Росія спалює продукти з ЄС, щоб здаватися нераціональною – Washington Post

Поділитися
Росія спалює продукти з ЄС, щоб здаватися нераціональною – Washington Post Кремль догоджає бізнесменам, спалюючи західні продукти. Ілюстрація © 24tv.ua
Крім того, знищення харчів показує, як корумпований уряд задовольняє потреби російського агробізнесу.

"Вогонь очищення" став несподіванкою, коли влада Росії почала спалювати продукти і хвалитися цим у ефірі телебачення. Рік тому уряд оголосив ембарго на імпортовані продукти із Заходу. Це підвищило внутрішні ціни на продукти і знизило реальну купівельну спроможність росіян.

"Але навіщо продукти спалювати? Чому їх не можна просто конфіскувати?" – ставить запитання економіст Сергій Гурієв на сторінках Washington Post.

Для людей, які виросли в СРСР і пострадянській Росії, знищення їжі – це табу. За останні 100 років Росія кілька разів переживала голод. Навіть сьогодні, хоч в Росії і немає голоду, понад 20 мільйонів людей живуть за межею бідності. Було б логічніше вилучити заборонені продукти і передати їх таким людям, а не знищувати харчі. Чи можне бути знищення їжі раціональним?

"Власне для сьогоднішньої влади Росії спалювання імпортних товарів дуже раціональний крок, тому що це виглядає жахливо. Кремль хоче послати чіткий сигнал: "Так, ми здатні на нераціональні і немислимі вчинки. Не намагайтеся з нами сперечатися". І дуже важливо розповсюдити це повідомлення всередині і за межами Росії", - пише Гурієв.

Прихильникам всередині Росії, уряд каже: "Протистояння Заходу – це справа принципу і не важливо, наскільки це нашкодить економіці". Така заява дуже вчасно прозвучала. Оскільки в другому кварталі російска економіка скоротилася на 4,6% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Другий сигнал уряду в цьому кроці стосується російської опозиції: "Влада може дозволити собі непопулярні дії і досі утримує контроль". За межами Росії спалення продуктів – це ознака того, що Кремль продовжує курс конфронтації. Захід повинен зрозуміти, що він не може передбачити вчинки Росії, оскільки вони будуть такими, які б ніхто собі не дозволив. Зважаючи на ядерний арсенал РФ, цей сигнал виглядає особливо страшно.

Але це ще не все. Спалення їжі також демонструє, що головна мета ембарго зовсім не в протистоянні західним санкціям. Якби Москва хотіла покарати західних фермерів, вона б конфіскувала продукти і безкоштовно роздала б бідним. Збитки для іноземних компаній були б не менші, ніж від спалювання.

Спалювання їжі вигідне лише аграрному лобі. Запаси їжі в Росії скоротилися, і це призвело до зростання цін на внутрішньому ринку. Таким чином російські виробники зароблять більше. З цієї точки зору спалювання їжі – це зовсім не питання геополітичної боротьби, а старий добрий протекціонізм. Уряд демонструє, що він більше дбає про аграрне лобі, ніж про звичайних росіян.

Російське антиторговельне лоббі завжди було сильним. Але коли Росія приєдналася до СОТ три роки тому, на нього одягли гамівну сорочку. Еліти не до кінця зрозуміли, наскільки сильна міжнародна організація. Переконуючи "лівих" парламентарів у необхідності вступити в СОТ, в уряді запевняли, що протекціонізм вітчизняних компаній не закінчиться.

Через деякий час, приєднавшись до організації, Кремль увів утилізаційний збір, який повинен був стосуватися лише імпортних автомобілів. Однак Росія дуже скоро дізналася про правила СОТ і про те, що організація "з зубами". Очевидні порушення одразу ж вплинули на відносини з іншими країнами-учасницями. Росія була змушена повернутися до справедливих правил гри і ввести утилізаційний збір і для російських виробників.

Але коли Росія анексувала Крим, все змінилося. Порушивши Хартію ООН, Росія змогла собі дозволити порушити і правила СОТ. Коли санкції проти Кремля за війну в Україні були впроваджені, бізнесмени з політичними зв'язками швидко добилися для своїх компаній і сфери вигідних умов, навіть якщо вони йдуть в супереч з правилами СОТ. Ці рішення демонструють, що пріоритетом для уряду Росії лишається захист інтересів бізнесу, а не платників податків і пенсіонерів. І якщо були хоч якісь сумніви в цьому, то "вогонь очищення", в якому згоріли заборонені продукти, їх розвіяв.

З 7 серпня 2014 року Росія ввела ембарго на поставки продуктів харчування з країн Заходу- США, ЄС, Канади, Австралії і Норвегії. Забороненими вважаються м'ясо та м'ясна продукція, риба та рибна продукція, молоко і молочна продукція, овочі та фрукти. Ембарго продовжено до серпня 2016 року.

Через рік, РФ вирішила боротися з такими поставками більш радикально. Знищення в Росії "заборонених" продуктів з країн Заходу почалося 6 серпня, згідно указу президента Володимира Путіна. Знищувати продукти дозволяється "будь-яким доступним способом".

Перші фото і відео того, як у РФ знищують сотні тонн продуктів - сир, персики, перець, м'ясо катають бульдозером і змішують із землею, спровокували громадське обурення в Росії, яка пережила не один голод, і в якій рівень бідності населення не припиняє збільшується, досягаючи наразі 16%.

Через санкції та зниження цін на нафту у росіян значно знизився рівень життя, в той час як ціни на продукти зросли. В тому числі через це росіяни почали красти в магазинах на 68% більше.

Також в російському уряді підтримали кримінальну відповідальність за ввезення санкційної їжі. Максимальное покарання за контрабанду їжі може скласти 12 років позбавлення волі.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі