Туреччина спробує залучити НАТО до конфлікту з курдами – Ъ

Поділитися
Туреччина спробує залучити НАТО до конфлікту з курдами – Ъ Відкриттю "курдського фронту" передувала серія нападів на військових і поліцейських
Активне втручання Анкари відразу в кілька конфліктів застало зненацька її союзників.

У Брюсселі у вівторок, 28 липня, відбудеться екстрене засідання постпредів країн НАТО за запитом влади Туреччини, яка почала бойові дії в Іраку і Сирії на двох фронтах - проти угруповання "Ісламська держава" (ІД) і курдів в особі Робочої партії Курдистану (РПК), повідомляє "Коммерсант".

У випадку з ІД турецька влада може розраховувати на повне розуміння і співчуття Заходу, то атаки на курдів, провідних в Іраку і Сирії. які ведуть самостійну війну проти ісламських радикалів, викликали критику на адресу турецького керівництва. Виникає небезпека, що Анкара може спробувати залучити НАТО в свій конфлікт з курдами, в якому турецька влада пересліду' власні - внутрішньополітичні - цілі.

Теракт в прикордонному з Сирією населеному пункті Суруч, що забрав минулого тижня життя більше 30 людей, спровокував безпрецедентно жорстку реакцію Анкари. Бомбардувальники F16 завдали удару по позиціях ІД в Сирії, що ознаменувало поворотний момент в сирійській стратегії Анкари.

Турецька влада нарешті пішла назустріч давнім побажанням Вашингтона розширити внесок Анкари в дії міжнародної коаліції проти ІД. Крім того, якщо раніше Анкара незмінно звинувачувала у всіх проблемах в прикордонній зоні режим сирійського президента Башара Асада, то тепер вперше відповідальність покладена й на ісламістів.

Але у експертів немає впевненості, що президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган має на меті всерйоз підірвати позиції ІД. Що стосується подальших дій міжнародної коаліції, то вони будуть обговорюватися сьогодні в Брюсселі - на екстреному засіданні постпредів країн НАТО, скликаному за ініціативою Анкари. При цьому операція проти ІД, загальновизнаного ворога, буде не єдиною темою зустрічі. Той факт, що одночасно з бомбардуваннями позицій ісламістів Анкара фактично відкрила другий фронт війни - курдський, - викликав неоднозначну реакцію партнерів Туреччини по Північноатлантичному альянсу. Генсек НАТО Йенс Столтенберг в понеділок, 27 липня, виступив з несподівано різкою заявою - він застеріг турецьке керівництво від загострення конфлікту з курдами.

Відкриттю "курдського фронту" передувала серія нападів на військових і поліцейських, відповідальність за які взяла на себе РПК, лідер якої Абдулла Оджалан з 1999 року відбуває довічне ув'язнення у в'язниці на острові Імрали в Мармуровому морі. Для Анкари ці акції стали доказом того, що спроби встановити діалог з курдськими радикалами провалилися і мирний процес, запущений навесні 2013 року, зайшов у глухий кут. А отже, армія має всі підстави перенести військові дії в Іракський Курдистан, де знаходяться бази РПК.

Член Національного конгресу Курдистану Фархат Патієв висловив думку, що мета розпочатої турецьким керівництвом операції проти РПК - нанести не тільки військовий, а й політичний удар по курдам. І чи не головна мішень розв'язаних на території Іраку бойових дій - прокурдська Партія демократії народів (ПДН), яка показала сенсаційно високий результат на парламентських виборах у Туреччині. Подолання ПДН 10-процентного бар'єру не дозволила Реджеп Тайіп Ердогану і його Партії справедливості і розвитку поодинці сформувати уряд.

В умовах, коли правляча коаліція в Туреччині раніше не сформована, каже Патієв, радикалізація курдів в очах жителів Туреччини і остаточну відмову від перемир'я з РПК могли б налаштувати населення країни проти ПДН. Тим більше напередодні позачергових виборів у жовтні, без яких сформувати уряд прихильникам Ердогана, судячи з усього, не вдасться.

Прем'єр-міністр Туреччини Ахмет Давутоглу заявив, що уряд має намір боротися як з представниками терористичної ІДІЛ, так і іншими збройними угрупованнями в Туреччині. Під останніми, зокрема, влада Туреччини розуміє різні організації курдів, які значно активізувалися в країні після масштабного теракту, так як більшість постраждалих були курдами.

Саме курди особливо постраждали від ісламістів, і довгий час заворушеннями вимагали від уряду захистити сирійських курдів на кордоні з Туреччиною, зокрема - в Кобані. Тоді уряд Туреччини замість ударів по ІДІЛ завдав авіаударів по позиціях курдів. Авіаудар по курдах Туреччина повторила декілька днів тому.

Як повідомлялося раніше, за останні кілька днів по Туреччині прокотилася хвиля насильства. Буловбито три поліцейських, в чому вже підозрюють радикальних курдів. Вбивства поліцейських відбулися одразу ж після масштабного теракту, в результаті якого загинули 32 людини, більше 100 були поранені.

Також напередодні бойовики ІДІЛ атакували кордон Туреччини, в результаті чого був убитий один військовий офіцер, ще дві людини були поранені. Після цього Туреччина вперше вступила у військову фазу боротьби з ІДІЛ. Також Туреччина через місяці переговорів дозволила США використовувати її військову базу для боротьби з ісламістами. Більше того, Туреччина як член НАТО, скликала засідання Альянсу для обговорення подальших дій союзників.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі