Росія може вирватися з путінського рабства – FT

Поділитися
Росія може вирватися з путінського рабства – FT Населення Росії не слід сліпо за Кремлем у всіх відносинах © pic.com.ua
Багато росіяни готові прийняти західну концепцію міжнародних відносин.

Москва і Захід не в ладах через "злісний" Кремль, а не через різні системи цінностей, оглядач The Financial Times Тоні Барбер.

"Мати справу з Росією ніколи не було просто. Країна величезна. А її політична культура потайлива", - пише оглядач.

Він нагадує, що "стримування" було повісткою дня у часи, коли панував радянський комунізм. Потім на Заході з'явилася "химерне" очікування, що пострадянська Росія розквітне у вільній ринковій демократії з середнім класом і буде дружньою по відношенню до світу, шанобливо ставитися до власності та верховенства закону, тому було зроблено зусилля до побудови "стратегічного партнерства" з Москвою.

"Це зусилля лежить на дні Чорного моря, затопленне приєднанням Криму до Росії в березні 2014, військовою інтервенцією в Східній Україні", - пише Барбер.

Тепер, на думку автора, популяризують теорію про те, що існує нездоланна прірва між російськими і західними цінностями. При Путіні нібито ця прірва збільшилася, що слід розуміти як відображення глибоких різних історичних подій в сучасній Росії і на Заході. Росія пропагувала суворий, антизахідний консерватизм.

Ця теорія має як сильні, так і слабкі сторони. Звичайно, справедливо підкреслювати важливість внутрішніх факторів, якими Росія керується у проведенні зовнішньої політики. Але, з іншого боку, це може стати концептуальною помилкою: не можна плутати авторитарного кремлівського правителя і 140-мільйонне населення Росії.

Припущення про те, що Путін дуже популярний серед росіян, які підтримують його мілітаристську зовнішню політику, не витримує критики, якщо порівнювати з популярністю будь-якого західного політика. Адже його популярність у системі правління, яка обмежує політичну конкуренцію і контролює свободу вираження поглядів, методично. Крім того, росіяни мало відрізняються від всіх інших в оцінці своїх правителів, коли мова йде про покращення або погіршення якості життя.

Російська економіка страждає від скорочення робочої сили, горе-виробництва, надмірної залежністі від природних ресурсів, занадто малої кількості інвестицій та інновацій, втечі капіталу, масової корупції і убогої пародії на верховенство закону. "Неможливо уявити заходи, які могли б звести до мінімуму вплив цих недоліків на російські стандарти життя", - йдеться в статті.

Після переобрання Путіна в 2012 році він і його коло наближених, що постійно зменьшується, посилили свою владу шляхом розправи з інакомисленням і проведення внутрішньої антизахідної політики. Перспективи економічних реформ відповідно зникли, що означало більш низькі стандарти життя і довгострокову стабільність "путінізму".

Анексію Криму вітали мільйони росіян, навіть більше, ніж війну з Грузією в серпні 2008 року. Згідно з результатами соціологічних досліджень "Левада-центру", навесні 2014 року близько 58% жителів країни підтримувало ідею анексії частини сусідніх держав, де проживає російськомовне меншість. До березня нинішнього року їх кількість зменшилася до 34%. При цьому 64% опитаних були проти використання будь-яких методів, у тому числі силових, щоб утримати колишні радянські республіки під контролем Москви.

"Такі дослідження показують, що населення Росії не слід сліпо за Кремлем у всіх відносинах", - йдеться в статті.

Автор підкреслює, що багато росіян якраз готові прийняти західну концепцію міжнародних відносин, в якій цивільній та комерційній сферам приділяється не менше уваги, ніж політиці та військовим питанням. "Захід повинен заохочувати цю позицію, зберігаючи канали взаємодії з російським суспільством відкритими", - вважає Барбер.

"Ми повинні бути реалістами. Путін і його наближені зайшли занадто далеко у своїй внутрішній і зовнішній конфронтації, і буде важко відступити", - підкреслює автор.

На його думку, західні уряди повинні запастися завзятістю і єдністю по відношенню до Москви і докладати довгострокові зусилля, щоб допомогти Україні. Західним країнам не варто "грати на руку" Путіну, інтерпретуючи сьогоднішні проблеми з Росією як доказ якоїсь смертельної сутички між конкуруючими моделями цивілізації.

"Москва і Захід не в ладах не тому, що це дві непримиренні системи цінностей і народів, а, головним чином, через шкідливий апарат влади, контролюючий Кремль", - йдеться в статті.

Захід повинен бути терплячим і чекати, поки всередині самої Росії ситуація не складеться так, що з'явиться відповідні умови для зниження напруженості у відносинах з країнами Заходу, резюмує автор.

Раніше видання Forbes писало, що у Кремлі можуть готувати кілька сценаріїв повалення Путіна. А відомий російський політолог, журналіст, політичний діяч Андрій Піонтковський на минулому тиждень заявив, що Кремль зазнав серйозної поразки і готується до зміни першої особи.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі