НАТО запізно кинувся захищати союзників у Східній Європі – The Times

Поділитися
НАТО запізно кинувся захищати союзників у Східній Європі – The Times Країнам Балтії і Північної Європи варто об'єднати оборонні зусилля. Ілюстрація © flickr/NATO
Автор пише, що "переляканому блоку" доведеться об'єднати зусилля, щоб захиститись без Альянсу.

Найбільш незахищений фронт НАТО – Балтія – нарешті отримала належну увагу. Оборонний Альянс почав проводити масштабні навчання в регіоні, британські літаки взялися перехоплювати зухвалі російські бомбардувальники, а міністр оборони Великобританії Майкл Феллон разом з колегою із США Ешом Картером відвідали Естонію.

І для такої посиленої уваги Східній Європі настав дуже слушний час. Про це на сторінках The Times Едвард Лукас з аналітичного центру European Policy Analysis. Він зауважує, що до 2008 року союзники намагалися не дратувати Росію і не складали планів захисту колишніх комуністичних республік.

В Балтії і Польщі немає військових баз НАТО. Навіть навчання там не проводили. Росія ж сприйняла це за слабкість і поводилася агресивно. В 2007 році влаштувала кібератаку на Естонію, запустила пропаганду і підривну діяльність, в 2009 році влаштувала під боком ЄС найбільш масштабні військові навчання "Захід-09" і "Лагода". Сценарієм маневрів було захоплення країн Балтії і ядерний удар по Варшаві.

З того часу, агресивні дії Росії лише посилювалися. В 2013 році російські військові літаки зімітували атаку на Швецію, шокувавши північноєвропейську країну з пацифістськими поглядами. Тоді Стокгольм відкликав свої літаки з Литви, щоб відігнати росіян і тим самим лишив балтійську країну незахищеною. Минулого року також російські спецслужби викрали естонського військового Естона Кохера. Він досі сидить у колишній в'язниці КДБ, чекаючи "на суд в стилі Франца Кафки".

Автор пише, що в Естонії, Литві і Латвії в сумі живе 6 мільйонів людей. Враховуючи це, їх не доводиться порівнювати із Західним Берліном часів Холодної війни. Їм тяжко чинити опір російським силам, які в регіоні мають потужне сучасне озброєння включно з системами ППО, які можуть перекрити повітряний простір над усіма країнами Балтії.

Таким чином, в разі конфлікту НАТО може виявитися неспроможним перекидати швидко сили за допомогою авіації. І в союзників лишиться вибір: або відступити і залишити Балтію, або завдати удару по позиціям в Росії. А це може призвести до початку Третьої світової війни. Тож довіра до НАТО висить на волосині, і Путін про це знає.

Якщо йому вдасться залякати Альянс, це не просто виставить західний оборонний блок беззубим, а й покладе край впливу США на Європу. Кремль добивався цього з часів закінчення Другої світової війни.

Великобританія і США намагаються продемонструвати, що їм не байдуже доля Балтії. Вони привели війська в бойову готовність і організували загони швидкого реагування. Але цього, на думку автора, не достатньо. Оскільки з військової точки зору, Росія краще озброєна і має перевагу в силах. До того ж вона активно модернізує як звичайне, так і ядерне озброєння. НАТО теж починає переосмислювати своє ставлення до ядерної зброї. Однак громадськість не готова до цього і чинить опір.

Нещодавні соціологічні опитування компанії Pew показали, що більшість німців не хочуть захищати країни Балтії, якщо вони стануть жертвами вторгнення Росії.

Країнам, таким як Польща, не подобаються настрої союзників, оскільки в разі агресії їм доведеться захищатися самостійно. Відповідь на питання щодо захисту союзників у Балтії полягає в тому, щоб зробити Литву, Латвію і Естонію сильними. Це означає, що треба відмовитися від традиційної позиції США, яка покладає відповідальність за безпеку в регіоні на Фінляндію і Швецію. Останнім часом, ці більші і краще озброєні країни думають про можливість вступу в НАТО через страх перед Росією.

Тож "блок переляканих" може зробити більше для самозахисту. П'ятірка Північноєвропейських країн разом з трійкою балтійських і Польщею мають сукупний ВВП 1,45 трильйона фунтів стерлінгів. Це на третину більше, ніж має Росія. З допомогою Америки, вони могли б разом посилити свою оборонну здатність. Альтернатива цьому варіанту виглядає печально, і не лише для цих країн.

Вчора в адміністрації Путіна назвали "маячнею сивої кобили" можливість нападу на країни Балтії. Про це сказав глава адміністрації президента РФ Сергій Іванов. Він вважає, що країни Балтії нібито спеціально підкреслюють можливість нападу з боку РФ, щоб лякати Захід і "витягувати з нього гроші". Але в цей же час, у Держдумі РФ хочуть переглянути правомірність визнання незалежності країн Балтії. Депутати сумніваються у законності роботи державної ради СРСР в 1991 ройці. Перегляд рішень цього органу може призвести до фактичного скасування визнання Росією незалежності країн Балтії.

Раніше в Міноборони Латвії заявили про готовність країн Балтії до "гібридної війни" з Росією, але сподіваються цього уникнути.

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі