Росію на Євробаченні перемогла нова українська ідентичність - FT

Поділитися
Росію на Євробаченні перемогла нова українська ідентичність - FT Росія не могла розраховувати на перемогу в Євробаченні після анексії Криму і репресій кримських татар. © УНН
Європейські культура і політика стали заручниками ворожого клімату, створеного російською окупацією Криму.

В середу кримськотатарські активісти зібралися на залізничній станції в древній столиці Криму Бахчисараї, попри заборону російської окупаційної влади вшановувати жертв депортацій, організованих Йосипом Сталіним 72 роки тому.

Людий пройшли маршем до ханського палацу під звуки пісні "1944", яка принесла перемогу Україні на цьогорічному Євробаченні.

Про це на сторінках Financial Times пише Сергій Плохий, нагадуючи, що автор пісні переможниця конкурсу Джамала має кримськотатарське походження. Вона присвятила пісню своїй прабабці, яка в травні 1944 року була серед 240 тисяч кримських татар, який силою вивезли з Криму в Центральну Азію за наказом Йосипа Сталіна. Більшість депортованих складали жінки, діти і літні люди. Щонайменше третина з них померла від голоду і хвороб.

Коли війська Росії анексувала Крим в березні 2014 року, окупаційна влада заборонила кримським татарам відзначати річниці депортації. І зовсім не дивно, що російські ЗМІ не захотіли просто змиритися з результатами Євробачення. Голова комітету Держдуми з закордонних справ заявив, що конкурс "перетворився на поле політичних баталій".

Політика, безумовно, відіграє серйозну роль у пісенному змаганні попри те, що це заборонено правилами Євробачення. Але спроби прибрати націоналізм і політичний підтекст в Євробаченні такі ж провальні, як і всі зусилля деполітизувати Олімпійські ігри чи Чемпіонат світу з футболу. Євробачення мобілізує національні аудиторії, перетворюючи їх на глядачів і суддів водночас, а це підвищує рівень політизованості. Особливо це стосується пострадянських країн і колишніх республік соцтабору, які розглядають Євробачення як спосіб підвищити свій престиж.

Росія, чия репутація і економіка постраждала через її вторгнення в Україну, зробила все можливе, щоб перемогти цього року. Але це ще й відбулося на тлі того, як окупаційна влада в Криму заборонила Меджліс кримсько-татарського народу і арештувала одного з лідерів цього органу, звинувативши його нібито у "публічних закликах до порушення територіальної цілісності країни".

"Якщо програти Україні в конкурсі було образою для Росії, то програти співачці, яка підтримує Меджліс піснею про злочини Москви проти її народу, стало головним політичним кроком вдома і за кордоном", - йдеться в статті.

Автор додає, що для України успіх Джамали став не просто символічною перемогою над Росією у боротьбі за європейську прихильність, а й тріумфом нової української ідентичності. Вона виступала з піснею, приспів якої звучав кримськотатарською мовою, під прапором України, що стало втіленням нового українського громадянського суспільства.

"Це багатонаціональна і багатомовна ідентичність кристалізувалася в ході конфлікту з Росією впродовж останніх двох років. Вона об'єднала в собі українськомовних, російськомовних громадян, етнічних росіян, євреїв і кримських татар у прагненні захистити свою країну від іноземної агресії, метою якої було об'єднати російськомовне населення у політичний проект під назвою "Новоросія"", - пише оглядач.

Він додає, що кандидатуру Джмали для виступу на Євробаченні підтримала широка аудиторія в ході національного голосування. А це значить, що суспільство підтримало ідею того, що Україну за кордоном може представити співачка неукраїнського походження.

"Чи вплинула політика на результати Євробачення? Безумовно. Так завжди трапляється, коли людей ідентифікують за національністю і просять проголосувати. Але чи була перемога Джамали антиросійською пропагандою, про яку деякі російські політики заявляють? Навряд чи", - йдеться в статті.

Автор додає, що не лише кримські татари стали політичними заручниками російської анексії їхньої історичної батьківщини в 2014 році. Це стосується також Росії і її іміджу закордоном так само, як і всієї європейської політики і культури, які часто пов'язані. Вся Європа стала заручником ворожого міжнародного клімату, створеноно російською окупацією Криму. Останні події на півострові і результати Євробачення лише ще раз нагадали про це.

Видання The Times писало, що Росія програла Євробачення, але перемагає в пропагандистській війні. Вона не намагається виправдатися, а роздратувати. Навіть в Москві повинні розуміти, що жодний уряд не взявся б за фабрикацію результатів пісенного конкурсу, тому що великі зусилля були б невиправдані. Але "зерня параної посіяне і воно своїм корінням починає пробивати тріщини".

У пісенному конкурсі "Євробачення 2016", фінал якого пройшов у Стокгольмі ввечері 14 травня, перемогла Джамала, яка представляла Україну. Співачка виконала пісню "1944" про депортацію кримських татар.

За результатами голосування національних журі країн-учасниць Євробачення-2016 і смс-голосування глядачів Джамала набрала 534 бали. Також до трійки увійшли представники Австралії та Росії.

За результатами голосування українських глядачів на "Євробаченні 2016" максимум отримав представник Росії Сергій Лазарєв. На другому місці - Азербайджан, Samra Rahimli отримала від нас 10 балів. 8 балів українці поставили сусідам полякам за пісню "Colour of your life".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі