В Кремлі може тривати підготовка кількох сценаріїв повалення Путіна – Forbes

Поділитися
В Кремлі може тривати підготовка кількох сценаріїв повалення Путіна – Forbes Путін став шкідливим для Росії і його оточення. Ілюстрація © Сайт президента России
Оточення президента посилає Заходу сигнали про готовність співпрацювати.

Чверть століття минуло після розпаду СРСР, а "кремленологи" знову говорять про запах путчу в повітрі над Москвою, попри захмарний рейтинг Володимира Путіна. "Листя чаю" в чашці вказує на те, що нове "політбюро" в Кремлі наразі вирішує, чи повинен російський президент піти геть, перш ніж він перетворить тяжку ситуацію на ще гіршу.

Про це на сторінках Forbes пише оглядач Пол Родерік Грегорі, нагадуючи, що засновник газети "Коммерсантъ" закликає росіян брати своїх дітей і їхати подалі з Росії на якийсь час. Оскільки в країні скоро почнуться дуже драматичні події.

Докази того, що падіння режиму Путіна не за горами, з'являються щодня. Ніхто не заперечує, що Росія клептократична країна, чий лідер вкрав більшу частину національного багатства. Але тепер вона ще й стала світовою парією, яка порушує міжнародні закони і порушує світовий порядок. Її чиновники брешуть своїм громадянам і заслуговують на міжнародний трибунал.

Економічна політика Путіна веде до катастрофи. Попри обіцянки про диверсифікацію, Росія лишається світовою "заправкою" і її доля залежить від цін на нафту. ВВП скорочується через дешевий барель, а рівень життя в країні падає, попри обіцянки президента забезпечити процвітання і стабільність. Насправді ж за всі ці біди росіяни отримали одне – Крим, який обійшовся їм в мільярди доларів. Плани Кремля повернути Росію до статусу супердержави провалилися. Але росіяни продовжують вірити пропаганді про злий задум Заходу напасти на Росію, а Україна – це лише перший крок на цьому шляху. А тим часом, російським сім'ям доводиться таємно ховати своїх синів, які загинули у бою на Сході України.

На відміну від народу РФ, "політбюро" знає правду і розуміє, в якому тяжкому становищі економіка. До анексії Криму вона зростала, але тепер через падіння цін на нафту і міжнародних санкцій стрімко скорочується. Російські компанії втратили доступ до кредитних ринків, і Китай не може і не хоче їх рятувати. А ембарго на європейські продукти лише посилило інфляцію до 15%. За таких обставин Путіну лишається лише молитися на відновлення світової економіки і подорожчання сировини. Однак найближчим часом навряд чи це станеться.

В зовнішній політиці "політбюро" теж незадоволене Путіним. Після анексії Криму і розв'язання війни в Донбасі США і ЄС не відмовилися підтримувати Україну. Вони, схоже, і далі збираються давати їй кошти, щоб українська економіка трималася на плаву, в той час як російська – виснажується. До того ж, війна лишить глибокий відбиток і налаштує багато поколінь українців проти Росії.

Будь-які подальші дії Путіна у всякому разі призведуть до погіршення ситуації. Якщо він відмовиться від підтримки терористів в Донбасі, армія України швидко відвоює захоплені території, а Кремль стане "лузером". Якщо ж він піде в наступ на Маріуполь і спробує прокласти сухопутних шлях до Криму, Захід вдарить по російській економіці новими санкціями і може навіть відключити Росію від SWIFT, що призведе до повного краху країни.

Враховуючи все це, багато експертів передбачають повалення режиму Путіна. Питанням лишається, як саме це відбудеться. Вірогідно, переворот влаштує оточення президента. Мало не вперше на звіт опозиціонера Олексія Навального звернула увагу російська преса. Він опублікував дані про те, як друг Путіна і його прес-секретар Дмитро Пєсков орендував яхту на Сицилії за 500 тисяч доларів на добу. На це звернули великі видання, такі як "Ведомости" і РБК, які раніше ігнорували публікації Навального.

Також стало відомо про те, що ще один друг Путіна Володимир Якунін, який потрапив під санкції, втратить контроль над РЖД.

"Якщо це справді станеться, це означатиме дуже серйозні зміни у владі, які відбудуться найближчими днями", - сказало Forbes джерело в Москві.

Газета "Ведомости" також несподівано опублікувала дані про непрозорі схеми ведення бізнесу Генадія Тимченка, який теж пов'язаний з Путіним. Також преса опублікувала інформацію про нечувані статки колишнього охоронця президента Росії Віктора Золотова, який дивним чином зміг "заробити" мільярди доларів.

Деякі експерти вважають, що Путін намагається запобігти своєму поваленню і тисне на власних друзів. Але таке пояснення не виглядає правдоподібним. В умовах, коли війна проти України триває, а економіка РФ на межі краху, Путіну потрібні його друзі з їхніми грошима, як ніколи. Крім того, вони чудово знають всі деталі його власної корумпованості. Диктатори зазвичай не лишаються при владі, якщо відмовляються від своїх друзів.

Найвірогідніше в Кремлі з'явилася сила, яка готується усунути Путіна від влади за класичним сценарієм: "Щоб повалити великого хлопця, треба прибрати його підтримку спочатку". Також дехто вважає, що після усунення Путіна його наступником стане хтось із "політбюро". А значить агресивна політика Кремля не зміниться. Однак московський експерт Андрій Піонтковський з цим не згоден. Він звертає увагу на те, що члени оточення Путіна посилають сигнали Заходу про свою готовність до співпраці.

"Раніше вже було багато хибних сигналів тривоги. Зараз, можливо, ми спостерігаємо одну з таких. Але тепер ми принаймні знаємо, які існують можливі сценарії кінця режиму Путіна. Варто також звернути увагу не те, що на річницю змови проти Михайла Горбачова 19 серпня Путін поїхав у Крим. І він взяв з собою ключових осіб з уряду, які можуть стати кандидатами на роль його заміни. А треба пам'ятати приказку: тримай друзів близько, а ворогів – ще ближче", - йдеться в статті.

В свою чергу, видання Rzeczpospolita писало, що російський президент розуміє, що в умовах санкцій і падіння економіки, в нього лишилося замало часу. Путіну набридло чекати краху України, тому бої в Донбасі знову посилилися. У свою чергу, на сторінках New York Times болгарський експерт Іван Крастєв писав, що Захід неправильно розуміє Путіна. Європейці і американці пропускають повз увагу ментальність "судного дня", яка нині охопила російську політичну еліту. Щоб зрозуміти поведінку Росії, варто більше дивитися на розпад СРСР, ніж на зміну цінностей і геополітичні інтереси.

Видання Rzeczpospolita писало, що у Путіна є ще три роки до можливого колапсу його режиму. Австрійські експерти проаналізували можливі ризики від продовження війни на Сході України, збереження санкцій ЄС і торговельної війни між Росією в Європою.

На їхню думку, Росія зможе вести економічну війну проти Заходу лише три роки. За цей час її валютні резерви виснажаться і Кремль не зможе за їхній рахунок компенсувати економічну ізоляцію. Лише за минулий рік російські валютні запаси скоротилися з 500 мільярдів до 360 мільярдів доларів. Тож час грає на користь Європи і саме тому в Раді ЄС прихильні до ідеї продовження санкцій.

Тим часом, видання Gazeta Wyborcza писало, що Путін програв війну проти сиру і ковбаси з Європи. Знищення харчів виявилося не популярним серед росіян. Експерт з "Левада-Центру" Олексій Левінсон сказав польським журналістам, що в Москві під час проведення соціологічного дослідження ніхто з опитаних не висловився на підтримку знищення продуктів. Тепер державні ЗМІ в Росії змінили тон. В неділю на екранах з'явилися експерти, які пояснювали, що продукти із Заходу знищують не через санкції, а тому що вони "шкідливі і ними можна отруїтися". У свою чергу, видання Wall Street Journal пише, що економіка Путіна увійшла в штопор. На думку видання, новий спад може і не призведе до повалення Путіна, але точно змусить його визнати наявність такої загрози.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі