Росія намагається винищити кримських татар – NYT

Поділитися
Росія намагається винищити кримських татар – NYT Світ повинен недозволити Росії знищити кримських татар. © Крим.Реалії
Автор наполягає, що світовій спільноті не можна миритися з окупацією Криму.

Росія зазнала неочікуваної поразки на Євробаченні, де її конкурсант зайняв лише третє місце. Першість дісталася Україні, яка постраждала від російської агресії впродовж останніх двох років.

На додачу, на конкурсі перемогла співачка з кримсько-татарським корінням Джамала. І співала вона не про що-небудь, а про депортацію свого народу з Криму в 1944 році, коли 230 тисяч кримських татар силою вивезли з півострова. Близько половини цих людей померли в результаті такої етнічної чистки.

Російські чиновники розкритикували перемогу України на Євробаченні, назвавши її "західною пропагандою і інформаційною війною" проти Росії. Безумовно, європейці раді, що змогли дати кармічного ляпаса президенту Володимиру Путіну, який в 2014 році наказав окупувати Крим і розв'язати війну проти України. Але перемога України відбулася в уявному світі розваг. В реальності Росія продовжує посилювати репресії проти кримських татар, які на окупованому півострові становлять 12% населення.

Про це на сторінках New York Times пише автор документального фільму про депортацію кримських татар Крістіна Пашин. Вона нагадує, що навіть зараз Росія в Криму вдається до арештів, викрадень і вигнання лідерів кримськотатарського народу.

Автор додає, що кримські татари завжди були зручним "цапом відбувайлом" для Росії. Йосип Сталін пояснив своє рішення депортувати їх з Криму тим, що нібито вони були "колаборантами Німеччини" в Другій світовій війни. Однак ця позиція не витримує критики, оскільки, як свідчать історичні дані, багато кримських татар також служили в Червоній армії.

Історик з Массачусетського університету Браян Глін Вільямс вважає, що реальна причина депортації полягала в тому, що Сталін планував почати війну проти Туреччини, щоб захопити території, які Росія втратила в результаті Першої світової війни. Тому радянський диктатор і хотів позбутися кримських татар, боячись, що вони можуть підтримати Туреччину у цій війні.

Автор додає, що страждання кримських татар почалися ще в 1783 році, коли Росія вперше захопила їхній рідний край. Впродовж сотень років до того у них була своя країна – Кримське ханство. Але Росії байдуже до їхньої історичної спадщини. Окупаційна російська влада забороняє кримськотатарські ЗМІ, проводить рейди в мечетях і домівках, викрадає і ув'язнює активістів. Лідерів Меджлісу знову вигнали з півострову. Кошмари, які, здавалося, повинні були лишитися у минулому разом з СРСР, тепер знову повернулися. Якщо кримські татари хочуть вижити, Захід повинен їм допомоги.

Автор радить почати з того, щоб формально визнати кримських татар корінним народом Криму. Україна нарешті наважилася на цей крок два роки тому. А потім таке ж рішення ухвалив Європейський парламент. Також депортації 1944 року потрібно визнати актом геноциду. Українські чиновники офіційно проголосили це в 2015 році і закликали інші уряди і організації включно з ООН зробити так само.

Держдепартамент США час від часу засуджує публічно репресії проти кримських татар. Але цього не достатньо. Автор радить зберегти санкції проти Росії за окупацію Криму до тих пір, доки суверенітет України над ним не відновиться. Самі кримські татари роблять все, щоб протистояти проти спроб винищення Росією їхньої культури. Минулого року вони відрізали окупований півострів від електропостачання, щоб продемонструвати, наскільки він залежний від України. Вони заблокували постачання українських товарів в Крим. Лідери Меджлісу часто зустрічаються з іншими світовими лідерами і висловлюють свою позицію в ЗМІ. Представники кримських татар намагаються також винести свою проблему на розгляд ООН.

"Але чи хтось їх слухає? Світ не може похвалитися хорошим послужним списком у полі захисту корінних народів. Дуже часто їх приносять в жертву політичним вигодам", - йдеться в статті.

Навіть зараз є ті, хто говорить, що Крим втрачений назавжди і Володимир Путін ніколи не дозволить йому повернутися в склад України. Прихильники цього твердження говорять про "глибокий історичний зв'язок між Росією і Кримом". Але вони забувають, що Крим належав кримським татарам задовго до появи Російської імперії, Радянського союзу і Володимира Путіна.

Видання Gazeta Wyborcza писало, що Росія боїться кримських татар через їхню здатність до самоорганізації. Ще радянська влада настільки боялася кримських татарів, що так ніколи і не наважилася їх реабілітувати і дозволити повернутися в Крим. І сучасна Москва йде тим же шляхом репресій і тиску.

Нагадаємо, 18 травня, в Україні оголошено День пам'яті геноциду кримськотатарського народу. В травні 1944 року НКВС провів спецоперацію по примусовому видворенню з Криму корінного населення. В пам'ять про загиблих, український фотограф Володимир Притула зробив серію портретів кримськотатарських літніх людей, які пережили депортацію. Він робив знімки впродовж 11 років.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі