Україна не може дозволити собі війну з Росією – The National Interest

Поділитися
Україна не може дозволити собі війну з Росією – The National Interest Американська зброя може нашкодити Україні. Ілюстрація © Прес-центр АТО/Facebook
Передача зброї українцям лише підкине дров у багаття конфлікту в Донбасі і втягне США у війну, якої вони не хочуть.

Просування ідеї передачі летальної зброї Україні триває в США вже кілька місяців, однак з плином часу якість дискусії і аргументації не покращилася.

І це дуже гірко, оскільки сторони конфлікту можуть так спричинити ескалацію війни в Донбасі. А передача американської зброї українським солдатам може втягнути Київ і Вашингтон у таку війну, яку вони не хочуть і не можуть собі дозволити.

Про це на сторінках The National Interest пишуть експерти з політичних досліджень школи Коліна Паувелла Університету Нью-Йорка Раян Менон, Енн Спіцер і Бернард Спіцер.

Вони нагадують, що адміністрація президента Барака Обами, щоб заспокоїти прихильників передачі озброєння Україні, відправив американських солдатів для проведення тренувань для українських військових. Також Білий Дім виділив 118 мільйонів доларів на несмертельне озброєння.

А тим часом, Мінську домовленості можуть зазнати краху, оскільки постріли з артилерії досі лишаються повсякденною справою на лінії фронту. При цьому, і в Києва, і в проросійських терористів є причини бажати провалу умов перемир'я. Українська сторона хотіла б підштовхнути Обаму до більш рішучих дій, а бойовики бояться, що Росія покине їх, бажаючи позбутися економічного тиску Заходу.

Але початок повномасштабної війни став би неприйнятним розвитком подій, оскільки тоді Білий Дім зіштовхнеться з тиском, який буде змушувати США до більшої участі у війні на Сході України. Обама вже дозволив собі ув'язнути в українському конфлікті, забезпечивши Національну гвардію обладнанням і влаштувавши для них тренування. У випадку війни, його будуть змушувати відправити смертельну зброю.

Прихильники більш жорсткого курсу проти Росії будуть говорити, що у разі відсутності відповіді "довіра" до США в Європі зникне, а Путін, не зустрівши спротиву, піде захоплювати Київ, а потім і країни Балтії. Політики у Вашингтоні будуть вимагати рішучих дій, щоб подати Росії серйозний сигнал.

Але ідея передати зброю Україні з трьох причин лишається такою ж нелогічною, якою вона була ще в лютому, коли вперше про неї заговорили. По-перше, прихильники озброєння України досі не сформулювали чіткої мети, яка повинна бути досягнута американською зброєю. Сильніша позиція Києва змусить Путіна погодитися з цілісністю території сусідньої країни? Чи добре озброєна українська армія повинна відвоювати Донбас і Крим? Або ж озброєна Україна повинна гарантувати переполоханим країнам НАТО, що їм не доведеться виконувати 5-ту статтю про спільну оборону? Нічого з цього не було оголошено досі.

Також адвокати України почуваються розгублено, коли справа доходить до обговорення зразків озброєння, які варто було б відправити. Крім того, ніхто не може сказати, як американські гранатомети можуть зробити більш боєздатною "не функціональну українську армію", яка не може гарантувати, що зброя США не потрапить у руки ворога.

По-друге, ніхто не може пояснити, чому поставки американської зброї Україні повинні переконати Путіна в тому, що Захід має серйозні наміри захистити жертву його агресії. Так само у прихильників посилення української армії немає ідей щодо дій, якщо російський президент не відступить. Взагалі, вгадувати реакцію Путіна – це все одно, що підкидати монетку, оскільки з початку війни він неодноразово не виправдовував очікування.

"Путін не відступить, якщо Вашингтон озброїть Україну. Він надто сильно пожертвував своєю репутацією і вклав забагато російських грошей у цей конфлікт, щоб відступити без політичної шкоди для себе ж. Він має багато причин, щоб далі випробовувати американську волю, оскільки він розуміє, що Україна для Росії значить більше, ніж для США", - йдеться в статті.

Експерти пишуть, що коли Путін підніме ставки, прихильники передачі зброї Україні не складуть руки і не скажуть: "Що ж, ми зробили все, що могли. Україні доведеться оборонятися самостійно". Вони знову будуть вимагати від президента США більшої участі у конфлікті.

Третій аргумент, який використовують прихильники озброєння України – це святість прав людини і захист світового порядку після Холодної війни. В такому разі конфлікт Заходу з Росією виходить за межі українських кордонів.

Москва нехтує статутом ООН і становить загрозу всім, а не лише Києву. Якщо розглядати ситуацію з такого боку, то Україна виглядає загнаною в глухий кут жертвою. І те, що Захід зробить для неї, визначатиме світовий порядок у майбутньому.

На думку авторів, у цій позиції є сенс, однак рішення що і як робити не повинні бути зроблені десь далеко від місця, в якому розгортаються події. Практично відкритими лишаються питання: хто візьме на себе оборону, яким чином і які можливі ризики і втрати? На чиї плечі все це буде покладено?

Експерти пишуть, що під час конференції в Україні один з європейських вчених заявив, що Україна вже обрала свій шлях на Захід і взяла на себе всі ці ризики, попросивши зброю. Він нагадав про право Києва на самозахист, яке ніхто не має права заперечити.

"Україна, безумовно, має право за самозахист. Але не варто проводити паралелі між цим правом і проханнями надати американську зброю і гарантії безпеки. Давайте пригадаємо вторгнення СРСР і країн Варшавського договору в Угорщину в 1956 році і Чехословаччину в 1968 році. Ніхто тоді не сказав про зобов'язання США заступитися за постраждалих", - йдеться в статті.

Сенатор Джон Маккейн наполягає, що Україна заслужила американську зброю, тому що "не просить про участь солдатів" у обороні проти Росії. Вона розраховує виключно на власні сили. На його думку, це для США стане ганьбою відмова допомогти українцям оборонятися. І це, знову ж таки, звертання до американської моралі і цінностей.

"Але Маккейн не звертає увагу на важливе питання. Що попросить Кив, якщо американська зброя не допоможе? А потім ще й опиниться в руках росіян. Що тоді зроблять США, якщо Київ попросить про додаткову допомогу – відправлять більше зброї?", - йдеться в статті.

Автори зауважують, що український конфлікт не може бути вирішений військовими методами. Якщо до них вдатися, то ситуація лише ще більше вийде з-під контролю. А політичне рішення вимагає переговорів між Україною, Росію, ЄС і США. Зміцнення Мінських угод повинні бути першим їхнім спільним кроком. Зокрема, сторони повинні домовитися, як вони будуть перевіряти, чи виконуються всі умови усіма сторонами.

Добитися дипломатичних домовленостей і їхнього виконання буде важно. Це займе багато часу, за який недовіра між Києвом і Москвою зросте ще більше, так само, як і між Заходом і Кремлем. Однак альтернатива цьому значно гірша.

Якщо війна відновиться, Україна може стратити ще більше територій, а українська економіка – зазнати краху. Київ тоді не зможе провести необхідні реформи. Україна не може собі дозволити такий розвиток подій. Крім того, НАТО і Росія зрозуміють, що вони на шляху до зіткнення. Раніше видання The National Interest писало, що американська зброя в руках армії України не зупинить Путіна. Логіка прихильників такого кроку полягає в тому, що якщо вбити багато військових з Росії, це повинно збільшити тиск на Кремль і змусити його відкликати сили зі Сходу України.

З одного боку, такий підхід здається цілком логічним. Однак з іншого – він ігнорує фундаментальну реальність військової політики, про яку американці знають, як ніхто інший: кількість загиблих у боях солдатів не така важлива, як те, заради чого вони загинули.

Видання New York Times писало, що Конгрес США посилює тиск на Обаму, вимагаючи надати Україні летальну зброю. А в Сенаті внесли поправки в оборонний бюджет для військової підтримки України, де йдеться про надання країні мінометів, гранатометів і боєприпасів у боротьбі з проросійськими бойовиками. Запропоновані законодавцями умови також не дозволять адміністрації витратити більше половини 300 мільйонів доларів, виділених на допомогу Україні, якщо 20% цієї допомоги не буде зарезервовано під наступальна зброя. А поки у Вашингтоні вагаються, що потік зброї і бойовиків з Росії у Донбас триває. Про це свідчать дані ООН.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі