Росія хоче нищити Україну і водночас накласти вето на право світу її рятувати – FT

Поділитися
Росія хоче нищити Україну і водночас накласти вето на право світу її рятувати – FT Москва не хоче економічного відновлення України. Ілюстрація © un.org
Оглядач радить Заходу не піддаватися шантажу Росії, яка вочевидь хоче за допомогою боргів розорити Київ.

Щоб зрозуміти, що таке "безсоромна нахабність", треба уявити, як чоловік вбиває своїх батьків, а потім просить суд пом'якшення вироку у зв'язку з його повним сирітством.

Тепер є нове визначення цьому поняттю. Країна через вигадану причину захоплює частину території сусідньої держави, розв'язує війну в іншому її регіоні, а потім ставить ультиматум: якщо борги її жертви не будуть погашені, то вона заблокує міжнародну допомогу, яка стала життєво необхідною саме через дії агресора.

Про це на сторінках Financial Times пише оглядач Мартін Вульф, додаючи, що реальність ще гірша, ніж наведена історія. Росія видала три мільярди доларів кредиту Україні в 2013 році, щоб винагородити тодішнього українського президента Віктора Януковича за його відмову від підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом. А сьогодні Росія вочевидь вимагає від міжнародної спільноти повернення повної цієї суми.

Але насправді, на думку автора, Кремль хоче більшого. Він прагне накласти вето на програму МВФ для України, яка передбачає видачу допомоги в розмірі 17,5 мільярдів доларів, які повинні врятувати країну він повного економічного краху. Згідно з правилами фонду, він не може видавати кредити країнам, у яких є офіційний борг. Росія переконує, що оті три мільярди доларів, які отримав Янукович, саме таким і боргом і є.

"Таким чином, Москва хоче зробити цей кредит важелем, за допомогою якого вона не дозволить жертву рятувати", - йдеться в статті.

Вульф радить Заходу перед усім відкинути усі докази Росії щодо того, чому вона поводиться вороже з Україною. В Москві говорять, що зближення Києва з ЄС якимсь чином загрожує російській безпеці. Це варто відкинути, оскільки пропозиція, яку Європа зробила Україні, не передбачає нічого у військовому плані, що озброєна ядерним арсеналом Росія могла б вважати для себе небезпечним.

Багато росіян, схоже, вірять, що вони мають якесь історичне право на територію України. З цим миритися теж не можна, як і з переконанням російського уряду в тому, що можна захоплювати чужі території силою.

Але при цьому потрібно шукати спосіб, як співіснувати з Росією у всіх ключових питаннях, в тому числі і щодо конфлікту в Україні. Але при цьому Київ не повинен стати жертвою якихось домовленостей.

У питанні українського боргу, експерт American Enterprise Institute Адам Леррік пропонує виплатити Росії компенсацію за вигідні умови першочергового кредиту, а потім вчинити з ним, як з комерційним кредитом.

Якби Росія справді хотіла того, про що заявляє, вона б погодилася на таку пропозицію, оскільки це дозволило б їй уникнути часткового списання боргу України. Однак вона не зацікавлена в будь-яких домовленостях і швидше за все відмовиться. Це б означало, що Москва не хоче повернення грошей, їй потрібен економічний крах України.

І саме тому Заходу варто знайти спосіб, який би дозволив допомогти Києву в будь-якому випадку. Неможна допустити, щоб Кремль водночас нищив Україну і мав право заборонити її рятувати. Варто чітко дати Москві зрозуміти, що така поведінка може привести її до нових жорстких санкцій.

В цей же час, Путін хоче, щоб МВФ допоміг Україні сплатити борг перед Росією. Саме Росія блокує процес рестрктуризації українського боргу в розмірі трьох мільярдів доларів, який виник через купівлю українських євробондів, випущених в останні місяці президентства Віктора Януковича.

У суботу, 10 жовтня, міністр фінансів РФ Антон Силуанов заявив, що Мінфіни Росії та України не домовилися про реструктуризацію боргу Києва на 3 мільярди доларів, але при цьому вони домовилися підтримувати діалог.

Як підкреслювала раніше глава Мінфіну України Наталія Яресько, Київ розглядає "російські" єврооблігації як приватний борг (при їх випуску в 2013 році ці папери міг би купити будь-кредитор). Москва ж наполягає на суверенний статус облігацій (як борг однієї країни перед іншою), відмовляючись від списання його частини і вимагаючи повернення повного обсягу позикових коштів.

При цьому основний кредитор України, МВФ, не дає точно зрозуміти, як він офіційно визначає статус українського боргу перед Росією.

Початок реструктуризації боргу і зупинка зовнішніх виплат співпадає із днем (23 вересня 2015 року), коли Україна повинна погасити 500 мільйонів доларів за облігаціями 2010 року. Таким чином, незважаючи на узгодження умов реструктуризації з більшістю кредиторів, частина з них все ж можуть розцінити відмову виплат Україною як дефолт і вдатися до своїх прав кредиторів в цих умовах.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі