-Євфрат. У всіх цих випадках країни пониззя бояться або обурюються впливом на свої води дій країн верхів'я.

Прогноз про те, що війни майбутнього будуть вестися через воду, зроблений досить давно, щоб він став і банальним, і предметом сумнівів. Попит на воду зріс услід за зростанням населення, а зростаючий добробут дозволило вести більш інтенсивне життя. Але запаси води вже знаходяться під дедалі більшим тиском, так як зміна клімату, грубо кажучи, робить посушливі місця більш сухими, пише журнал The Economist.

І все ж великих конфліктів через воду, як побоювалися, не відбулося. Індія проти Пакистану, Ефіопія проти Єгипту, Бразилія проти Парагваю, Китай проти будь-якої з країн, розташованих нижче за течією від Гімалаїв могли стати гарячими точками на карті. Можливо, стверджують оптимісти, світ краще розподіляє воду, ніж вважають насправді.

Цей аргумент ігнорує дві істини, очевидні з останнього оновлення "Хронології водних конфліктів", бази даних про конфлікти, пов'язаних з водою, яка ведеться з 1980-х років Тихоокеанським інститутом штату Каліфорнія. По-перше, вода завжди відігравала роль в конфліктах, хоча вона рідко була єдиною причиною цього. По-друге, пов'язані з водою конфлікти стають все більш поширеними. База даних включає в себе понад 900 прикладів і показує явне збільшення конфліктів в останні роки.

Інститут розрізняє три типи насильства. Іноді сама вода може бути використана в якості зброї, наприклад, коли спартанці отруїли питну воду в Афінах на другому році Пелопоннеської війни, в 430 році до нашої ери. Чи тільки в минулому році терористичне угрупування "Аш-Шабааб" відвело воду з річки Джубба в Сомалі, викликавши повінь, яке змусило протиборчі сили перебратися на більш піднесені місця, де вони потрапили в засідку.

Іноді вода є спусковим гачком. Бої за пасовища в центральній частині Малі в цьому році призвели до масових вбивств і переселення 50 тисяч осіб. Аріель Шарон, ізраїльський командувач в шестиденній війні 1967 року, який згодом став прем'єр-міністром, писав, що війна справді почалася після провокації, що потік річки Йордан змінять.

По-третє, об'єкти водопостачання також можуть бути предметом військових дій. Велика кількість нових доповнень до хронології частково є результатом більш повного збору даних. Але це також відображає велике збільшення нападів на цивільні системи водопостачання. Дійсно, майже там, де в цьому році велися війни, такі системи були під прицілом - наприклад, в Сирії, Україні та Ємені.

Більшість водних конфліктів є субнаціональними суперечками. Але дослідження, проведене в минулому році Об'єднаним дослідницьким центром, аналітичним центром при Європейській комісії, використовувало комп'ютерне моделювання для ранжирування річок, де транскордонні водні спори, швидше за все, почнуться. Вчені перерахували п'ять точок на карті: Колорадо, Ганг-Брахмапутра, Інд, Ніл і Тигр-Євфрат. У всіх цих випадках країни пониззя бояться або обурюються впливом на свої води дій країн верхів'я.

Отже, що трапилося з водними війнами? Відповідь полягає в тому, що вони тривають – і повторні прогнози не зробили нічого, щоб зменшити ризик великих конфліктів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі