Росія відмовилася співпрацювати з США з охорони ядерних об'єктів - ЗМІ

Поділитися
Росія відмовилася співпрацювати з США з охорони ядерних об'єктів - ЗМІ Співпрацю перервано з початку року © top.rbc.ru
З допомогою американських експертів були утилізовані сотні боєголовок. На гроші, що надаються США, виплачувалися зарплати співробітникам ядерних об'єктів. З початку 2015 року співпраця перервано

Росія відмовилася від подальшої співпраці з США в питанні забезпечення безпеки ядерних об'єктів. Про це 19 січня пише газета The Boston Globe. За даними американського видання, секретна трьохсторінкова угода, яка поклала кінець проекту, який став символом подолання наслідків "холодної війни" між двома країнами і реалізовувався більше 20 років, була підписана ще наприкінці минулого року - 16 грудня.

"Я думаю, це значно підвищує ризик ядерного тероризму", - цитує газета колишнього сенатора Сема Нанна, одного з розробників програми "Ініціатива щодо скорочення ядерної загрози".

Як зазначає видання, з 1 січня 2015 року скасовано заходи щодо зміцнення заходів безпеки в деяких з семи російських "закритих ядерних міст", а також спільні роботи по забезпеченню безпеки на 18 цивільних об'єктах, де зберігаються збройові ядерні речовини. Зупинений проект по перетворенню високозбагаченого урану в менш небезпечний його різновид, який проводився на двох об'єктах.

Крім того, припинення американського фінансування ставить під загрозу план розміщення високотехнологічних систем відеоспостереження в 13 будинках, де зберігаються ядерні матеріали, а також проект розгортання детекторів випромінювання в російських портах, аеропортах і на прикордонних пунктах, що дозволило б більш ефективно протистояти потенційним ядерним контрабандистам.

Читайте також: Росії потрібна Арктика для підтримки потенціалу ядерного стримування - The Daily Beast

Обмежене співробітництво буде продовжено в третіх країнах, які використовують у своїх цілях високозбагачений уран російського походження, а також у питаннях забезпечення безпеки промислових джерел радіоактивних матеріалів, з яких можна зібрати так звану "брудну бомбу".

У 2015 році на забезпечення ядерної безпеки в Росії США мали намір виділити 100 млн дол. За час реалізації програми, в яку Вашингтон вклав майже 2 млрд дол., за допомогою американських експертів були утилізовані сотні боєголовок і атомних підводних човнів. На гроші, надані американською стороною, виплачувалися зарплати співробітникам ядерних об'єктів, проводилися заходи по зміцненню безпеки і навчання персоналу. Частина спільних програм була розрахована аж до 2018 року.

Читайте також: Далай-лама побоюється божевільного з ядерною кнопкою

На початку січня британське видання The Guardian писало, що власники двох найбільших ядерних арсеналів у світі - Росія і США - можуть завершити еру контролю озброєнь і повернутися до ядерного протистояння. Причиною такого розвороту можуть стати російські крилаті ракети, здатні нести ядерні боєголовки на далекі відстані і суперечать угоді про ядерне роззброєння, яке підписали Вашингтон і Москва.

Крім того, російські збройні сили дозволяють собі влаштовувати розвідувальні рейди, відправляючи в Атлантику субмарини, здатні нести ракети з ядерними боєголовками. Вашингтон розглядає різні способи відповіді на такі загрозливі дії Кремля. Зокрема, США не виключають можливість розміщення крилатих ракет у Європі, яких на континенті не було протягом останніх 23 років.

Президент Володимир Путін, незважаючи на економічні проблеми своєї країни з-за військової агресії проти України, зосередив увагу на ядерному арсеналі, вважаючи його гарантом і символом російської впливовості в світі. Путін нагадував про ядерний арсенал і заявляв, що іншим країнам "не варто конфліктувати з нами".

Експерти вважають, що напруга навколо ядерної зброї між США і Росією вказує на початок періоду "глибокої гонки озброєнь".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі