Росія намагається отримати користь від угоди з Іраном – WP

Поділитися
Росія намагається отримати користь від угоди з Іраном – WP Лавров пригадав слова Обами про систему ПРО, який він не казав. Ілюстрація
В Москві швидко пригадали слова Обами про систему ПРО в Європі, яких він ніколи не казав.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров не втрачаючи часу взявся шукати вигоду для свої країни від угоди Заходу з Іраном щодо його ядерної програми. Через лічені хвилини після того, як на документі з'явилися підписи учасників переговорів, російський дипломат вже розповідав російським телеканалам про те, як Москва може використати його на свою користь.

Про це сьогодні пише Девід Херценхорн на сторінках Washington Post. Угода відкрила двері для іранської атомної енергетики, чого Росія добивалася роками. Також в Москві пригадали американські виправдання побудови системи ПРО в Європі. В Москві були переконані, що оборонна протиракетна система загрожує Росії, в той час як у Вашингтоні пояснювали, що вона покликана захистити від іранських загроз.

"Ми всі пам'ятаємо, як в квітні 2009 року під час промови у Празі президент США Барак Обама сказав, що європейський сегмент протиракетної оборони втратить сенс, якщо іранська ядерна програма буде добре регулюватися. Тому ми сьогодні звертаємо особливу увагу наших американських колег на цей факт", - сказав Лавров.

Насправді ж президент США Барак Обама нічого не говорив про "успішне регулювання" іранської ядерної програми. Білий Дім не погодися з точністю цитати з уст російського дипломата. Насправді американський президент говорив, що система ПРО в Європі втратить сенс лише тоді, коли зникнуть загрози від Ірану в цілому.

Однак Москва намагається знайти для себе вигоду від угоди й в інших сферах. Путін похвалив угоду і розраховує на участь Росії в мирних ядерних проектах Ірану. Оскільки саме "Росатом" багато років до введення санкцій будував реактори в близькосхідній країні. Зараз у російської компанії є контракти на спорудження ще двох реакторів.

Також, за словами Лаврова, в Росії є амбітні плани щодо постачання збагаченого урану з Росії в Іран в обмін на видобуту ядерну сировину. Окрім того, Москва розраховує почати постачати Тегерану звичайне озброєння. Російський міністр закордонних справ наголошує "на необхідності" негайно скасувати ембарго на постачання зброї Ірану. Однак заборона діятиме ще щонайменше 5 років за умовами підписаної угоди.

В цей же час, послаблення санкцій проти Ірану сильно нашкодить російській економіці, яка переживає глибоку рецесію через санкції Заходу і обвал цін на нафту. Вартість бареля з поступовим поверненням Тегерану на енергетичний ринок буде дешевшати. І це не піде на користь виснаженій економіці Росії, яка залежить від продажу енергоносіїв.

Учора Іран і "шістка" погодили історичну ядерну угоду. Згідно з умовами документу, Іран приймає на себе зобов'язання "ні при яких умовах не прагнути до володіння, розробки та отримання доступу до будь-якого виду ядерної зброї".

Напередодні стали відомі подробиці угоди щодо ядерної програми Ірану. Іран і "шістка" міжнародних посередників (Великобританія, Німеччина, Китай, Франція, Росія, США) досягли угоди про те, що інспектори ООН отримають доступ до всіх іранських об'єктах, в тому числі й військовим, де потенційно може вестися розробка ядерної зброї. Дане питання було ще одним каменем спотикання у досягненні угоди. Так, раніше парламент Ірану схвалив закон про заборону доступу інспекції на військові об'єкти.

У той же час, заблокувати угоду ще можуть в Конгресі США, де її різко притиковали. Укладення угоди з Іраном повинно було відбутися ще 30 червня, однак було відкладено через "великі розбіжності", як говорили дипломати. Тоді дедлайн був перенесений на 7 липня, потім - на 10-е, потім - на 13-е.

Іран був викритий у розробці ядерної програми ще в 2002 році. За підозри у розробці ядерних технологій на Іран були накладені санкції ООН, США і Євросоюзу. Активна фаза переговорів щодо ядерної програми у форматі "шістки" (США, Великобританія, Франція, Німеччина, Росія, Китай) плюс Іран велися з 2013 року.

Детальніше про переговори з Іраном читайте в матеріалі "Дзеркала Тижня. Україна" Іранський X-фактор.

Ядерна угода передбачає обмеження Ірану на збагачення урану строком на вісім років.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі