Путін використовує енергію як політичну зброю — FT

Поділитися
Путін використовує енергію як політичну зброю — FT © sputnik.az
Довіра до російського газу несе великі ризики для Європи. ЄС не повинен покладатися на топлес-версію лиходія з "Поттеріани" лорда Волан-де-Морта в якості постачальника, навіть якщо його газ трохи дешевше.

Європейці сперечаються, чи варто інвестувати мільярди в підтримувану Росією газову інфраструктуру, включаючи газопровід "Північний потік-2". Вони не повинні робити цього. І вони не зобов'язані цього робити - альтернативні поставки за доступними цінами вже існують, і все більше і більше надходить із східного Середземномор'я, Каспійського моря і США, пише посол Сполучених Штатів в Європейському союзі Гордон Сондланд для газети Financial Times.

Дипломат зазначає, що у ЄС є унікальна можливість послабити залежність від Росії деяких частин Європи.

П'ять років тому Росія незаконно вторглася в Крим, що викликало побоювання в Європі про те, що поставки газу, які вона отримала через Україну, будуть перервані, як це сталося в 2006 і 2009 роках.

Цей переляк змусив Європейську комісію закликати галузь диверсифікувати джерела, постачальників і маршрути постачань, включаючи "південний коридор" через Туреччину, газ із східного Середземномор'я і Чорного моря, а також стратегічних газових з'єднувальних елементів.

Тим не менш, продовжує Сондланд, Росія залишається домінуючим постачальником природного газу в Європу - становище, яке тільки посилилося після вторгнення, збільшившись з приблизно 30-процентної частки ринку в 2014 році до 37 відсотків за весь минулий рік.

Якщо Європа впустить нові російські газові артерії в саме серце континенту, вона знайде там троянського коня, підкреслює американський дипломат.

Якщо будівництво буде завершено, нові трубопроводи дозволять Москві впоратися зі своїми публічними погрозами припинити транзит газу через Україну, розриваючи життєво важливий зв'язок між цією країною і заходом. Якщо "Газпром" зможе обійти Україну, це не тільки дасть Москві значні важелі впливу, але й знову зробить Захід вразливим для скорочення поставок в майбутні зими.

Гарною новиною є те, що Європі не потрібно робити нерозумний і непотрібний вибір залежно від президента Росії Володимира Путіна. Існують і інші достатні, надійні і конкурентоспроможні за ціною джерела зрідженого природного газу, вільні від реальної вартості російського газу.

Нові відкриття, в тому числі усього кілька тижнів тому біля берегів Кіпру, підкреслюють наявність поставок з ЄС. США можуть стати важливою й безпосередньою частиною рішення. В даний час це найбільший в світі виробник сирої нафти і природного газу. Експортні потужності Міністерства енергетики США досягли 50 млрд кубометрів в 2018 році і виростуть до більш ніж 90 млрд кубометрів до кінця 2019 року, що дозволить країні стати третім за величиною експортером СПГ після Катару та Австралії.

Нова транспортна інфраструктура і СПГ-термінали можуть збільшити обсяг експорту США за межі 200 млрд. кубометрів в рік, що становить близько 40 відсотків річного попиту на газ в Європі. Рік Перрі, міністр енергетики США, і Ларрі Кудлоу, директор Національної економічної ради, віддали пріоритет розширенню експорту американського СПГ.

Виробництво розширюється по всій країні, і до кінця 2019 року з'являться шість експортних терміналів. В даний час американський СПГ знаходиться на 34 імпортних терміналах по всьому світу, і ЄС став головним пунктом призначення для американських поставок в четвертому кварталі 2018 року. Значні європейські потужності по зберіганню газу також дозволять енергетичним компаніям блоку отримати вигоду з прибуткового ринку через сезонний реекспорт в Азію. Цей ринок стане ще більш привабливим по мірі створення додаткової інфраструктури.

Однак аргумент про те, що США виступають проти російських трубопроводів тільки для того, щоб країна могла експортувати більше СПГ в Європу, невірний, наголошує посол. Американська підтримка європейської енергетичної безпеки була відмінною рисою трансатлантичних відносин після закінчення Холодної війни. Лідери ЄС визнають, що наявність надійних поставок в США різко контрастує з ризиками, пов'язаними з російськими трубопроводами.

Влітку минулого року президент США Дональд Трамп і президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер домовилися про зміцнення стратегічного співробітництва в галузі енергетики. Зараз перед ЄС стоїть одне з найважливіших геостратегічних рішень цього покоління: як він буде опалювати будинки та електростанції. США є надійним і надійним партнером, хоча вкладати кошти в подальшу енергетичну залежність Європи від Росії не має особливого сенсу. Путін використовує енергію як політичну зброю. ЄС не повинен покладатися на версію голого торсу лиходія із саги "Гаррі Поттер" лорда Волан-де-Морта в якості постачальника, навіть якщо його газ трохи дешевше. Є найкращі доступні варіанти, підкреслює дипломат.

Адміністрація Трампа неодноразово критикувала угоду між Німеччиною і Росією про будівництво газопроводу "Північний потік-2". У Вашингтоні підкреслювали, що Берлін добровільно ставить себе в залежність від російського газу.

Проти будівництва газопроводу "Північний потік-2" виступає Україна,оскільки це може загрожувати нашій енергетичній безпеці - Росія може закрити транзит газу через Україну.

Детально про перешкоди для будівництва російського газопроводу "Північний потік-2" читайте у матеріалі Ігоря Маскалевича "Датський хрест для "Газпрому" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі