У Росії, схоже, закінчуються кошти на фінансовий порятунок компаній - The New York Times

Поділитися
У Росії, схоже, закінчуються кошти на фінансовий порятунок компаній - The New York Times
В ході боротьби за ресурси російського Фонду національного розвитку виник план витрачати кожен рубль двічі.

Зіткнувшись з санкціями Заходу і падінням цін на нафту, російські компанії вишикувалися в чергу за державною допомогою.

Про це на сторінках The New York Times пише Ендрю Крамер у статті "У Росії, схоже, закінчуються кошти на фінансовий порятунок компаній".

Але такий попит на дотації набагато випереджає пропозицію, збільшуючи ризик настання економічної кризи, коли закінчаться кошти.

В минулому році, коли російська економіка похитнулася, уряд створив програму допомоги підприємствам, використовуючи для цього один із суверенних фондів добробуту країни. Майже відразу ж компанії почали подавати заявки на отримання допомоги.

Державний нафтовий гігант, компанія "Роснефть" попросила 21,3 млрд. дол. "Газпром", одна з головних газових компаній, попросила 3,2 млрд. дол. для дочірньої компанії.

І цей список почав розширюватися: російська залізнична монополія, яка також є найбільшим роботодавцем у країні; власник московських аеропортів; компанія венчурного капіталу, що інвестує в нанотехнології; і компанія експортує російські атомні електростанції.

На даний момент компанії попросили надати їм 37 млрд. дол., і, цілком ймовірно, ця цифра буде швидко рости.

"Досить велика кількість компаній не має доступу до будь-яких інших джерел фінансування", - сказав Володимир Тихомиров, головний економіст BCS Financial Group.

Але коштів з суверенного фонду, Фонду національного добробуту, можливо, не вистачить, щоб задовольнити всі їхні потреби. Резерви Фонду становили приблизно 75 млрд. дол. на початку місяця.

Приблизно чверть грошей міститься в неліквідних активах, тому не може бути використана для антикризової програми. Частина грошей також виділяється на інфраструктуру. В цілому, на неліквідні активи, обслуговування інфраструктури та дотації необхідно, щонайменше, 82 млрд. дол.

Фонд національного добробуту намагається економно витрачати рублі, виділяючи кредити банкам, щоб ті купували облігації компаній, які потребують допомоги. Банки отримують капітал, а компанії отримують настільки необхідні кошти. По суті, кожний мільярд рублів покриває необхідну суму для надання двох дотацій.

Ця стратегія, однак, може створити інші проблеми. Якщо ціна на нафту буде продовжувати падати, а економіка буде ставати все більш слабкою, облігації втратять свою вартість, з-за чого банки і компанії будуть фінансово пов'язаними, йдеться у статті в NYT, переклад якої наводить УНІАН.

"Це може допомогти, якщо падіння цін на нафту триватиме недовго, але не в довгостроковій перспективі", - Кеннет Рогофф, колишній головний економіст Міжнародного валютного фонду, сказав на Гайдарівському економічного форумі в Москві на початку цього року.

Як і багато країни-експортери нафти, Росія наповнила свої резерви в період, коли ціни на нафту були високими. Але зараз уряд швидко використовує ці кошти, в той час як ціна на нафту зараз коливається в районі 60 дол. за барель. Фінансові проблеми посилюють також і санкції, введені Заходом у зв'язку з українським конфліктом.

У Росії поки достатньо резервів. Вони складають 360 млрд. дол., хоча в минулому році ця цифра була значно більшою - понад 490 млрд. дол.

Центральний банк використовує ці кошти, щоб допомогти підтримати рубль. Коли мова йде про компанії, цей процес стає трохи складніше.

Дві головних скарбниці Росії - це Фонд національного добробуту і Резервний фонд РФ. Згідно російському законодавству, Резервний фонд може використовуватися тільки для поповнення федерального бюджету.

І доля грошей з Резервного фонду, приблизно 77 млрд. дол., вже практично вирішена. У четвер уряд попередньо затвердив бюджет. Воно має намір витратити близько 52,4 млрд. доларів США, або дві третини Резервного фонду, в цьому році, і більшу частину суми, що залишилася в 2016 р.

Використання грошей з Фонду національного добробуту спочатку викликало багато протиріч, оскільки технічно це частина пенсійної системи Росії.

У перші місяці цього року боротьба за гроші з фонду була відображенням більш широкої економічної боротьби сучасної Росії, в ході якої олігархи і їх прив'язані до держави підприємства жорстко конкурують з бідними пенсіонерами, які потребують державних коштах.

Велике занепокоєння викликало те, що гроші з пенсійних фондів можуть бути використані для надання допомоги компаніям, щодо яких були введені санкції. Уряд навіть обговорювало небезпечну в політичному сенсі ідею про підвищення пенсійного віку, щоб уникнути дефіциту пенсій в найближчі роки.

Роздача грошей з фонду стала настільки просякнута політикою, що в лютому Володимир Путін ввів правило, згідно з яким для всіх нових асигнувань потребує схвалення президента. Він також перебрав на себе повноваження управління фондом, хоча раніше цим займався його прем'єр-міністр Дмитро Медведєв через Міністерство фінансів. Путін прийняв таке рішення на надзвичайно важливій зустрічі з високопоставленими чиновниками в своєму заміському будинку, резиденції "Ново-Огарьово під Москвою.

В ході боротьби за ресурси фонду виник план витрачати кожен рубль двічі. Завдяки облігаціями кошти будуть вливатися безпосередньо в компанії. У свою чергу, банки можуть розмістити облігації в Центральному банку в якості застави по кредитах, збільшуючи свій капітал.

Якщо припустити, що економічні умови не зміняться, це може спрацювати. Але якщо економічний спад збільшиться, ринкова ціна облігацій може зменшитися. В цьому випадку банки повинні будуть зменшити вартість облігацій на своїх балансах, з-за чого вони можуть втратити частину власних коштів.

План може також викликати хаос на ринку. В кінці минулого року Центральний банк вирішив прийняти облігації "Роснефти" від комерційних банків в якості застави по кредитах. Потім "Роснефть" видала нові облігації на суму 625 млрд. рублів. Ці облігації частково викупили великі банки, які могли б їх використати для того, щоб отримати кредити від Центрального банку.

Ця стратегія, яка була, по суті, складним маневром уряду, яке намагалося допомогти "Роснефти", потрясла ринки. Рубль упав на 10 % протягом одного дня, що спонукало Центральний банк різко збільшити основну процентну ставку посеред ночі.

Але у російських компаній, особливо в енергетичному секторі, практично немає інших можливостей в нинішніх умовах.

"Роснефть" спочатку попросила в уряду 50 млрд. дол. У січні компанія просила вже майже в два рази менше - 21 млрд. дол., що приблизно відповідає сумі боргів, які вона повинна виплатити в цьому році.

У четвер "Газпром нафта", нафтовий підрозділ "Газпрому", підтвердила, що звернулася до уряду з проханням про виділення їй коштів. Олександр Дюков, генеральний директор "Газпром нафти", попросив надати компанії 3,2 млрд. дол. з Фонду добробуту і в рамках програми субсидованого кредитування Центрального банку. У листі до віце-прем'єр-міністру р-н Дюков розповів про основні проблеми: санкції і відсутність інших джерел фінансування в Росії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі