Нові дивізії лише нашкодять боєздатності армії Росії – National Interest

Поділитися
Нові дивізії лише нашкодять боєздатності армії Росії – National Interest У Росії недостатньо населення, щоб виконати план Шойгу зі створення нових дивізій. © ТАСС
Складна демографічна ситуація ставить під питання здатність Москви укомплектувати нові бойові одиниці на українському кордоні.

На початку місяця міністр оборони Росії Сергій Шойгу оголосив про наміри створити три нові дивізії для того, щоб "протистояти НАТО", який після вторгнення російських військ в Україні почав посилювати свої позиції на східному кордоні.

Дві нові дивізії будуть підпорядковані Західному військовому округу РФ, а ще одна – Південному округу. Також передбачається розмістити нову моторизовану стрілецьку бригаду поблизу Ростова-на-Дону і дві дивізії в Смоленську і Воронежі.

Звісно, НАТО обговорить ці наміри Росії на саміті у Варшаві. Однак такі "контрзаходи" можуть насправді лише нашкодити бойовій готовності армії РФ. Про це на сторінках The National Interest пише Олександр Гольц.

Він підкреслює, що здатність швидко переправляти війська стали найголовнішим досягненням російської армії за останній час. Вона була добре продемонстрована під час анексії Криму, вторгнення в Донбас і Сирію. Росії знадобилося лише кілька днів, щоб відправити до кордонів України 40 тисяч солдатів у лютому 2014 року. Це дуже контрастує з досвідом 1999 року, коли Москві знадобилося аж три тижні, щоб її війська дійшли до Чечні і Дагестана.

Гольц зауважує, що висока мобільність стала головним досягненням попереднього міністра оборони РФ Анатолія Серднюкова. Він розумів, що концепція масової мобілізації в разі необхідності робить армію слабкою. Кремль розраховував призвати мільйони резервістів, якщо з'явиться військова загроза. Таким чином, 80% бойових загонів Росії були сформовані в якості кістяка, який може в разі мобілізації прийняти резервістів і озброїти їх. Саме через це, на думку автора, Росія донедавна була нездатною швидко зібрати військо і переправити його в точку конфлікту.

Масова мобілізація також виявилася міфом, оскільки через складну демографічну ситуацію Росія виявилася нездатною призвати достатню кількість новобранців. Кількість резервістів скорочувалася щороку. Тому Сердюков розформував усі "загони-кістяки". Таким чином кількість сухопутних дивізій і бригад скоротилася з 1890 до 172. Але нові бойові одиниці були повністю укомплектовані і здатні за кілька годин мобілізуватися і виконувати наказ в точці конфлікту.

Президент Володимир Путін поспішив скористатися цією перевагою в Україні і Сирії. Збройні сили стали його головним інструментом у зовнішній політиці. Однак великі амбіції Кремля стали перевищувати можливості армії, зокрема у питанні конфронтації з НАТО.

Російські бойові одиниці занадто малі, щоб планувати серйозні операції проти глобального супротивника. Тому Міноборони вирішило створити нові дивізії. Однак ні Путін, ні Шойгу не можуть змінити реальність, в якій населення Росії постійно зменшується. Згідно з планами російського Міноборони, в цьому році кількість солдатів у армії зросте на 10 тисяч осіб. Цього достатньо, щоб повністю укомплектувати одну дивізію, але точно не 40 нових бойових одиниць, як планує Москва.

Читайте також: Терористи ІДІЛ спалили російські гелікоптери в Сирії – Stratfor

Автор зауважує, що таким чином у Кремля є кілька варіантів, як вийти з ситуації. По-перше, можна створити нові дивізії в Західному окрузі за рахунок передислокації військ з інших регіонів. Власне, так Москва зараз і робить. Командування Центрального військового округу на початку цього року оголосило про план переформувати 201 мотострілецьку дивізію, яка базується в Таджикістані до рівня бригади і скоротити її чисельність. Таким чином, Росія зменшує свою військову присутність в Центральній Азії, де дійсно існує військова загроза.

Однак кількість військ у розпорядженні Кремля дуже обмежена. Тому Міноборони може повернутися до створення бойових одиниць-кістяків з розрахунком на резервістів, яких насправді не існує. А отже старий і дискредитований концепт масової мобілізації повернеться і знову зробить російську армію повільною і не здатною швидко перекидати війська.

В цей же час, голова військового комітету НАТО, чеський генерал Петер Павел заявив, що сусіди Росії чекають від НАТО більшого захисту. За його словами, Альянс, а особливо східні країни-члени Альянсу, "відчувають загрозу з боку російської самовпевненості і агресії". Також в Пентагоні знову назвали Росію найбільшою загрозою США. Про це заявив новий командувач силами НАТО в Європі Кертіс Скапаротты, а також кандидат на посаду командувача Північним командуванням США генерал Лорі Робінсон. У березні глава Пентагону Ештон Картер озвучив п'ять глобальних стратегічних проблем для США. На перше місце він поставив Росію. У свою чергу глава МЗС Британії Філіп Хеммонд назвав Росію загрозою і викликом усьому світу.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі