У Росії з'явилися корисні "друзі" нового типу на Заході – Washington Post

Поділитися
У Росії з'явилися корисні "друзі" нового типу на Заході – Washington Post У Путіна з'явилися друзі в Європі "нового типу". Ілюстрація
На відміну від часів Холодної війни, нинішні "корисні ідіоти" Кремля не приховують зв'язків з російською владою і не дурять себе ідеологією.

Форум "Діалог цивілізацій" щороку проходить на грецькому острові Родос під патронажем його засновника – Володимира Якуніна.

Донедавна він очолював РЖД і був дуже близьким союзником Володимира Путіна. Тепер його виключили з близького кола президента Росії, але він все одно провів форум. На запитання про чутки щодо корупційного скандалу, через який нібито екс-голова РЖД втратив вигідну близькість з Путіним, Якунін різко відповідав, що лише "провокатор чи ідіот" може таке говорити. Але через кілька хвилин тому ж кореспонденту газети Politico він вже показував годинник за 140 тисяч євро.

"Якщо ти хочеш щось придбати, хіба це проблема?" - говорив Якунін.

Про це на сторінках Washington Post пише Енн Еплбаум, додаючи, що на цьогорічному форумі "Діалогу цивілізацій" традиційно зібралися люди, готові просувати російську точку зору в світі. Там був колишній президент Чехії Вацлав Клаус, який назвав вторгнення Росії в Сирію "логічним кроком", а також директор "Інституту демократії і співпраці" Джон Лафланд, який не приховує, що його фінансує Москва. Якось він заявив, що Євросоюз був створений ЦРУ для того, щоб США могли керувати Європою.

"В минулому в нас були спеціальні терміни для опису організацій і зборів на зразок цього форуму. В часи Холодної війни ми говорили про "підставні організації" на зразок Всесвітньої федерації профспілок чи Американської комуністичної партії. Вони вдавали, що нібито незалежні, але СРСР підтримував їх грошима. Такими об'єднаннями керували "агенти впливу", тобто люди, які свідомо просували радянські інтереси на Заході, або "корисні ідіоти", які теж популяризували СРСР несвідомо, через ідеологічну наївність", - нагадує Еплбаум.

Але часи змінилися і прямої паралелі між тодішніми прихильниками Кремля і нинішніми провести не можна. Екс-президент Чехії Вацлав Клаус, приміром, навряд чи "ідіот", але він не приховує фінансових зв'язків з Москвою. Та і весь форум Якуніна теж. Навпаки, учасники заходу намагаються легітимізувати ворожість Росії до НАТО, Заходу і Європи.

У прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, Вацлава Клауса і багатьох інших учасників форуму є багато причин, щоб на словах підтримувати агресивну поведінку Володимира Путіна.

"Вони хочуть очолити хвилю ворожості до ЄС, яка прокотилася Європою, отримати вигоду від невдоволення економічною ситуацією. З перших днів існування Євросоюзу політики намагалися звинуватити Брюссель в тих проблемах, які не могли вирішити самі", - пояснює автор.

В цей же час, Еплбаум вбачає і цілком комерційні інтереси деяких європейських діячів у співпраці з Кремлем. Приміром, радник нинішнього президента Чехії Мілоша Земана керував офісом російської компанії "Лукойл" с своїй країні. Міністр фінансів Чехії Андрнй Бабіс, який також лишається найбагатшим чехом, володіє компаніями, які споживають значну частину купленого у Росії газу.

Екс-прем'єр-міністр Італії Сільвіо Берлусконі підтримує з Володимиром Путіним особисті і фінансові відносини, так само, як і екс-канцлер Німеччини Герхард Шрьодер.

"Всі вони не ідіоти, не секретні агенти, не шпигуни і не зрадники. В цей же час, вони докладають зусиль, щоб підірвати безпеку Заходу і посприяти поширенню російського авторитаризму у Східній Європі і на Близькому Сході. Як їх назвати? Нова епоха вимагає поповнення словника", - пише Еплбаум.

Раніше видання The Times писало, що Путін може користуватися "вигідними ідіотами" у Британії задарма. Зокрема, у Великобританії ними стали партії "Зелених" і UKIP, які звинувачують Захід і виправдовують агресора.

Євродепутат від партії UKIP Даєн Джоунс розповіла, як "захоплюється" російським президентом. Про це ж заговорив і інший представник партії "Найджел Фарадж. Навіть євродепутат від UKIP Пол Нутталл, який вважав російську агресію "непорядною", тепер заявляє, що вторгнення Росії в Україну можна зрозуміти. А вчора в своєму маніфесті партія UKIP звинуватила Брюссель у вторгненні в Україну.

Великобританія не єдина країна Заходу, в якій діють політичні партії, прихильні до Путіна. Славу "друга" російського президента здобула і лідер французької партії "Національний фронт" Марін Ле Пен. Видання Le Monde писало, що Росія заплатила Ле Пен за визнання "референдуму" в Криму. Перед виборами у Франції Марін Ле Пен обіцяла вивести Францію з "прогнилого" Євросоюзу при перемозі на виборах.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі